Dziś mamy 6 lipca 2022, środa, imieniny obchodzą:

24 maja 2022

Kolejny dzień stażu w Słowenii. Uczniowie przygotowali relację

fot. pow.

fot. pow.

Najciekawszą atrakcją VIII dnia było# zwiedzanie Jaskini Postojnej.

Jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać prawdziwe cuda – formacje jaskiniowe i małe smoki. W trakcie wycieczki dzięki elektronicznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że jaskinia jest prawdziwym wyzwaniem dla speleologów i jest kolebką biospeleologii. Mogliśmy podziwiać wspaniały, 5-metrowy stalagmit o nazwie Brylant. Stanowi on symbol jaskini i słoweńskiego krasu. Tuż obok niego znajduje się pięknie wyżłobiona kolumna. Dotarcie do tych miejsc było możliwe dzięki długiej na 3,7 km kolejce o podwójnym torze, jedynej takiej na świecie. W jaskini tej znajduje się około 150 gatunków zwierząt, a najsłynniejszym z nich jest odmieniec jaskiniowy, nazywany potocznie małym smokiem lub ludzką rybą. Zwierzątko to stanowi nadal wielką tajemnicę, jest uznawane za największe zwierzę żyjące w jaskini i może przeżyć bez pożywienia do 10 lat. Przez ostatnie 200 lat Jaskinię Postojną odwiedziło ponad 39 mln turystów z całego świata.

Następnie wybraliśmy się do miasta Piran, najbardziej atrakcyjnego turystycznie miejsca nad słoweńskim Adriatykiem. Ze względu na jego architekturę Pani przewodnik nazwała to miasto „małą Wenecją”. Miasto to do dzisiaj zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasnej zabudowy mieszkalnej, a wszystkie domy pokryte są czerwoną dachówką. Po wejściu na taras widokowy przy kościele Świętego Grzegorza mogliśmy zobaczyć wybrzeża Chorwacji i Włoch. Na koniec zwiedzania poznaliśmy miejską legendę o dwojgu zakochanych, których dzieliła duża różnica wieku. Na budynku podarowanym przez starszego kochanka widnieje napis „lassar pur dir”, który oznacza „niech mówią…”.

Materiał: Maria Kowalska, Jakub Kalinowski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu 

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)