Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 grudnia 2020

Zimowa dieta też może być pełna warzyw. Sezon na jarmuż i brukselkę

infoWire.pl

infoWire.pl

Wiosenne i letnie miesiące rozpieszczają nas ogromem świeżych warzyw i owoców. #Chrupiący szczypiorek, wyrazista rzodkiewka, wykwintne szparagi, pachnące słońcem pomidory i ogórki… Wymieniać można długo! Nie oznacza to jednak, że zimą jesteśmy skazani wyłącznie na mrożonki i przetwory, które udało się zrobić w sezonie wakacyjnym. Istnieją warzywa, które właśnie o tej porze roku smakują i prezentują się na talerzach najlepiej. Najwyższa pora docenić smak i wszechstronność jarmużu oraz brukselki.

My się zimy nie boimy! Po wielu miesiącach dostępności świeżych produktów na straganach i w warzywniakach większość z nas miała okazję przekonać się, że zakupy warto robić zgodnie z kalendarzem. Po letnim urodzaju, jesienią nadal mogliśmy cieszyć się wybornymi przysmakami. Zima jednak również ma swoje atuty. Zgodnie z rekomendacjami szefa kuchni Knorr, zamiast zaopatrywać się w warzywa, które straciły już swój smak i urok, zerknijcie w stronę być może niedocenianych, ale wciąż wyśmienitych - jarmużu i brukselki. Szybko przekonacie się, że nawet w najmroźniejszych miesiącach można jeść świeżo, smacznie i różnorodnie.

Jarmuż – król przymrozków

To warzywo powinno pojawiać się w jadłospisie wszystkich smakoszy, którym zależy na obecności świeżej zieleniny na talerzach. Należący do rodziny roślin kapustnych jarmuż cechuje się chrupkimi, karbowanymi liśćmi. Najczęściej używane w kuchniach są odmiany o głębokim, zielonym kolorze, lecz można trafić również na liście z odcieniami fioletu i brązu. Co ze smakiem? Jarmuż charakteryzuje się delikatną goryczką, która znika po pierwszych przymrozkach. Niskie temperatury są więc nam bardzo na rękę! Do czego wykorzystać to oryginalne warzywo? Stanowi doskonałą alternatywę dla szpinaku. Świetnie sprawdza się na surowo jako składnik sałatek oraz koktajli. Z jego udziałem przygotujecie pierwszorzędne pesto, którym urozmaicicie swoje kanapki, dania mięsne czy makaronowe. W tym wydaniu koniecznie połączcie jarmuż z suszonymi pomidorami i czosnkiem. Na gorąco też smakuje znakomicie, a przy okazji może stać się ważnym sprzymierzeńcem zabieganych szefów kuchni. Nie trzeba go długo gotować, zwykle wystarcza kilkuminutowe blanszowanie lub podsmażanie. Warto dorzucać go do warzywnych kremów, omletów albo potraw na bazie kaszy i ryżu. W chłodne dni i wieczory skorzystajcie z pomysłu szefa Knorr na zupę z soczewicą i jarmużem, która jest niezbitym dowodem na to, że zimowe menu może być naprawdę inspirujące.

Zupa z soczewicą i jarmużem

Czas przygotowania: 35 minut

Ilość porcji: 4

Składniki:

  •  200 g marchewki
  • 1 cebula
  • 1 cukinia
  • 3 ząbki czosnku
  • 500 ml wody
  • 1 kostka Rosołu wołowego Knorr
  • 300 g pomidorów krojonych z puszki
  • 1 łyżeczka Oregano z Turcji Knorr
  • 1 łyżeczka Tymianku z Polski Knorr
  • 400 g czerwonej soczewicy
  • 100 g jarmużu
  • olej roślinny do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Pokrój w drobną kostkę warzywa: cebulę, marchewkę i cukinię.
  2. Rozgrzej olej i podsmaż marchew oraz cebulę. Osobno podsmaż cukinię. Na koniec dodaj ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Smaż jeszcze przez chwilę. Cukinię odłóż na bok.
  3. Do całości wlej wodę, wrzuć pomidory oraz wsyp przyprawy i kostkę Rosołu wołowego Knorr.
  4. Dodaj soczewicę. Wszystko razem gotuj bez pośpiechu pod przykryciem przez około 10-15 minut.
  5. Do miękkiej soczewicy dorzuć cukinię oraz porwane listki jarmużu. Gotuj jeszcze przez 5 minut.

