Funkcjonariuszki na warsztatach. Cykl zajęć dla mam w mundurach

fot. Marta Komorowska/OISW Warszawa
W dniach 2, 9 i 16 marca 2023 roku funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Potulicach uczestniczyły w cyklu zajęć# dla mam organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Warsztaty były prowadzone przez psychologa p. Martę Komorowską.W dniach 2, 9 i 16 marca 2023 roku funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Potulicach uczestniczyły w cyklu zajęć dla mam organizowanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Warsztaty były prowadzone przez psychologa p. Martę Komorowską.
Na początek trochę anatomii...
Pierwsze z czwartkowych spotkań rozpoczęło się od krótkiej prelekcji dotyczącej budowy mózgu człowieka i omówienia funkcji, jakie pełnią jego „podzespoły”. Prowadząca w przystępny sposób przedstawiła znaczenie układu limbicznego i jego ścisły związek z regulacją zachowań emocjonalnych człowieka. Jakość relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem ma największy wpływ na wszystkie aspekty rozwoju dziecka (intelektualne, społeczne, emocjonalne, fizyczne). Pani Marta jest praktykiem - swoją pracę psychoterapeutyczną poddaje regularnej superrewizji w Wielkopolskim Towarzystwie Psychoterapii Systemowej, przez co zajęcia stanowiły bogate źródło potwierdzonej empirycznie wiedzy.
Istota potrzeb w prawidłowym rozpoznawaniu emocji
Głównym tematem, wokół którego koncentrowały się omawiane treści były ludzkie potrzeby. Zarówno te odczuwane przez nasze dzieci, jak i nas – rodziców. Uczestniczkom przypomniano m. in. jak istotne jest właściwe nazwanie potrzeby dziecka, a następnie wywołanej w związku z jej niezaspokojeniem emocji, by móc odnaleźć rozwiązanie problemu. Najbardziej bolesnym doświadczeniem dla dziecka jest niemożność przyciągnięcia uwagi rodzica. Okazuje się, że częstym problemem współczesnych rodziców (podobnie jak ma się to u nastolatków) jest nadmierne korzystanie z telefonów i internetu, a w konsekwencji brak uwagi poświęconej dziecku. Otrzymałyśmy szereg pomocnych narzędzi, które z pewnością postaramy się wykorzystać w codziennej rodzicielskiej praktyce.
„Tajemniczym balsamem, który pozwala dzieciom rozkwitnąć, kiedy tylko go otrzymują, jest wrażliwość na ich potrzeby” – Sue Gerhardt
Mama - funkcjonariusz w zakładzie karnym
W Zakładzie Karnym w Potulicach aktualnie służbę pełnią 73 funkcjonariuszki. Większość z nich jest mamami. Niektóre niedługo nimi zostaną. Każdego dnia stawiają się do służby, podczas gdy ich pociechy są pod opieką dziadków, żłobków, opiekunek, przedszkoli czy szkół. Przychodząc do pracy każda z nas wykonuje swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem i w oparciu o merytoryczną wiedzę. W tym miejscu niezbędne stają umiejętności prowadzenia właściwej komunikacji, negocjacji czy poszukiwania rozwiązań. Stanowczość i umiejętność aktywnego słuchania, podobnie jak w wychowaniu dzieci, stanowią w jednostkach penitencjarnych płaszczyznę do pracy przynoszącej pozytywne rezultaty.
Poczucie sprawczości
Psycholog Marta Komorowska mówi: „To, co najbardziej lubię w psychoterapii wiąże się z odkrywaniem przez klientów własnej sprawczości, odzyskiwania wpływu na własne życie. Psychoterapia daje człowiekowi nadzieję na to, że zmiana jest możliwa i że – bez względu na to, czego się doświadczyło – można prowadzić takie życie, które daje satysfakcję i spełnienie”.
Im bardziej jesteśmy świadomi zmian zachodzących w organizmie i ich związku z naszymi emocjami, tym łatwiej nam je regulować. Obecnie wiadomo, że np. świadoma medytacja, trening sportowy czy joga ułatwiają taką samoregulację. Każdej mamie w mundurze życzymy by w różnych życiowych sytuacjach towarzyszyło jej poczucie sprawstwa, a tym samym kontroli nad swoim ciałem w każdym jego wymiarze. Dziękujemy wszystkim mamom towarzyszącym nam w czwartkowych zajęciach za świetną atmosferę i dzielenie się swoimi refleksjami na temat macierzyństwa. Podziękowania kierujemy też do Pani Marty za pełen warsztat narzędzi do polepszania swojej kondycji psychicznej, kształtowania prawidłowych nawyków u naszych dzieci i przypomnienie istoty jakości związku z drugim człowiekiem, ponieważ właśnie ten ostatni jest kluczem do sukcesu w rozwijaniu potencjału naszego dziecka.
Materiał: st. szer. Monika Stasińska
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Wybory prezydenckie już w niedzielę. Weźmiesz udział w głosowaniu? (sonda)
- Pożarnicze zawody w Sitnie. Sukces dziewcząt z OSP Samsieczynek
- Podsumowanie spotkań. Konsultacje z mieszkańcami powiatu
- Niepewna przyszłość szkół . Gmina czeka na decyzje ministra
- Odznaczenia, awanse i nagrody. Powiatowy Dzień Strażaka
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)