Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 września 2022

Warsztaty BRD „Mistrzowie w drodze”. Trzecia edycja programu edukacyjnego

fot. pow.

fot. pow.

20 września na terenie województwie kujawsko-pomorskiego odbyły# się jesienne warsztaty brd „Mistrzowie w drodze” dla młodzieży ostatnich klas szkół średnich. Ci z nich, którzy posiadają już prawo jazdy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy z wykwalifikowanymi instruktorami na specjalnych torach.

„Mistrzowie w drodze” to trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i PKN Orlen skierowanego do najmłodszych kierowców.
Na tym etapie działań eksperci brd odwiedzają uczniów ostatnich klas szkół średnich, by przeprowadzić warsztaty edukacyjne. Z grona uczestników spotkań po zdanych testach wiedzy, zostaną wyłonieni kandydaci treningów techniki jazdy.
Pierwsze warsztaty w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się 20 września w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu oraz w Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu. Dzień później Mistrzowie w drodze odwiedzili dwie bydgoskie placówki: Zespół Szkół Mechanicznych i Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

-Zajęcia stwarzają możliwość dialogu, pozwalają na to by uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia i by eksperci mogli się do niego odnieść. To świetna forma praktycznego podejścia do zagadnień i realizacji doświadczeń podnoszących świadomość w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizatora przedsięwzięcia.

Podczas spotkania eksperci pomagali młodzieży zrozumieć błędnie interpretowane przepisy ruchu drogowego i nieprawidłowo postrzegane zdarzenia na drodze. Młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami za kierownicą i wskazywali potrzeby wyjaśnienia różnych sytuacji, choćby w jaki sposób przebiega kontrola policji, jakie powinności ma kierowca.
Uczniowie oglądali film „Mistrzowie w drodze”. Największe wrażenie zrobiły na nich wypowiedzi młodych kierowców osadzonych w więzieniu za spowodowanie wypadków drogowych.

Ważnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów był też udział w eksperymentach z użyciem alkogogli czy narkogogli. Podobnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się sprawdziany własnych zachowań z refleksomierzem i aparatem Piórkowskiego. Komentarza podczas tych doświadczeń na bieżąco udzielał Mateusz Grzebinoga - psycholog transportu, instruktor jazdy i egzaminator.

Na koniec wyłoniono tych szczęśliwców, którzy mają szansę wziąć udział w treningu techniki jazdy. Dla młodego kierowcy to szansa poznania, w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw w przyszłości.

Materiał: Kamila Kulak

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Wódz , w dniu 23-09-2022 18:55:46 napisał:

    I co ten tekst ma wspólnego z gminą naklo? Chyba tylko sianie pisowskiej gebelsowskiej propagandy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)