Dziś mamy 6 lipca 2022, środa, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita. Kierowała nią mieszkanka pow. bydgoskiego

fot. CBŚP Bydgoszcz

fot. CBŚP Bydgoszcz

W ramach śledztwa prowadzonego pod# nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, dzięki współpracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, kierowaną przez 47-letnią mieszkankę powiatu bydgoskiego – Katarzynę S., której członkowie przez kilka lat zajmowali się tzw. oszustwami podatkowymi w obrocie materiałami budowlanymi. W efekcie działań kilkunastu członków grupy doszło do uszczupleń na szkodę Skarbu Państwa opiewających na kwotę około 8 mln zł.

Ustalenia śledztwa

Policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, przy wsparciu funkcjonariuszy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), prowadzą od ponad roku śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. popełnianiem przestępstw skarbowych.

Z zebranego materiału wynika, że grupa działała co najmniej od 2018 roku do września 2021r. Jej członkowie (i członkinie – połowa składu grupy to kobiety), działając w ramach różnych podmiotów gospodarczych,wystawiali nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót materiałami budowlanymi oraz tzw. leasingu pracowniczego. Dokumenty te nie odzwierciedlały rzeczywistego stanu faktycznego, zaś ujawniony w toku śledztwa mechanizm przestępczy polegał na typowej dla tego profilu przestępczości „optymalizacji podatkowej”, tj. kupnie kosztów mających na celu obniżenie podatku należnego przez nabywców fikcyjnych faktur wystawianych w ramach tzw. firm – słupów (podmioty z terenu różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego). Sprawcy wystawiali, przyjmowali i ewidencjonowali fikcyjne faktury VAT, powodując sztuczne zawyżanie kosztów uzyskania przychodu, a następnie - poprzez ich ewidencję - wprowadzali Naczelników poszczególnych Urzędów Skarbowych w błąd co do faktycznego stanu rozliczeń podatkowych, a przez to do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa.

Według aktualnych szacunków działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia Skarbu Państwa w kwocie około 8 mln zł.

Zatrzymania i zarzuty

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, współdziałając z funkcjonariuszami z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, zatrzymali 12 osób zaangażowanych w przestępczą działalność grupy. W trakcie działań przeszukano miejsca ich zamieszkania oraz siedziby reprezentowanych przez nich podmiotów gospodarczych, dzięki czemu zabezpieczono do dalszej analizy dokumentację, komputery, zewnętrzne nośniki pamięci, a także gotówkę o równowartości kilkuset tysięcy złotych.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (w tym Katarzynie S. – kierowania tą grupą), poświadczania nieprawdy w dokumentach podatkowych (czyny kwalifikowane z art. 258§1 i 3 kk, 271§3 kk, 271a§1 kk, 277a§1 kk i inne) oraz przestępstw skarbowych skutkujących uszczupleniami Skarbu Państwa w wielkich rozmiarach.

Za przestępstwa te podejrzanym grożą surowe kary (dwóm osobom – nawet do 25 lat pozbawienia wolności).

Decyzja o środkach zapobiegawczych

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych – Sąd na wniosek prokuratora – zastosował odnośnie dwojga z nich, tj. kierującej grupą Katarzyny S. oraz Piotra R., środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano - w celu zabezpieczenia prawidłowego toku śledztwa – środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

W celu zabezpieczenia wykonania przyszłych kar i środków o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył na mieniu podejrzanych mienie w postaci m.in. nieruchomości i wierzytelności w łącznej kwocie niespełna 4 mln. zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Materiał: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (20)

  Dwukropek, w dniu 24-05-2022 11:19:59 napisał:

  Każdy kombinuje jak moze w tym upadłym pisowskim kraju,żeby utrzymać siebie i rodzinę. Aż szkoda ze wpadli.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -12 (30)

  jan, w dniu 24-05-2022 13:13:20 napisał:

  Całe szczęście, że nastał rząd PiS, że przegrała bandycka PO, bo dziś Polski by już nie było. Rozkradli i wyprzedali by wszystko nawet ziemie zachodnie sprzedaliby Niemcom, nie mówiąc o czarnej afrykańskiej dziczy, którą chcieli sprowadzić. Ciekawe kto miałby nas obronić skoro zlikwidowali prawie całe wojsko i ponad 700 posterunków policji?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -10 (24)

  Anna, w dniu 24-05-2022 13:18:37 napisał:

  Pomyślcie ile za PO wyprowadzili

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (17)

