Dziś mamy 10 stycznia 2026, sobota, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2025

Pożar i ewakuacja. Służby ratunkowe w bydgoskim szpitalu

fot. szer. Agnieszka BŁAŻEJEWSKA GDD 8 K-PBOT

fot. szer. Agnieszka BŁAŻEJEWSKA GDD 8 K-PBOT

9 grudnia na terenie Szpitala Uniwersyteckiego# im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy przeprowadzono kompleksowe ćwiczenia obejmujące reakcję na pożar oraz symulację zdarzenia masowego. W wydarzeniu uczestniczyli żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policja oraz personel medyczny i administracyjny szpitala. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania służb oraz weryfikacja procedur obowiązujących w sytuacjach nagłego zagrożenia

Od teorii do praktyki

Ćwiczenia rozpoczęto od wystąpień przedstawicieli służb biorących udział w przedsięwzięciu. Dowódca 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szczegółowo przedstawił możliwości wykorzystania Brygady w sytuacjach kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z jednostkami ochrony zdrowia. Omówił zadania realizowane przez WOT w ramach wsparcia administracji publicznej, lokalnych instytucji oraz służb ratunkowych, zwracając uwagę na rolę Brygady jako istotnego elementu systemu bezpieczeństwa regionu.

Dowódca odniósł się również do zasad funkcjonowania Układu Pozamilitarnego, podkreślając znaczenie skutecznej komunikacji, jasnego podziału odpowiedzialności oraz koordynacji działań pomiędzy strukturami wojskowymi a cywilnymi. Jego wystąpienie uzupełnił przedstawiciel Policji - komisarz Ryszard Nierebiński, akcentując potrzebę stałego doskonalenia współpracy między służbami oraz znaczenie systematycznych ćwiczeń praktycznych.

Część I - Symulacja pożaru i ewakuacja

Pierwszy etap ćwiczeń obejmował praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji na wypadek pożaru w jednym z budynków szpitala. Zgodnie ze scenariuszem zadymiono wybrane pomieszczenia, co pozwoliło uruchomić pełną procedurę alarmową - od pierwszego zgłoszenia zagrożenia, przez aktywację ręcznych ostrzegaczy pożarowych, aż po reakcję personelu ochrony i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu.

Po ocenie zagrożenia dyrekcja szpitala podjęła decyzję o ewakuacji. Pracownicy zostali sprawnie wyprowadzeni do stref bezpieczeństwa, a kierownictwo zakładów nadzorowało liczenie osób oraz przepływ informacji pomiędzy zespołami. Całość działań pozwoliła na realistyczną ocenę funkcjonowania procedur ewakuacyjnych i współpracy między pracownikami a służbami ratowniczymi.

Część II - Zdarzenie masowe i działania medyczne

Drugi etap zakładał wystąpienie zdarzenia masowego – symulowanego wypadku autobusu z liczną liczbą poszkodowanych. Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu dyspozytor oraz koordynatorzy uruchomili wewnętrzne procedury, mobilizując dodatkowe zespoły i przygotowując Szpitalny Oddział Ratunkowy do zwiększonego napływu pacjentów.

Zorganizowano punkt TRIAGE, rozwinięto punkt pomocy w namiocie ratowniczym, a personel przystąpił do segregacji poszkodowanych według kategorii medycznych. Najciężej ranni trafiali bezpośrednio na blok operacyjny, pozostali - do odpowiednich oddziałów i na SOR.

Udział żołnierzy 8 K-PBOT

Żołnierze 8 Brygady stanowili ważny element ćwiczeń. Wystawiono w pełni wyposażony wojskowy punkt medyczny wraz z ośmioosobowym personelem: ratownikami medycznymi i pielęgniarkami. Dodatkowe wsparcie zapewnili żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty, którzy zabezpieczali teren.

Współpraca dla bezpieczeństwa

Ćwiczenia pozwoliły sprawdzić gotowość do reagowania na zdarzenia o potencjalnie dużej skali, wymagające współdziałania wielu służb. Zgromadzone doświadczenia i obserwacje posłużą do dalszego doskonalenia procedur oraz zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Wspólne działania służb cywilnych i wojskowych ponownie potwierdziły, że skuteczna współpraca jest fundamentem sprawnego reagowania kryzysowego - zarówno w sytuacjach pożarowych, jak i w obliczu zdarzeń masowych.

Materiał: szer. Agnieszka BŁAŻEJEWSKA GDD 8 K-PBOT

Oceń artykuł: 20 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • -4 (10)

    Bonjour, w dniu 11-12-2025 13:47:11 napisał:

    Tak służby prawidłowo. Wszyscy wiedzą że Putin i Łukaszenka kręcą się po Bydgoszczy dmuchać na zimne.

    odpowiedz

    • -3 (7)

    Putin, w dniu 11-12-2025 20:31:28 napisał:

    PO PIS w akcji

    odpowiedz

    • 2 (6)

    Zamościanin, w dniu 11-12-2025 20:35:24 napisał:

    Bonjour oczywiście nie ma masowych katastrof, nie ma wypadków samolotów, autobusów i innych zdarzeń gdzie poszkodowanych jest więcej niż jedna osoba. Dlaczego tak krytycznie oceniasz proces szkolenia służb? Każda firma musi!!!! co pewien czas przejść tzw próbną ewakuację zgodnie z wymogami p-poż. No ale co Ty możesz o tym wiedzieć siedząc za klawiaturą swojego kompa?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Multifunkcyjne tabletki 3w1 do basenu 0,4 kg – chlor, glonostatyka, flokulacja
26,99PLN
Zeszyt A4 w trzy linie 32 kartki Interdruk – do nauki pisania
9,99PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Szczotka do włosów Idealna – do rozczesywania i stylizacji, miękka, uniwersalna
15,50PLN
Wasch Pulver proszek do prania kolorów 3,9 kg
29,99PLN
Konstrukcje stalowe
0

Bój o Szubin. Ciężka próba dla powstańców

Wkrótce po wybuchu walk powstańczych #w Poznaniu szczególne znaczenie uzyskała linia Noteci, oddzielająca Wielkopolskę od Pomorza Zachodniego i silnie zniemczonej Bydgoszczy, stanowiącej poważne zagrożenie dla rozwoju powstania. Już 1 stycznia 1919 roku wyzwolono Nakło – ważny węzeł kolejowy, którym przechodziły transporty niemieckiej armii Ober –Ostu, powracającej do Rzeszy na mocy tzw. umowy białostockiej. Nakło zresztą było później oddane Niemcom na polecenie państw Ententy, które w powstaniu owego „korka” widziały poważne zagrożenie dla stabilizacji sytuacji w tym rejonie. Stoczono też zwycięskie potyczki pod Mroczą, Ślesinem i Wysoką.

(czytaj więcej)
0

Trwa karnawał. W jakie dni wypadają święta wielkanocne w tym roku?

Rozpoczął się okres karnawału# - czas radości, zabaw i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. To okres, który kojarzy się z balami, imprezami i wesołą atmosferą. Karnawał potrwa aż do Wielkiego Postu.

(czytaj więcej)
0

Nie daj się infekcjom. Zimą postaw na kiszonki

Zimą nasz organizm potrzebuje# odpowiedniego wsparcia, by stawić czoła chłodowi i zwiększonemu ryzyku infekcji.

(czytaj więcej)
0

Jedyna kobieta wśród cichociemnych. Rocznica śmierci gen. Zawadzkiej

Jedna z dwóch Polek ze stopniem #generalskim, jedyna kobieta wśród cichociemnych i legendarna kurierka Armii Krajowej.

(czytaj więcej)