Dziś mamy 9 czerwca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

28 lutego 2023

Finał konkursu "Liturgia Benedicta”. Nie zabrakło uczestników z Nakła

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Maciej Jazdon z VI LO w Bydgoszczy, Jakub Dekowski z V LO w Bydgoszczy i Natalia #Placek z IV LO w Bydgoszczy – to najlepsza trójka konkursu „Liturgia Benedicta”, którego finał przeprowadzono w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie oraz Centrum Formacji Liturgicznej we współpracy z Wydziałem Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. – Celem tego konkursu jest: doskonalenie formacji liturgicznej wśród młodzieży, wzbudzenie zainteresowania teologią liturgii i propagowanie dorobku myśli kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI – tłumaczy ks. Karol Rawicz-Rawicz Kostro.

W etapie diecezjalnym uczestniczyło 53 uczniów z terenów diecezji bydgoskiej. To największa liczba młodych, którzy próbowali zmierzyć się z pytaniami testowymi. Zagadnienia nawiązywały do Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego i publikacji kard., Ojca Świętego. – Spotkanie z tekstami Benedykta XVI daje z pewnością możliwość wniknięcia w głąb poważnej teologii – dodaje dyrektor Centrum formacji Liturgicznej ks. Karol Rawicz-Kostro.

Tematem, jaki został uwypuklony podczas czwartej edycji „Liturgia Benedicta” były słowa: „Chrzest bramą sakramentów”. – Benedykt XVI w dziele „Jezus z Nazaretu” daje nam piękne opisy związane z chrztem Chrystusa. Tłumaczy, na czym polega życie tajemnicą tego sakramentu dla chrześcijanina, dzisiaj – powiedział ks. Karol-Rawicz-Kostro.

„Jakie są dwa najważniejsze skutki chrztu św., które wymienia Katechizm Kościoła Katolickiego?”, „Jak określa się człowieka, który niedawno przyjął sakrament chrztu i trwa w okresie mistagogii?” – to dwa z 35 pytań. – Czuję radość – powiedział zwycięzca Maciej Jazdon, który w nagrodę pojedzie do Rzymu. – Ten wyjazd był moim marzeniem. Teologia chrztu i wszystkie jej znaczenia zawarte chociażby w Biblii mają głębię, którą warto poznawać – dodał Maciej Jazdon z VI LO w Bydgoszczy.

Finał odbywał się dokładnie w 10. rocznicę zakończenia posługi papieskiej przez Benedykta XVI. – Patrzymy na Benedykta XVI już z perspektywy jego odejścia do wieczności, na bogactwo nauczania, które nam zostawił. I po tych śladach dobra, jego wiedzy, namysłu teologicznego, będziemy chodzili – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując uczestnikom, katechetom oraz organizatorom.

Konkurs, który na etapie szkolnym zgromadził 120 uczniów, był przeznaczony dla klas siódmych, ósmych oraz szkół średnich. Zwycięzca w kategorii klas ósmych otrzymał nagrodę w postaci czteroletniego stypendium w bydgoskim Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)