  Obywatelka, w dniu 24-05-2022 13:47:26 napisał:

  To chyba akurat za PIS powstało, i wiele innych przekrętów o których nam się nie śniło. Każdy kto dojdzie do władzy ustawia swoich... niestety... pieniądze i władza zawsze kusiły , tam nie ma świętości, czy to PO czy PIS...

  odpowiedz

  • 0 (16)

  Danka, w dniu 24-05-2022 19:05:21 napisał:

  Pozwoli wyłapują złodziei ,z bandy rudego kundla. Jak te babcie z Rynku popierają to co było kiedyś.Tak mnie ciekawi czy trzynastki i czternastki biorą od pisiorow , bo dla mnie to by był wstyd . Czas zmienić kartony bo brudne jak te zwolenniczki.

  odpowiedz

  • -2 (10)

  Skoczek , w dniu 24-05-2022 20:27:06 napisał:

  Danka chyba uja Ci brakuje, a mózgu to na pewno. Pisowska komuna wyprała Ci banie a niedługo wyru...a na kasę, już czekam aż inflacja skoczy do 20% bo to nieudacznicy i wielbiciele komunistycznego ustroju, którego promowanie w Polsce jest zakazane!

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Danka, w dniu 24-05-2022 22:01:52 napisał:

  Cieszy mnie że popaprancy PO-ko się irytują tak ma być, popaprancy śmierdzące Ruskie onuce . A słowa to jak Radek i Nojman brawo wy popaprancy. I pisać mi tu bo to miód na me serce.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (6)

  emeryt, w dniu 25-05-2022 05:01:52 napisał:

  a jak psioki skończyliście w 2007r -pisowskie konfidenci uczciwie nic nie potraficie zrobić tylko na podsłuchach i po przez PEGAZUZ szpiegować i na inwigilacji -to jest ta wasza zaleta rusko-putinowska

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Czy chcecie ich....? , w dniu 25-05-2022 09:49:12 napisał:

  Nagrane rozmowy polityka po... Państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje, dlatego że działa poszczególnymi swoimi fragmentami, nie rozumiejąc, że państwo jest całością". Belka o tym, że ostrzegał premiera Donalda Tuska przed Amber Gold "Młody Tusk się okazuje jest zatrudniony w firmie, k***, nie wiadomo jakiej. (...) Nawiasem mówiąc, ja o tym nie wiedziałem, ale kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa, ale poważniejsza ze względu na to, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Express. Że będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem. Belka o "niepotrzebnych" lotniskach w Gdyni i Łodzi "(...) Lotnisko im. Reymonta w Łodzi. Malutkie lotnisko, ch*** wie komu potrzebne, ale jest. Ale jeszcze nie aż tak bardzo niepotrzebne jak lotnisko w Gdyni. Sienkiewicz o lotnisku w Łodzi : My ich dotujemy pod stołem, żeby w ogóle był jakiś ruch lotniczy. Sienkiewicz do Belki o sytuacji gospodarczej w Polsce i wyścigu PO-PiS "Mamy d... pogłębiającą się na poziomie budżetu państwa. OK, Polska wychodzi z kryzysu, dzieje się to na tyle wolno, wszystko działa. Tylko problem polega na tym, że wpływy są opóźnione. Wiemy, że buchnie pieniędzmi pod koniec 2015 roku. Ale na razie nie bucha. Są sygnały, że idzie ku lepszemu. Brakuje pieniędzy w budżecie, cięcia są niewystarczające. I mamy osiem miesięcy do wyborów. I PiS ma 43 proc. w sondażu. Idziemy w taki wariant, w którym - nie czarujmy się - że tylko i wyłącznie ekonomika decyduje o ocenie stabilności kraj

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Renata, w dniu 25-05-2022 09:49:49 napisał:

  Widać po komentarzach że popaprancy PO-ko bronią przestępców ,tak jak w kiciu poparcie 99% dla złodziejskiej opozycji samo za siebie mówi.A tak poza tym wszystko gra polityczna.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Zofia, w dniu 26-05-2022 04:25:25 napisał:

  Do branży krawieckiej ,Szyc naszywki kto Z PO KTO Z PiS a kto z konającej SlD.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  emeryt, w dniu 26-05-2022 04:59:55 napisał:

  pisiory zadłużą Polskę więcej jak komuna przez 40 lat ,,jak kaczor krzyczał w 2011r na mównicy jak Gomułka z pzpr w sejmie ja Was wykończę i tą całą Polskę ,,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)