Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 października 2021

"Inżynieraliach PBŚ" na Politechnice Bydgoskiej. Udział wzięła III klasa LO

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 11 października 2021 roku uczniowie# klasy III b-ch pod opieką nauczycielek biologii i chemii - Kamili Stasiewskiej i Lidii Mathews brali udział w "Inżynieraliach PBŚ" organizowanych przez Politechnikę Bydgoską. Wyjazd odbył się autokarem.

Po dotarciu na politechnikę przywitała nas pani dr inż. Alicja Tymoszuk - pracownik Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii - była absolwentka Krzywoustego. Pani Tymoszuk oprowadziła klasę po jednym z budynków politechniki i zaprosiła na słodki poczęstunek. Młodzież miała możliwość poznania świata inżyniera biotechnologii oraz zielarstwa i fitoterapii. Między innymi wysłuchała kilku wykładów w Auditorium Novum pt. "Moje biotechnologiczne zainteresowania", "Rozmnażanie roślin w kulturach in vitro", "ExPlant i BioX - działalność Kół Naukowych", "Ogród roślin zielarskich w Minikowie", "Zioła w tradycyjnej medycynie chińskiej".

Ponadto nasi uczniowie degustowali i rozmawiali ze studentami na temat mieszanek herbat ziołowych – uspokajających, na przeziębienie, wspomagające trawienie, zimowych, detox , wybranych olei jadalnych o właściwościach funkcjonalnych (olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, olej rydzowy, olej ostropestowy), przypraw ziołowych i olejków eterycznych.

Bardzo ciekawe i praktyczne okazały się warsztaty z genetyki i mikrorozmnażania, na których młodzież nauczyła się wykonywać wybrane etapy elektroforezy żelowej, izolacji DNA z owoców np. truskawek czy preparować niewielkie sadzonki do mikrorozmnażania i umieścić je w pożywkach. Mogła też zaobserwować pod mikroskopem plechę symbiotycznych grzybów, których wpływ na wybrane gatunki traw bada politechnika.

Politechnika Bydgoska pomaga również uczniom szkół średnich w prowadzeniu doświadczeń wykorzystywanych podczas Olimpiady Biologicznej oraz organizuje warsztaty dla uczniów w wybranych pracowniach. Biorąc to pod uwagę, wyjazd klasy III b-ch zainicjował bliższą współpracę z Politechniką, tym bardziej iż nasi absolwenci też studiują na oferowanych przez uczelnię kierunkach.

Uważam, że wyjazd był bardzo udany, gdyż przełamał wśród uczniów nieśmiałość związaną z nawiązywaniem nowych relacji z wykładowcami i studentami. Pozwolił na poznanie niektórych technik badawczych i zachęcił ich do dalszych wyjazdów na Politechnikę Bydgoską na zajęcia warsztatowe np. z genetyki czy biotechnologii. Ponadto pozwolił uczniom pobyć ze sobą w innych okolicznościach i bardziej się zintegrować.

Materiał: Kamila Stasiewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)