Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 stycznia 2023

Inflacja nieznacznie spadła. Prognozy londyńskich analityków

fot. freepik

fot. freepik

Zaskakujący spadek inflacji w odczycie GUS – optymistyczny scenariusz dla polskiej polityki monetarnej?

Według szybkiego szacunku GUS inflacja rok do roku za grudzień 2022 wyniosła 16,6 proc. To spadek względem listopadowego odczytu (17,5 proc.) o 0,9 pkt. procentowego. Ponadto styczniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego nie przyniosło zaskoczenia. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi utrzymano stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Jakie wnioski płyną z tych danych? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej polityki monetarnej.

Grudniowy szybki odczyt GUS wskazuje na zaskakująco wysoki spadek dynamiki wzrostu cen. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wskaźniki inflacji r/r spadają. Najwyższy odczyt od początku kryzysu został zarejestrowany za październik 2022 – 17,9 proc. Przyczyn pozytywnego odczytu można doszukiwać się w spadających cenach gazu oraz stabilizacji na rynku paliwowym. Ponadto grudzień okazał się miesiącem stosunkowo ciepłym, z krótkim okresem ujemnych temperatur. Obraz ten przyczynił się do spowolnienia spirali inflacyjnej. Świąteczne wydatki, choć nominalnie wyższe, nie wpłynęły na odczyt. Eksperci wskazują, że w przyjętej przez GUS metodologii statystycznej efekt dalszego wzrostu cen żywności zniwelowały m.in. spadki cen energii.

Sytuacja kredytobiorców bez zmian

To już czwarty miesiąc, w którym RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie. Tym samym raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu nie wzrosną. To jednak niewielkie pocieszenie dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się zaciągnąć zobowiązanie w okresie, kiedy stopy procentowe sięgały 0,5-1 proc. Eksperci podkreślają, że nic nie wskazuje na odwrócenie trendu w polityce monetarnej. Solidnym fundamentem dla utrzymania obecnej wartości stopy referencyjnej (bądź nawet jej dalszego wzrostu) jest wciąż wysoka inflacja, która sprawia, że z perspektywy makroekonomicznej stopy są wciąż realnie ujemne. Choć polityka monetarna cechuje się uwzględnianiem również czynników pozaekonomicznych, to w obecnej sytuacji mało prawdopodobne, aby przeważyły one w procesie decyzyjnym nad obiektywnymi wskaźnikami liczbowymi. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75 proc. w lutym 2023 wynosi 70 proc.

Co dalej z inflacją?

Drugi miesiąc pozytywnego trendu w zakresie inflacji może stanowić pierwszy prognostyk świadczący o możliwości dalszych jej spadków. Ponadto obecne prognozy długoterminowe pogody nie wskazują na to, aby w styczniu miało pojawić się energochłonne uderzenie zimy. Z kolei przywrócenie pełnej stawki 23 proc. VAT na paliwa (względem obniżonej do 8 proc. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej) nie przyniosło spodziewanych przez rynek podwyżek cen paliw. Eksperci podkreślają, że najbliższy przewidziany impuls inflacyjny pojawi się dopiero w lutym wraz z wejściem w życie embarga na rosyjską ropę. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na spadek inflacji poniżej 16 proc. r/r w odczycie GUS za styczeń 2022 wynoszą 42 proc.

Materiał: Rafał Wąsik / Biuro Prasowe Unibet w Polsce

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Kowalski, w dniu 06-01-2023 22:22:38 napisał:

    Inflacja teoretycznie spadła, bo parowe lokomotywy potaniały. Ceny najbardziej potrzebnych dóbr nadal pną się w górę. 3 tony opalu po obniżonej cenie nie wystarczają do ogrzania mieszkania i wody, trzeba dokupić drożej. Z dnia na dzięń strasznie drożeje żywność, ale jest dobrze bo lokomotywy staniały.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)