Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

09 listopada 2022

Zostało mało czasu. Zakładanie konta na PUE ZUS

fot. powierzone

fot. powierzone

Konto na PUE ZUS ma już 10,7 mln osób, w tym 89 proc. osób prowadzących własną działalność# i przeszło 87 proc. właścicieli małych firm, którzy zatrudniają do 5 osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 30 grudnia br., PUE powinni mieć założone wszyscy płatnicy.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, działalność gospodarczą prowadzi niemal 135 tys. płatników składek. Do tej pory 10 proc. z nich nie ma jeszcze założonego profilu na PUE ZUS. Coraz mniej czasu zostało na jego założenie. Od nowego roku wszyscy płatnicy składek, nawet ci którzy opłacają składkę tylko za siebie, muszą mieć aktywny profil na PUE ZUS. Jeżeli nie założą go do 30 grudnia, to do końca stycznia ZUS zrobi to za nich. W tym celu płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

PUE ZUS to bardzo wygodne narzędzie dla naszych przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać

z jego założeniem do ostatniej chwili. Profil PUE ZUS daje przedsiębiorcom wiele możliwości pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale też na odbieranie korespondencji z ZUS. Przedsiębiorcy mogą tą drogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu). Pracodawca z profilem PUE ma również stały dostęp do informacji na temat zwolnień lekarskich swoich pracowników – dodaje rzeczniczka.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybieramy sposób rejestracji i potwierdzamy swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty czy osobiście w ZUS –wyjaśnia Krystyna Michałek.

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń on-line organizowanych przez Zakład, a także eksperckich dyżurów telefonicznych. Informacje o szkoleniach i dyżurach telefonicznych dostępne są na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)