Dziś mamy 6 lipca 2022, środa, imieniny obchodzą:

23 maja 2022

MRiPS: 86 mln zł na dofinansowanie pobytu dzieci w żłobkach

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub# u dziennego opiekuna – chociaż weszło w życie 1 kwietnia br. – przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. W maju do podmiotów prowadzących placówki trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące dofinansowanie czterech miesięcy pobytu dzieci w instytucjach.

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna to do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Pieniądze trafiają bezpośrednio do podmiotu prowadzącego placówkę.

W maju do placówek opieki nad dziećmi trafi 86 mln zł

– W maju do podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce i do dziennych opiekunów trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące również wyrównanie od 1 stycznia br. Z tej kwoty 86 mln zł 20 mln zł to dofinansowanie za styczeń, 21 mln zł – za luty, 22,3 mln zł – za marzec, a 22,7 mln zł – kwiecień – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje minister, dofinansowanie przyznano już na niemal 62 tys. dzieci.

Pomoc w godzeniu życia rodzinnego z pracą

Godzenie życia rodzinnego z codzienną pracą zawodową to często spore wyzwanie dla rodziców – szczególnie gdy pociecha jest jeszcze mała – a zapewnienie fachowej opieki wiąże się nierzadko ze znacznymi kosztami.

– Właśnie dlatego 1 stycznia br. uruchomiliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, a z początkiem kwietnia – dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Dopłacamy do opieki nad dziećmi, ponieważ zależy nam, by każdy, kto zdecyduje się na powierzenie opieki nad swoim dzieckiem np. żłobkowi, klubowi dziennemu czy dziennemu opiekunowi – miał taką możliwość – podkreśla minister Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Pieniądze wypłacane są po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski zarówno o rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i o dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną przez:

- portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- PUE ZUS,
- bankowość elektroniczną.

Ważna informacja dla rodziców! W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca maja br. – będzie ono przysługiwało z wyrównaniem od 1 stycznia br.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)