Szkolenie prewencyjne. Funkcjonariusze doskonalili swoje umiejętności

fot. KPP Nakło
W Komendzie Powiatowej Policji w # Nakle nad Notecią odbyło się doskonalenie zawodowe z tematyki „Policjant jako oskarżyciel publiczny w sprawach o wykroczenia”. Udział w nim wzięli zarówno funkcjonariusze policji jak i strażnicy miejscy z Nakła nad Notecią oraz Mroczy.
Zadaniem policjantów służby prewencyjnej jest zapobieganie popełnianiu wykroczeń, a w wypadku ich ujawnienia ściganie sprawców. Funkcjonariusze mają do dyspozycji szereg środków prawnych m. in. mogą pouczyć sprawcę wykroczenia lub ukarać go mandatem. Inną możliwością jest skierowanie wobec niego wniosku o ukaranie do Sądu. Wówczas funkcję oskarżyciela publicznego pełni właśnie funkcjonariusz policji, który przed sądem reprezentuje interes społeczny. Również Strażnicy Miejscy mogą pełnić funkcję oskarżyciela publicznego, gdy w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających ujawnią wykroczenia i wystąpią z wnioskiem o ukaranie.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 7 policjantów z garnizonu nakielskiego. Na szkoleniu obecnych było również 5 strażników miejskich z Nakła nad Notecią i Mroczy w tym Komendant Straży Miejskiej w Nakle nad Notecią Pan Roman Frąckowiak oraz Komendant Straży Miejskiej w Mroczy Pan Jacek Ćwikła.
Szkolenie przeprowadziła mł. asp. Ewa Komasińska z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Funkcjonariuszka ta w zeszłorocznym konkursie dla policjantów oskarżycieli-publicznych zwyciężyła w etapie wojewódzkim, a w zawodach na szczeblu ogólnopolskim zajęła wspólnie z asp. Michałem Biegańskim z Komisariatu Policji w Chełmży drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej jako reprezentanci województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W trakcie szkolenia zostało poruszonych bardzo wiele tematów związanych z funkcją oskarżyciela publicznego w tym między innymi zasady sporządzania wniosku o ukaranie oraz postępowanie w przypadku recydywy wykroczeniowej czyli osobie, która została ukarana co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenia umyślne, w ciągu dwóch lat.
Przeprowadzone szkolenie przyczyni się do pogłębienia wiedzy uczestników spotkania. Wszyscy biorący udział w doskonaleniu zawodowym mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz wymiany doświadczeń zdobytych w czasie służby.
materiał: mł. asp. Kamil Smoliński Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu
Galeria


Czytaj również
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)