Dziś mamy 6 lutego 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2022

Ćwiczą zasilanie miejscowości w energię. Na wypadek braku prądu

fot. powierzone

fot. powierzone

Kujawsko-pomorskie będzie miało, na wypadek przerwy w dostępie energii elektrycznej, alternatywne źródło zasilania.# Żołnierze 8K-PBOT wspólnie z OSP i ludnością cywilną, ćwiczyli w Bysławiu.

Terytorialsi z całej Polski w ramach operacji pk. „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Szkolenie jest odpowiedzią na nowe zadania, jakie zostały nałożone na Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej Ustawą o obronie Ojczyzny.

Bycie zawsze gotowym i zawsze blisko, to motto terytorialsów.

Mogą to osiągnąć jedynie poprzez wspólne ćwiczenia pomiędzy żołnierzami, innymi służbami a ludnością cywilną.

Taka właśnie współpraca ma miejsce już od dłuższego czasu, m.in. między mieszkańcami i służbami z Bysławia a żołnierzami z 8K-PBOT. To właśnie w tej miejscowości, w ostatnim czasie żołnierze ćwiczyli możliwość podłączania alternatywnego źródła energii. Sołtys wsi pan Wojciech Słupiński zaznaczył, że tylko ćwiczenia dają poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że pomoc przyjdzie bardzo szybko. „Na początku należy poznać swoje możliwości, w zakresie osobowym, ale również i możliwości techniczne sprzętu. Sprzęt cywilny w wielu przypadkach różni się od sprzętu wojskowego. Dlatego musimy się wzajemnie szkolić.” Tym razem podłączenie alternatywnego źródła zasilania dla ponad połowy mieszkańców wsi, zajęło niespełna godzinę. Agregat pracował bez przerwy przez dobę. „To są nasze wspólne, kolejne ćwiczenia. Było bardzo dobrze, a efekt i szybkość przerósł nasze oczekiwania”- podkreślił sołtys, który równocześnie jest ratownikiem OSP i zasiada w zarządzie straży.

Żołnierze brygady dysponują dodatkowymi agregatami. Ten który został użyty w Bysławiu to tylko 1/3 zestawu. Całość może zabezpieczyć miejscowość w blisko 900 Kw energii.

„Tylko działania ludności cywilnej, w tym przypadku pana Miłosza Kiedrowskiego, który udostępnił teren swojej firmy do ćwiczeń, żołnierzy i innych służb w tym Enei Chojnice i posterunku Tuchola, gwarantuje sukces akcji”- podsumował ćwiczenia sołtys.

Materiał: ppor. Julia Rozworowska / dział prasowy 8K-PBOT

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (9)

  Klaus, w dniu 24-11-2022 10:15:28 napisał:

  Taaa w Turcji zrobi się bałagan i nie będzie tej ropy do tych generatorów. Wszystko jest zaplanowane. Wielki resecik ciąg dalszy.

  odpowiedz

  • 14 (16)

  Mateusz Moradziecki, w dniu 24-11-2022 10:23:28 napisał:

  przecie tępa propaganda w tvp i czołowi rządowi propagandziści mówi że mamy wszystkiego od cholery, węgla na 200 lat, gazu tyle że to Niemcy będą kupywać od nas a hajs pożycza od nas cały świat. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Bieda i średniowiecze już wkrótce.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Reset, w dniu 24-11-2022 10:27:59 napisał:

  Muszą odstawiać przedstawienie, w wojsku jest taki bu**el że nie będą wstanie nic zrobić. Po za tym wszystko jest ustawka zaplanowane działania. Już się nawet nie kryją z wielkim resetem

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Ja, w dniu 24-11-2022 13:24:01 napisał:

  Wstyd żenada ludzie ile jeszcze wytrzymiemy

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Mochrawiecki , w dniu 24-11-2022 14:27:51 napisał:

  Rządzą nami patologiczni i niebezpieczni ludzie

  odpowiedz

  • 5 (5)

  ...., w dniu 24-11-2022 15:54:19 napisał:

  Przyjazna energia 22 z dieslowskiego agregatu. Mój tdi też jest przyjazny, a chcą ich zakazać

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Sławek, w dniu 24-11-2022 17:59:57 napisał:

  Po upadku tzw. komuny myslałem , że czasy z 20-tym stopniem zasilania już nie wrócą . Zapomniałem o bezgranicznej głupocie tego narodu podczas wyborów władz . Niech nam żyje IV pisowsko katolicka RP !

  odpowiedz

  • 1 (1)

  On, w dniu 26-11-2022 19:11:32 napisał:

  OSP też bawi się w to coś bo nie wiem jak to nazwać

  odpowiedz

  • 0 (0)

  On, w dniu 27-11-2022 09:20:38 napisał:

  Dzieci weźcie się za naukę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Jaja z Polaków!, w dniu 27-11-2022 21:04:25 napisał:

  Ten rząd jest "Wielki,"( najpierw zabrał nam węgiel , teraz oddaje nam w znacznie wyższej cenie, a my całujemy go po dupie za te "dobrodziejstwa' jakby naprawdę zrobił coś dobrego. Podobnie ma się cena prdu, który przecież jest produkowany na polskim węglu.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bombka plastikowa ze zdjęciem
19,90PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Konstrukcje stalowe
Kalendarz jednodzielny
26,00PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)