Dziś mamy 14 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 marca 2023

Halowe Mistrzostwa Świata w kujawsko-pomorskim. Wielkie wyróżnienie

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

World Athletics Indoor Championships Kujawy Pomorze 2026 – tak brzmi oficjalna nazwa najważniejszej #halowej imprezy lekkoatletycznej na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski i województwa kujawsko-pomorskiego, a także wyzwanie, by sprostać oczekiwaniom najlepszych lekkoatletów i miłośników królowej sportu z całego globu. Decyzja rady World Athletics była tematem dzisiejszej (23 marca) konferencji prasowej, w której uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki sejmiku województwa radny Jacek Gajewski i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

- To ukoronowanie naszej wieloletniej współpracy z władzami Torunia i Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki przy organizacji wielkich imprez lekkoatletycznych. Halowy czempionat globu będzie przysłowiową „wisienką na torcie”. Mistrzostwa Świata Kujawy Pomorze 2026 rozgrywane w Arenie Toruń będą doskonałą okazją do promocji regionu. Pragnę podziękować wszystkim członkom rady World Athletics - z prezydentem Sebastianem Coe na czele - za zaufanie, jakim nas obdarzyliście. Przekonacie się, że to był dobry wybór – mówił marszałek Piotr Całbecki.

- To wzruszająca i piękna chwila, która pozwala nam spojrzeć w lustro i stwierdzić, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty - a jeszcze więcej przed nami. Mistrzostwa będą z pewnością najbardziej spektakularnym wydarzeniem 2026 roku, a dodatkowo wszyscy wierzymy, że będziemy mogli przeżywać je w atmosferze pokoju, czego sobie, państwu i sportowcom życzę – podkreśliła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

- Przez lata potwierdzaliśmy, jak ważna w naszym województwie jest lekkoatletyka. Gospodarzami imprez wysokiej rangi były wszystkie główne ośrodki, począwszy od Grudziądza - miasta Bronisława Malinowskiego, poprzez Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek aż po Toruń. Na Kujawach i Pomorzu lekka atletyka jest po prostu u siebie – zaznaczył prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Województwo kujawsko-pomorskie od 25 lat jest miejscem organizacji lekkoatletycznych imprez o randze europejskiej i światowej. Przez blisko ćwierć wieku Bydgoszcz (stadion otwarty) i Toruń (hala) budowały markę i rozpoznawalność w świecie lekkiej atletyki.

Wśród imprez „królowej sportu” znalazły się:

  • mistrzostwa świata juniorów (2008 i 2016),
  • mistrzostwa świata w biegach przełajowych w (2010 i 2013), 
  • mistrzostwa Europy U-23 (2003 i 2017),
  • drużynowe mistrzostwa Europy (2019) - podczas których polska drużyna zdobyła złoty medal,
  • memoriał Ireny Szewińskiej,
  • memoriał Wiesława Czapiewskiego,
  • dziewięć edycji mityngu Copernicus Cup znajdujący się w prestiżowym cyklu IAAF World Indoor Tour,
  • halowe mistrzostwa Europy (2021),
  • halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce Masters (2019 r. i od 26 marca do 1 kwietnia 2023 r.).

Samorząd województwa wspiera rozwój lekkoatletyki, budując profesjonalne obiekty sportowe oraz wspierając małą infrastrukturę sportową. W ciągu ostatnich 15 lat dofinansowaliśmy budowę ponad dwudziestu pełnowymiarowych bieżni lekkoatletycznych, stadiony we Włocławku, Inowrocławiu, Sępólnie Krajeńskim oraz budowę hali Arena Toruń. Zamierzamy wesprzeć także budowę hali treningowej w Bydgoszczy - bardzo potrzebnej w kontekście organizacji HMŚ w 2026 roku.

Pochodzący z naszego regionu lekkoatleci otrzymują stypendia i nagrody sportowe. Naszymi stypendystami byli m.in. Iga Baumgart-Witan, Paweł Wojciechowski, Adrianna Sułek, Marika Popowicz-Drapała.

Stawiamy też na młode pokolenie, nagradzając za osiągnięcia oraz motywując poprzez rozbudowany system stypendialny. Od 2016 roku dofinansowujemy program „Lekkoatletyka dla każdego”, w ramach którego corocznie w zajęciach sportowych uczestniczy około 800 dzieci. Na ten cel przeznaczyliśmy dotychczas 1,7 mln zł.

W 2022 roku zainaugurowaliśmy program „Następcy Bronka Malinowskiego” – wsparcie dla młodych mistrzów sportu – w tym gronie znalazły się m.in. Adrianna Sułek (wicemistrzyni Europy w pięcioboju i rekordzistka Polski) oraz Kinga Gacka (400 m, 4x400 m).

Materiał: Departament Sportu i Turystyki i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Ile punktów karnych masz na swoim koncie? Możesz sprawdzić przez internet

Zanim wyruszysz w drogę - sprawdź, ile punktów# karnych masz na swoim koncie. Zrobisz to za darmo, szybko i w prosty sposób – przez internet lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)