Dziś mamy 6 lutego 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

19 lipca 2022

Czy w wakacje należy zapomnieć o szkole?

fot. powierzone

fot. powierzone

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawsze znajdzie się uczeń, który# odlicza już dni do jego końca. Nie dlatego, że tak bardzo nie lubi szkoły, ale z ekscytacji związanej z oczekiwaniem na kolejne wakacje. Wielu uczniów odkłada na ich czas plecak na dno szafy i zanurza się w beztrosce, zapominając o lekcjach i nauce. Czy jednak na pewno jest to pożądane zachowanie? A może wakacje nie powinny być czasem zupełnego oderwania od szkoły?

Wakacyjna beztroska a powtórki materiału

Badania wskazują, że dla efektywnego zapamiętania danej partii materiału, kluczowe jest jej kilkukrotne powtórzenie w odstępach czasowych. Teorii, co ile dni powinno się utrwalać wiadomości, jest kilka, jednak wszystkie są zgodne co do tego, że najważniejsza jest regularność. Wniosek nasuwa się więc sam: nie chcąc zaprzepaścić ciężkiej rocznej pracy, warto poświęcić tych kilka minut z wakacyjnych dni, na przejrzenie fragmentów notatek i ich utrwalenie. Ta niewielka ilość czasu z pewnością zaowocuje sukcesem po pierwszym września.

Marzenia o konkretnej szkole średniej

Wielu uczniów już na etapie szóstej czy siódmej klasy doskonale wie, gdzie chciałoby kontynuować naukę. Czasami są to szkoły, z którymi wiąże się jakaś tradycja rodzinna i pragną ją po prostu kultywować. W innych przypadkach decydujący jest czynnik doskonałej kadry, dzięki której przygotowania do matury będą dużo łatwiejsze lub renomy danej placówki. 
Niezależnie od motywacji, warto mieć pewność, że zrobiło się absolutnie wszystko, aby swoje marzenie spełnić. Dobrym pomysłem jest więc nie tylko trzymanie kciuków za wyniki Egzaminu Ósmoklasisty, ale i zakasanie rękawów do działania. To zaś może przyjąć formę gruntownego przygotowania się, zadbania o punkty z wolontariatu czy wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych, za które w sumie można otrzymać dodatkowych 18 punktów. 

Czy powtórki materiału muszą być nudne?

Absolutnie nie! Kluczem do sukcesu wcale nie jest wertowanie trudnych książek, wyglądem przypominających cegły i pozbawionych ilustracji. Obecnie na rynku znaleźć można bowiem wiele ciekawych publikacji, które zostały przygotowane tak, aby nie tylko zapoznać ucznia ze wszystkimi wymaganymi zagadnieniami, ale i rozbudzić w nim ciekawość świata. 
Doskonałym przykładem jest seria podręczników “Chemia Nowej Ery”, w której zadbano o przekazanie uczniowi wiedzy w przystępny sposób, na przykład za pomocą infografik czy fotografii. Chemia to przedmiot, który pojawia się dopiero w 7 klasie, dlatego warto zadbać o dobre utrwalenie jego podstaw, aby w kolejnych latach nauki nie czuć się zagubionym. We wspomnianej serii trudne pojęcia wyodrębnione są w sekcji „Skojarz i zapamiętaj”, co sprawia, że uczeń za pomocą analogii poznaje chemiczny świat. Uzupełnieniem każdego tematu są zaś zadania do samodzielnego rozwiązania, które porządkują wiedzę i znacząco zwiększają szanse ucznia na sukces w konkursie czy w późniejszych latach edukacji. Powtórki wcale nie muszą być więc nudne, trzeba tylko dobrze wybrać ich źródło.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)