Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2016

Zwierzęta na targach. Wyniki kontroli są przerażające!

fot. Autorzy raportu

fot. Autorzy raportu

Jak wynika z raportów kontroli prowadzonych przez organizacje zajmujące się prawami #zwierząt, na targach zwierząt powszechne ignorowane są przepisy dotyczące ich odpowiedniego traktowania.

- Raport „Targi zwierząt w Polsce” pokazuje tragiczną sytuację koni, krów, świń i innych zwierząt sprzedawanych na krajowych targowiskach, głównie z przeznaczeniem na ubój. Materiały zdjęciowe i dane były zbierane przez ponad cztery lata w czasie 56 kontroli na 23 targach zwierząt w całej Polsce, również tych najbardziej znanych. Okazało się, że żaden z objętych nimi targów nie spełnia wszystkich wymogów prawa polskiego i europejskiego – informuje Paweł Artyfikiewicz z Viva! Interwencje.

Jak twierdzą przygotowujący raport, do najpoważniejszych naruszeń na targach należał obrót zwierzętami chorymi i niemającymi siły wejść na samochód, a czasem nawet stać o własnych siłach. Odnotowano łącznie ponad 450 takich zdarzeń. Odnotowano również kilkadziesiąt przypadków zwierząt wyniszczonych, których stan oceniony został na 1 lub 2 w skali 5-punktowej. 

– Zgodnie z prawem zwierzęta ranne lub przejawiające fizyczną słabość nie mogą być transportowane, zwłaszcza, jeśli nie są w stanie samodzielnie się poruszać bez odczuwania bólu – informuje Paweł Artyfikiewicz, Inspektor w Viva! Interwencje, który nadzorował kontrole. – Na targach zaobserwowaliśmy wiele przypadków zwierząt, które w ogóle nie powinny zostać tu przywiezione ze względu na zły stan zdrowia. Taka sytuacja stanowi zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się chorób. Z kolei dla konsumentów oznacza ryzyko spożywania mięsa pochodzącego od chorych zwierząt – dodaje.

Jeśli chodzi o infrastrukturę targowisk, to na większości z nich nie spełnia ona wymogów ustawowych. Podłoże jest często nieutwardzone, pokryte błotem, odchodami i moczem, co powoduje, że zwierzęta ślizgają się na nim i przewracają. Brak jakiejkolwiek ochrony przed warunkami atmosferycznymi sprawia, że powszechną praktyką jest wielogodzinne trzymanie zwierząt w temperaturach powyżej 30 stopni latem lub poniżej 10 stopni zimą, bez ochrony przed słońcem, opadami czy wiatrem. Wiele nieprawidłowości dotyczyło także przewozu, rozładunku i załadunku zwierząt. Odnotowano praktykę pakowania świń, cieląt i kur do worków, a następnie wrzucania ich do bagażników samochodowych. Na targowiskach często brakuje rampy załadunkowej, jest ona zniszczona lub wcale nieużywana. Oznacza to, że zwierzęta są narażone na urazy i stres podczas wyprowadzania lub wprowadzania na samochody transportowe. Zdarzało się, że konie były zmuszane do wskakiwania na kilkudziesięciocentymetrową wysokość lub spadały z niej na oblodzony grunt.

Wyniki raportu „Targi zwierząt w Polsce” zostały zaprezentowane przez inspektorów Viva! Interwencje podczas spotkania ekspertów, zorganizowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli 29 czerwca br. w ramach przygotowań Izby do planowanych kontroli transportów i uboju. W panelu wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Inspekcji Transportu Drogowego i kilku organizacji prozwierzęcych. Fundacja Viva! przychyla się do postulatów ITD dotyczących rozszerzenia kompetencji Inspekcji o możliwość kontrolowania średnich przewoźników, którzy transportują zwierzęta pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Stanowią oni obecnie największą cześć szarej strefy, ponieważ nie są planowo i realnie kontrolowani przez żadne ze służb.

– Handel zwierzętami na polskich targach oraz ich transport odbywa się praktycznie poza kontrolą ze strony organów państwowych, takich jak policja czy nadzór weterynaryjny – informuje Paweł Artyfikiewicz.

Raport „Targi zwierząt w Polsce” trafił do Ministra Rolnictwa, Ministra Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komendanta Głównego Policji i posłów. Główny Inspektorat Weterynarii już zapowiedział, że wnikliwie przeanalizuje zawarte w nim informacje.

Oceń artykuł: 156 181

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)