Czy w wakacje należy zapomnieć o szkole?

fot. powierzone
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawsze znajdzie się uczeń, który# odlicza już dni do jego końca. Nie dlatego, że tak bardzo nie lubi szkoły, ale z ekscytacji związanej z oczekiwaniem na kolejne wakacje. Wielu uczniów odkłada na ich czas plecak na dno szafy i zanurza się w beztrosce, zapominając o lekcjach i nauce. Czy jednak na pewno jest to pożądane zachowanie? A może wakacje nie powinny być czasem zupełnego oderwania od szkoły?
Wakacyjna beztroska a powtórki materiału
Badania wskazują, że dla efektywnego zapamiętania danej partii materiału, kluczowe jest jej kilkukrotne powtórzenie w odstępach czasowych. Teorii, co ile dni powinno się utrwalać wiadomości, jest kilka, jednak wszystkie są zgodne co do tego, że najważniejsza jest regularność. Wniosek nasuwa się więc sam: nie chcąc zaprzepaścić ciężkiej rocznej pracy, warto poświęcić tych kilka minut z wakacyjnych dni, na przejrzenie fragmentów notatek i ich utrwalenie. Ta niewielka ilość czasu z pewnością zaowocuje sukcesem po pierwszym września.
Marzenia o konkretnej szkole średniej
Wielu uczniów już na etapie szóstej czy siódmej klasy doskonale wie, gdzie chciałoby kontynuować naukę. Czasami są to szkoły, z którymi wiąże się jakaś tradycja rodzinna i pragną ją po prostu kultywować. W innych przypadkach decydujący jest czynnik doskonałej kadry, dzięki której przygotowania do matury będą dużo łatwiejsze lub renomy danej placówki.
Niezależnie od motywacji, warto mieć pewność, że zrobiło się absolutnie wszystko, aby swoje marzenie spełnić. Dobrym pomysłem jest więc nie tylko trzymanie kciuków za wyniki Egzaminu Ósmoklasisty, ale i zakasanie rękawów do działania. To zaś może przyjąć formę gruntownego przygotowania się, zadbania o punkty z wolontariatu czy wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych, za które w sumie można otrzymać dodatkowych 18 punktów.
Czy powtórki materiału muszą być nudne?
Absolutnie nie! Kluczem do sukcesu wcale nie jest wertowanie trudnych książek, wyglądem przypominających cegły i pozbawionych ilustracji. Obecnie na rynku znaleźć można bowiem wiele ciekawych publikacji, które zostały przygotowane tak, aby nie tylko zapoznać ucznia ze wszystkimi wymaganymi zagadnieniami, ale i rozbudzić w nim ciekawość świata.
Doskonałym przykładem jest seria podręczników “Chemia Nowej Ery”, w której zadbano o przekazanie uczniowi wiedzy w przystępny sposób, na przykład za pomocą infografik czy fotografii. Chemia to przedmiot, który pojawia się dopiero w 7 klasie, dlatego warto zadbać o dobre utrwalenie jego podstaw, aby w kolejnych latach nauki nie czuć się zagubionym. We wspomnianej serii trudne pojęcia wyodrębnione są w sekcji „Skojarz i zapamiętaj”, co sprawia, że uczeń za pomocą analogii poznaje chemiczny świat. Uzupełnieniem każdego tematu są zaś zadania do samodzielnego rozwiązania, które porządkują wiedzę i znacząco zwiększają szanse ucznia na sukces w konkursie czy w późniejszych latach edukacji. Powtórki wcale nie muszą być więc nudne, trzeba tylko dobrze wybrać ich źródło.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
- Dlaczego korki lepiej sprawdzają się na boisku od zwykłych butów?
- Niepłodność – przyczyny, diagnostyka i dostępne formy leczenia
- Rola świadectwa energetycznego w ekologicznych inwestycjach
- Prywatność i bezpieczeństwo danych w motoryzacji – co musisz wiedzieć?
- Jak bid.fax pomaga w ocenie aut po wypadkach?
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)