Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

04 lutego 2023

Certyfikat za pieniądze? Tytuł ważny 12 miesięcy

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Na początku tego roku, Urząd Miasta i Gminy w Mroczy z radością poinformował, że otrzymał wyróżnienie w III edycji konkursu# "Samorząd Promujący Zdrowie". Za co gmina otrzymała ten tytuł?

Rozstrzygnięta została trzecia edycja konkursu pn. Samorząd Promujący Zdrowie. Jej organizatorem jest spółka Quality Insitute z Katowic. To firma audytorsko-doradcza, która specjalizuje się w działalności konsultingowej na rzecz instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i prywatnych przedsiębiorstw. Organizuje ona konkurs dla samorządów, w którym nagrodą jest przyznanie certyfikatu wraz z godłem jakości. Nagradzane są te samorządy, które podejmują działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia, ochrony środowiska oraz promocji sportu i rekreacji. Na początku stycznia, urząd w Mroczy poinformował, że otrzymał taki certyfikat we wspomnianym konkursie organizowanym przez prywatną spółkę. Za jakie działania gmina otrzymała certyfikat i godło jakości? Zapytaliśmy o to w mroteckim ratuszu. Jak przekazał zastępca burmistrza Waldemar Chudzik, gmina Mrocza została doceniona za kilka przedsięwzięć. To udział w rządowym programie Czyste Powietrze, realizacja programu usuwania azbestu, zaangażowanie w akcję sprzątanie świata. Nagroda została przyznana także za zorganizowanie biegu tropem wilczym, za bezpłatne badanie wzroku i badania mammograficzne. Na uwagę zasłużyły także zrealizowane przez gminę inwestycje takie jak: utworzenie Centrum Aktywizacji Społecznej w Witosławiu, budowa placu zabaw przy mroteckim przedszkolu, modernizacja placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy świetlicy wiejskiej w Drążnie czy utworzenie Otwartej Strefy Aktywności w Mroczy, czyli siłowni zewnętrznej, na które dofinansowanie przekazano ze środków rządowych.

Tytuł na rok

Lista jest więc długa, ale czy faktycznie świadczy o promowaniu zdrowia w gminie przez urząd trudno powiedzieć. Wiele samorządów realizuje podobne działania. Ochrona zdrowia to zadanie własne gmin i samorządy muszą na przykład opracowywać programy zdrowotne i profilaktyczne. Tytuł, który gminie przyznano ma podnieść jej prestiż, ale nie niesie za sobą niczego konkretnego. Gmina ma prawo posługiwać się otrzymanym godłem i certyfikatem. Jednak nie za darmo. W regulaminie konkursu możemy przeczytać, że jeżeli samorząd otrzyma wyróżnienie, musi dokonać opłaty. Jej wysokość jest uzależniona od liczby mieszkańców gminy. Ile zapłacił za certyfikat mrotecki urząd? – Opłata konkursowa za udział w programie wyniosła 3 tysiące 567 zł. Środki przekazano z działu Administracja publiczna, rozdziału różne opłaty i składki – przekazał zastępca Chudzik. Wynika z tego, że gmina zapłaciła za tytuł, którym może się teraz chwalić przez okres 12 miesięcy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Budowa hal
Fotobraz 30x40
52,00PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)