Brukselka, czyli małe jest wielkie

To jedno z tych warzyw, do których trzeba dorosnąć. Dla wielu osób brukselka pozostaje spożywczym koszmarem z czasów dzieciństwa, lecz całkiem niesłusznie. To kapitalny sposób na wzbogacenie swojego zimowego menu, grunt, by wiedzieć, jak ją umiejętnie przyrządzić. Okrągłe brukselki, przypominające kapustę w wersji mini, smakują wybornie, lecz tym, co może do nich zniechęcać, jest charakterystyczny zapach. Jak się go pozbyć? Brukselkę należy gotować krótko i bez pokrywki. Do wody można dodać odrobinę mleka, by wyeliminować ryzyko pojawienia się gorzkiego posmaku. Prawda, że instrukcja obsługi brukselki nie jest skomplikowana? Można więc z dużą pewnością siebie zabierać się za gotowanie. Warzywo doskonale nadaje się do różnego rodzaju zup jarzynowych i w takim wydaniu jest najczęściej jadana. Pora na urozmaicenie! Bardzo dobrze smakuje polana roztopionym masłem. Warto wykorzystać również kombinację masła i zarumienionej bułki tartej, z którą zwykle serwuje się kalafiory czy fasolkę szparagową. Brukselkę można dusić w sosie śmietanowym, koniecznie z dodatkiem czosnku i majeranku. Jej smak fantastycznie podkreślają pikantne dodatki, w tym chili. Gotowi na kulinarne eksperymenty z brukselką w roli głównej? Polecamy spróbować sałatki na ciepło z brukselką – to przepis idealny na start, by przekonać się do smaku warzywa i docenić wszystkie jego walory.

Sałatka na ciepło z brukselką 

Czas przygotowania: 35 minut

Ilość porcji: 3

Składniki:

  • 100 g kaszy gryczanej
  • 300 g świeżej brukselki
  • 1 opakowanie Sosu sałatkowego Zioła ogrodowe Knorr
  • 1 cebulka dymka
  • 100 g czerwonych winogron
  • 3 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj kaszę według instrukcji umieszczonej na opakowaniu.
  2. Obierz brukselkę na pojedyncze listki, a następnie umyj je oraz winogrona. Kulki owocu poprzekrawaj na pół. Cebulę dymkę pokrój w plasterki.
  3. Rozgrzej na patelni olej i podsmaż na nim dymkę i listki brukselki. Gotowe, przełóż do miski.
  4. Opakowanie Sosu sałatkowego Zioła ogrodowe Knorr połącz z trzema łyżkami wody i olejem.
  5. Na koniec wymieszaj kaszę gryczaną z sosem sałatkowym, winogronami oraz brukselką. 

Zimowe gotowanie

Jak widać, również zimą można zgłębiać różnorakie kulinarne tajemnice. Efekty poszukiwań nowych produktów i receptur będą wyśmienite! To doskonały pretekst do tego, by poznać lepiej brukselkę i jarmuż. Należy jednak zadbać o to, by na talerzach było jak najbardziej kolorowo, więc nie miejcie oporów przed łączeniem ich z innymi produktami. Doskonałą bazą potraw są wszelkiego rodzaju kasze. Gryczana fantastycznie łączy się z warzywnymi sosami i wzbogaca posiłek swoim charakterystycznym smakiem oraz aromatem. Wolicie łagodniejsze nuty? Postawcie na kaszę bulgur lub swojski pęczak. Czerwony ryż też apetycznie wygląda na talerzach. Podstawy już mamy, więc co dalej? Warzyw nigdy za wiele! Mimo że dynia kojarzy się głównie z jesiennymi frykasami, włączcie ją do jadłospisu również wtedy, gdy ostatnie liście spadną z drzew. Do tej pory nie próbowaliście batatów albo topinamburu? To idealna okazja! Weźcie pod uwagę rośliny strączkowe, które bez problemu można długo przechowywać, np. soczewicę lub ciecierzycę. Jeśli szukacie pomysłu, jak połączyć tego typu składniki w jedną spójną i smakowitą całość, sięgnijcie po nasz przepis na zapiekankę z warzyw. Nie zapadajcie w sen zimowy – chłodne miesiące to idealny czas na to, by schować się w kuchni i do woli mieszać, kombinować, próbować nowych smaków!

Zapiekanka z warzyw

Czas przygotowania: 40 minut

Ilość porcji: 6

Składniki:

  • 2 bakłażany
  • 200 g czerwonej soczewicy
  • 1 opakowanie Fix Curry warzywne Knorr
  • 600 g słodkich ziemniaków
  • 1 łyżka Przyprawy do ziemniaków Knorr
  • 1 cebula
  • 1 łyżka kaszy kukurydzianej
  • 3 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

  1. Bakłażana umyj i pokrój w kawałki o wielkości około 2 cm. Cebulę pokrój drobno w kosteczkę. Oliwę z oliwek rozgrzej w szerokim rondelku. Podsmaż wszystkie warzywa.
  2. Do całości wsyp soczewicę oraz wlej szklankę wody. Gotuj około 15 minut do miękkości soczewicy. Pod sam koniec gotowania dodaj Fix Curry warzywne Knorr i dokładnie połącz składniki.
  3. Ziemniaki umyj i pokrój je w kostkę wielkości około 2 cm. Gotuj, aż do miękkości, a następnie odcedź, posyp Przyprawą do ziemniaków Knorr i ugnieć na puree.
  4. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Na dnie naczynia żaroodpornego ułóż usmażone bakłażany z soczewicą. Na górze rozsmaruj grubą warstwę puree.
  5. Wszystko posyp kaszą kukurydzianą i zapiekaj przez 15 minut.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    violka , w dniu 06-12-2020 10:18:39 napisał:

    Jarmuż i brukselka najlepiej smakuje z kaszą bulgur z rice nad more monini. Zdrowe i pyszne jedzenie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)