Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2023

Rośnie produkcja śmieci w Polsce. Ważą tyle co prawie 35 tysięcy Pendolino

fot. powierzone

fot. powierzone

Niedawno obchodzony Nowy Rok sprzyja podejmowaniu postanowień na kolejne 365 dni. Wśród nich można wymienić #regularne chodzenie na siłownię czy udział w szkoleniach. Jest jednak nad czym pracować również w kwestii ochrony środowiska. W 2021 r. na przeciętnego Polaka przypadło bowiem prawie 370 kg odpadów, czyli o ponad 100 kg więcej, niż w 2011. Czy obecny rok przyniesie ich mniejszą ilość?

W naszym kraju od kilkunastu lat utrzymuje się trend rosnącej produkcji odpadów. Dekadę temu, w 2011 r., Polacy wyprodukowali ich ponad 9,8 mln ton. W 2021 r. było to już prawie 4 mln więcej – aż 13,7 mln ton. Odpowiadało to wadze prawie 35 tys. przygotowanych do jazdy polskich pociągów Pendolino (ED250). Dynamikę zmian pokazuje również średnia masa odpadów w przeliczeniu na każdego Polaka. W 2011 przypadło 255 kilogramów na osobę, natomiast 10 lat później aż 369 kg/os.

– Coraz wyższy standard życia, a co za tym idzie, większa konsumpcja dóbr i towarów to jeden z czynników, który przekłada się na rosnącą ilość odpadów. Im więcej kupują ludzie, tym więcej śmieci trafia później do kosza. Cały czas wiele produktów jest również sprzedawanych w jednostkowych opakowaniach plastikowych, m.in. niektóre owoce i warzywa oraz pieczywo. Polepszająca się sytuacja ekonomiczna i społeczna to również większa odpowiedzialność względem środowiska. Dlatego warto skłaniać się ku odpowiedzialnej konsumpcji, by również w ten sposób dbać o przyrodę – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Noworoczne ekopostanowienia

Produkcja odpadów jest nieodłącznym elementem życia człowieka, dlatego też nie da się jej całkowicie wyeliminować. W Nowym Roku warto jednak dążyć do zmniejszania ilości wytwarzanych śmieci. Aby to zrobić, wystarczy kilka prostych kroków.
Pierwszym z nich jest rezygnacja z produktów jednorazowych, które najczęściej zrobione są z plastiku. Jego duże ilości pochłania produkcja butelek na wodę. A wiele gospodarstw domowych ma dostęp do pitnej „kranówki” dobrej jakości. Jej walory smakowe oraz zawartość minerałów można dodatkowo poprawić korzystając ze specjalnych filtrów, które montuje się bezpośrednio w instalacji lub zakłada w dzbankach. Z tworzyw sztucznych wykonywane są najczęściej także słomki, które zastępują dziś ich wielorazowe wersje – metalowe lub bambusowe. Także torby wielokrotnego użytku, np. bawełniane, są lepszym wyborem niż jednorazowe foliówki.

– Wybór ekologicznych odpowiedników produktów jednorazowych to dobry kierunek w dążeniu do ograniczania ilości produkowanych śmieci. Mniej odpadów to mniejsze obciążenie dla planety. Przedmioty wielorazowe są też w ogólnym rozrachunku tańsze – korzysta więc na tym również portfel. Równie ważna jest segregacja, dzięki której zwiększamy efektywność recyklingu – ocenia Felice Scoccimarro.

Zaledwie 40 proc. odpadów zebrano w 2021 r. selektywnie, a dzięki wrzucaniu śmieci do odpowiednich pojemników można je później ponownie wykorzystać. W Polsce odpady dzielone są na 5 frakcji. To papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe, odpady zmieszane oraz bio. Te ostatnie, mieszkając w domu, można przetwarzać we własnym zakresie. Kompostowanie pozwala bowiem na przemianę organicznych odpadków w nawóz do ogródka.

Materiał: Mateusz Rosiak / Biuro Prasowe Amest sp. z o.o.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  Cna, w dniu 12-01-2023 09:45:31 napisał:

  Co trzeba mieć w mózgu żeby porównywać śmieci z tonażem pendolino kretyn

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Oburzony, w dniu 12-01-2023 09:46:17 napisał:

  W Polsce wszystko rośnie . Jeżeli rośnie to niech zrobią w sklepach automaty do butelek . Za pozostałe odpady niech będą odpowiedzialne korporacje . Kiedyś kiełbasa była owijana w papier. I sprzedawana dziś w woreczek foliowy żeby. Ograniczyć smród z tej kiełbasy

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Igor, w dniu 12-01-2023 10:04:06 napisał:

  A przeliczając na pełne do połowy butelki wody Żywiec Zdrój ile to będzie?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Osiedle muzyki, w dniu 12-01-2023 10:13:45 napisał:

  Nie sądzę,śmietniki kiedyś były bardziej zapełnione,może i dobrze część poszła do utylizacji przez komin

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Brakusmózgus, w dniu 12-01-2023 10:59:29 napisał:

  A kto i na czyi koszt "przetworzy" odpad po Covidowej histerii-? Ilość maseczek,wszelkiej maści rękawiczek,foliowych elementów ubrań ( folie ochronne,ochrona obuwia,przyłbice etc ) Nie wspominam o pojemnikach plastikowych używanych do wszelakiej pseudo dezynfekcji.Są tego mld ton odpadów które "zalały" dosłownie Ziemię.Druga ważna kwestia.Ekologiczna bomba kryjąca się w grobach cmentarnych.Zmarłych chowano w workach foliowych wypełnionych chemiczną substancją.Te ciała przez dziesiątki lat się"nie rozłożą" Grozi światu z tego powodu za pewien czas kolejna epidemia-zatrucie wód gruntowych,środowiska cmentarzy na których pogrzebano tych zmarłych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  nakiel, w dniu 12-01-2023 14:45:59 napisał:

  mieszkańcy bloków powinni płacic po 100 albo 200 zł za osobę za odbiór odpadów za karę że nie potrafią segregować

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  LewPawełek, w dniu 12-01-2023 16:56:45 napisał:

  A ile śmieci z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Chin przywieziono nielegalnie do Polski i tutaj to pozostawiono? Te tajemnicze pożary składowisk i brak nadzoru nad tym co tak naprawdę było tu przywożone. Za to wszystko niestety my płacimy.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kpax, w dniu 12-01-2023 18:20:42 napisał:

  Ludzie słono płacą za śmieci. Czyli znowu jesteśmy okradani. Powinna być kara śmierci dla wszelkiej maści urzędników

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Morawiecki, w dniu 12-01-2023 18:26:03 napisał:

  Ciekawi mnie ile kasy przytulił autor tego gniota. Dlaczego nie piszecie prawdy. Wszystko pod konkretne zamówienie. Tyle jest twórczej pracy gdzie ludzie mogą robić coś pozytywnego. Łajdactwo

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 13-01-2023 16:46:19 napisał:

  Ochrona środowiska co wy piszecie ile przywieziono śmieci z zachodu napiszcie ile samochodów cofnięto

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)