Dziś mamy 3 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Policja ostrzega. Nie wypełniaj formularzy przesłanych przez oszustów internetowych

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Nakielscy policjanci ponownie ostrzegają mieszkańców powiatu# przed oszustami działającymi w sieci. Chcesz coś sprzedać na popularnych serwisach ogłoszeniowych, bądź ostrożny i pod żadnym pozorem nie wypełniaj otrzymanych linków!

Wiele osób sprzedaje przedmioty za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Niestety również oszuści coraz częściej wyszukują swoje ofiary właśnie za ich pośrednictwem.

Przestępcy kontaktują się poprzez popularne komunikatory już po kilku minutach od chwili, kiedy ogłoszenie zostanie opublikowane, jako osoby zainteresowane zakupem danego przedmiotu. Informują, że chcą zawrzeć transakcję, a dla ułatwienia jej przeprowadzenia proponują, by płatność odbyła się za pośrednictwem przesyłanego przez nich linku. Policjanci ostrzegają! Tego typu linki, choć do złudzenia przypominają serwisy ogłoszeniowe, są fałszywymi stronami!

Odbiorca linku informowany jest o konieczności wpisania swoich danych osobowych, danych z karty płatniczej łącznie z kodem CVV, dzięki któremu przestępcy uzyskują pełen dostęp do konta bankowego pokrzywdzonych.

Policjanci apelują o rozsądek. Nawet, kiedy zależy nam na szybkiej transakcji w żadnym przypadku nie należy korzystać z linków otrzymanych od potencjalnych kupujących. Tym bardziej, nie należy wpisywać tam swoich danych wrażliwych oraz informacji z kart płatniczych mogących posłużyć do dysponowania naszą gotówką. Należy pamiętać, że żaden rzetelny portal ogłoszeniowy nie wymaga podania tego typu danych do finalizacji transakcji!

Materiał: kom. Justyna Andrzejewska / Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)