Dziś mamy 3 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

03 lutego 2023

Rocznica śmierci Jana Gutenberga. Początek epoki czytelnictwa

fot. powierzone

fot. powierzone

3 lutego mija 555 rocznica śmierci Jana Gutenberga - złotnika, wynalazcy, drukarza i wydawcy.

Gutenberg urodził się około 1400 roku w skromnej rodzinie kupieckiej w Moguncji, w Niemczech. Niestety niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i wczesnej młodości. Nie wiadomo również jakie posiadał wykształcenie. Nazwisko Gutenberg było nazwiskiem rodowym jego matki. Przyjął je jako dorosły już człowiek w 1427 roku.

W mogunckich kronikach można odnaleźć zapiski o tym, że początkowo praktykował tam jako złotnik.

W 1428 roku rodzina Gutenberga została wydalona z Moguncji i osiedliła się we Francji, w dzisiejszym Strasburgu. We Francji Gutenberg rozpoczął swoje eksperymenty z drukowaniem. Jego genialny wynalazek, ruchomych czcionek wykonanych z metalu, zakończył średniowiecze i zaczął nowy rozdział w dziejach kultury.

W 1448 roku Jan Gutenberg wrócił do rodzinnej Moguncji i wraz ze swoim wspólnikiem stworzył tam pierwszą drukarnię, która była zarazem pierwszym w historii wydawnictwem. Zaprojektował własną wersję prasy drukarskiej. Skończyła się wówczas epoka literatury do słuchania oraz mówionej i śpiewanej poezji, w której reguły gramatyczne były „zachwiane”. Gutenberg sprawił, że nazwisko autora stało się nierozłączne z jego dziełem.

Pierwszą księgą, jaką Gutenberg wydrukował była 42-wierszowa Biblia ( tzw. Biblia Gutenberga). W Polsce, w Pelplinie znajduje się jeden z kilkunastu zachowanych egzemplarzy tego wydania w XV-wiecznej oprawie. Jest on najcenniejszym spośród wszystkich, które się zachowały. Posiada również, na początku i na końcu Biblii, ręcznie dopisane przez iluminatorów komentarze.
Wynalazek Jana Gutenberga był nadzwyczajny. Okazało się, że drukowanie może być również sztuką, a książka przedmiotem handlu. Przede wszystkim jednak z chwilą wynalezienia druku rozpoczęła się epoka czytelnictwa, która zmieniła całkowicie oblicze kultury europejskiej.

Niestety Gutenberg borykał się z kłopotami finansowymi, które sprawiły, że stracił drukarnię i zmarł w biedzie i zapomnieniu. Został pochowany w Moguncji w kościele franciszkanów. Jego grób nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Kościół w XVIII wieku został rozebrany.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)