Dziś mamy 6 lutego 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2022

Jedyny taki test. Ruszyła kampania społeczna

fot. powierzone

fot. powierzone

Rusza ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem: „Jedyny taki test”, organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Kampania trwa od 16 listopada do 2 grudnia 2022r. ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (21 – 28 listopada 2022r.) oraz Światowego Dnia AIDS (1 grudnia 2022r).

Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?

Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY. Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna 16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.

Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.

– Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki. Często odkładamy moment wykonania testu. Wypieramy ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem. Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie. Takie myślenie powoduje, że jedynie ok. 10 – 20% dorosłych Polaków, chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu. - podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, spec. epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

W ramach kampanii społecznej #jedynytakitest prowadzone będą szeroko zakrojone działania edukacyjne, których celem jest nie tylko zachęcenie do testowania w kierunku HIV, lecz także obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa. Krajowe Centrum ds. AIDS, w krótkim filmiku opracowanym na potrzeby kampanii, pokaże w prosty, graficzny sposób, na czym polega test i wyjaśni, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotować, a wynik testu możliwy jest do odebrania już po 30 minutach.
Kampania ma na celu przekonać Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie. Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: jedynytakitest.aids.gov.pl lub pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: 22 331 77 66.

Materiał: Patrycja Machoń / Pracownik ds. Profilaktyki Zdrowotnej

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (16)

  bandera masowy morderca, w dniu 22-11-2022 15:08:44 napisał:

  Teraz wiadomo co przywieźli tu ze sobą uchodźcy z ukrainy HIV, AIDS i inflacje.

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Świadoma, w dniu 22-11-2022 18:40:38 napisał:

  Aids - 1 że skutków ubocznych 3 dawki.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  Ok, w dniu 22-11-2022 22:16:18 napisał:

  Ok ok

  odpowiedz

  • 1 (1)

  adek, w dniu 22-11-2022 22:20:07 napisał:

  ja mam hiv jestem nosicielem i zyje normlanie z tym nie straszcie ludzi ze to koniec swiata

  odpowiedz

  • 2 (4)

  On, w dniu 23-11-2022 08:49:34 napisał:

  Ja nie potrzebuje sprawdzac czy mam to cos wiadomo dlaczego domyslcie sie dlaczego

  odpowiedz

  • 3 (5)

  On, w dniu 23-11-2022 12:08:10 napisał:

  Kampania społeczna oni dobrze wiedzą skąd jest HIF i AIDS dlaczego tego nie napiszą.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  świnia, w dniu 24-11-2022 00:21:25 napisał:

  "Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV?" - może to, że żyją jak ludzie cywilizowani, a nie zwierzęta, więc nie puszczają się na lewo i prawo? Ale to jest oczywiście niewyobrażalne dla postępowych, tęczowych jewropejczyków.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Yutuber, w dniu 27-11-2022 10:26:02 napisał:

  Polecam na YouTube o wydarzeniach które miały miejsce Nakło- Poza granice wyobraźni. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)