Dziś mamy 26 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2022

Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach. Projekt rozpoczęty

fot. pow.

fot. pow.

5 stycznia 2022 roku w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w# Mroczy uczniowie klas VI-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie pod opieką nauczycieli wychowawców P. Iwony Pacholskiej, P. Barbary Kotulskiej oraz P. Wojciecha Siejny wzięli udział w podróży historycznej do Mroczy, gdzie zostali zapoznani przez mjr rez. Jarosława Odrobińskiego – lokalnego Regionalistę, członka Koła mroteckiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha, także nauczyciela w NSP w Kosowie z miejscami pamięci narodowej mających związek z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie Mroczy.

Na samym początku Uczniowie zostali zapoznani na Cmentarzu Parafialnym z sylwetką Patrona Koła TPPW w Mroczy, Patrona ronda w Mroczy, Powstańcem Wielkopolskim ppor. Franciszkiem Borzychem, Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Zanim uczestnicy podróży usłyszeli informacje o w/w bohaterze urodzonym w Mroczy wystawili przy grobie posterunek honorowy i zapalili znicz. Następnym miejscem była ul. Łabędzkiego oraz Tablica memoratywna poświęcona Feliksowi Łabędzkiemu, Powstańcowi Wielkopolskiemu kompanii jarocińskiej urodzonemu w Siedleminie, który oddał życie w dniu 5/6 stycznia 1919 za wolną Mroczę. Ostatnim miejscem, gdzie odbyła się lekcja lokalnej historii był Plac Wolności, gdzie od 5 stycznia 2009 roku znajduje się Obelisk wraz z Tablicą memoratywną, upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Uczniowie wchodzący w skład Samorządu uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów. Przy Obelisku podobnie jak na Cmentarzu i przy Tablicy Łabędzkiego dwójka uczniów pełniła wartę honorową. Pobyt w Mroczy zakończono wspólnym zdjęciem, w tym szczególnym dla Mroczy miejscem związanym z  Powstaniem Wielkopolskim. Ostatnim zadaniem, które mieli uczniowie do wykonania, już na miejscu w szkole był test z wiedzy o Powstaniu, głównie na bazie zagadnień z tematyki przekazanej podczas pobytu w Mroczy. Przedsięwzięcie to rozpoczęło realizację zadania  publicznego  w ramach otwartego konkursu ofert pn. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia pomorska 1939" ogłoszonego przez Powiat Nakielski. Dotację w ramach tego konkursu otrzymało m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Stowarzyszenie to jest m.in. organem prowadzącym NSP w Kosowie. Projekt w/w Stowarzyszenie pt. „Od Wielkopolski do Wolnej Polski. Zbrodnia Pomorska 1939-pamiętamy” został dofinansowany kwotą 3.000,00 zł. Wyjazd był inauguracją w/w projektu, którego zakończenie planowane jest w dniu 30.04.2022 br. Następnie przedsięwzięcie w ramach w/w Projektu planowane jest w szkole w dniu 12.01.br., wówczas to odbędzie się uroczysta akademia Powstańcza połączona z apelem Poległych. Celem zadania jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Zadanie to dofinansowane jest przez Powiat Nakielski. 

Materiał: mgr Iwona Pacholska - koordynator projektu - nauczyciel historii w NSP w Kosowie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)