Dziś mamy 14 grudnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

31 października 2024

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

 

Przełom października i listopada to okres zwiększonego natężenia ruchu z powodu wyjazdów i powrotów z Dnia Wszystkich Świętych. Od czwartku (31 października) do niedzieli (3 listopada) służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji.

Dokonaliśmy przeglądu tymczasowej organizacji ruchu, a tam, gdzie będzie to możliwe, ograniczymy do minimum utrudnienia związane z prowadzonymi robotami.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach

Na drogach krajowych, biegnących przy cmentarzach, możemy spodziewać się zmienionej organizacji ruchu, najczęściej związanej z zakazem parkowania. Miejsca przy cmentarzach na drogach krajowych, gdzie pojawią się zmiany w organizacji ruchu:

Jesienna pogoda – zachowajmy czujność

Prognozy na najbliższe dni przewidują zmianę pogody. Do piątku w całym kraju będzie dominowała temperatura powyżej 10°C. Jednak od soboty wskazania termometrów będą coraz niższe. Tego dnia w centralnej i północno-wschodniej Polsce nie pokażą one więcej niż 8-9°C. W niedzielę już w całym kraju temperatura będzie wahała się między 6-9°C. Możliwe będą również niewielkie opady deszczu.

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

Jeżeli obniża się temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalny czas dla opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7°C.

Zero tolerancji dla brawury

Wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów drogowych, bezpieczną jazdę oraz szacunek wobec innych użytkowników dróg. Najbliższe dni będą szczególnie wymagające dla kierowców. Dlatego za utrzymanie porządku na drodze będzie odpowiadała zwiększona liczba patroli Policji, z którą ściśle współpracujemy.

Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i bacznie przyglądać się naszej jeździe.

Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jeszcze raz podkreślamy – zero tolerancji dla brawury i braku rozwagi na drodze!

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach (zachęcamy do zapoznania się z infografikami pod tekstem).

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie.

Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym.

Wszystkim wybierającym się w podróż, życzymy bezpiecznego dotarcia do wyznaczonego celu!

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
KOBIZE
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Dziś piątek trzynastego. Skąd wziął się przesąd o pechowym dniu?

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne #w wielu krajach uznają ten dzień za pechowy.

(czytaj więcej)
0

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wojskowy zamach stanu

Dzisiaj, 13 grudnia przypada rocznica# wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje

W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.

(czytaj więcej)
0

Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia

Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i wymagające ćwiczenia #ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego

(czytaj więcej)