Dziś mamy 18 sierpnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

20 lipca 2019

Zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. 5000+ dla OSP

fot. archiwum

fot. archiwum

Rządowa nowelizacja ustawy o# ochronie przeciwpożarowej przeszła w dniu 19 lipca 2019 roku przez Sejm z nieoczekiwaną poprawką Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zmiany w ustawie polegają na dodaniu nowych zadań Ochotniczym Strażom Pożarnym. Poza akcjami ratowniczo – gaśniczymi to: organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej; upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej i propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Na realizację nowych zadań w tegorocznym budżecie państwa zarezerwowano 82 mln zł. Druhowie będą mogli się starać maksymalnie o pięć tysięcy złotych dotacji. Rządowy projekt zakładał, że jednostki OSP będą składały wnioski do MSWiA za pośrednictwem komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej wraz z opinią komendanta powiatowego/miejskiego.

W trakcie drugiego czytania Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło poprawkę, dzięki której rozdziału środków dokonują podmioty ponoszące koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej (gminy) jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Została ona przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rekomendowała jej odrzucenie.

Za przyjęciem poprawki głosowało 210 posłów, w tym 27 z PiS, przeciw było 208, wstrzymało się czterech. Natomiast za przyjęciem ustawy głosowało 442 posłów, wstrzymało się trzech. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nie wiadomo jeszcze czy po przegranym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość zgłosi poprawkę „naprawiającą” ustawę.

Materiał: Remiza/polski serwis pożarniczy

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (13)

  ochotnik , w dniu 21-07-2019 10:25:59 napisał:

  Co to za dotacja ? na co ? Niech rząd w końcu wezmie się za zaspokajanie realnych potrzeb strażaków !!!!!! Wszystko przerzucają na barki gminy a gminy w większości mają w nosie Ochotników . Gdzie dotacje na umundurowanie ? Z KSRG ? Przypominam że obecna władza obcięła dotacje z KSRG prawie o połowę !!!! Gdzie dodatki do emerytur za kilkadziesiąt lat poświęcania się dla ratowania ludzi i ich dobytku !!!! Gdzie pomoc psychologa dla strażaków którzy biorą udział w bardzo ciężkich i traumatycznych akcjach . Przeciętny aktywny strażak ze średniej wielkości Jednostki OSP bierze więcej razy udział w akcji rocznie niż strażak zawodowy z jednostki powiatowej , nie chodzi mi o udawadnianie kto jest lepszy tylko o równe traktowanie . Ci u góry w ogóle nie mają pojęcia jak funkcjonuje ochrona PPOŻ w powiatach i gminach . W dużych miastach główną siła albo jedyną jest PSP a w powiatach bez OSP ochrona nie istnieje !!!! Mogę podać 100 przykładów z ostatnich lat albo i 1000 np. łąki , 40 ochotników na 3 zawodowców !!!! Jeszcze jakieś przykłady ? Roback !!! jakikolwiek pożar 12 zastępów po 6 osób z OSP i 2 z PSP w liczbie 5 osób . Dlaczego OSP jest tak dyskryminowane !!!! Ochotnicy nie dajcie się nabrać !!!! to kupowanie Waszych głosów !!!! Przeczytajcie na co możecie to wydać i wtedy się przekonacie !!!! Gdzie kasa na maseczki ? na kołnierze ? na hełmy ? na umundurowanie !!!! gdzie kasa na środki czystości i na pranie mundurów ? !!!! Gdzie są rozwiązania prawne zmuszające pracodawcę do puszczania pracownika na akcje !!!! Gdzie rekompensaty dla takiego pracodawcy ?!!! Pokażcie mi w Polsce drugą taką formacje jak OSP która bezinteresownie pełni służbę dla społeczeństwa 365 dni w roku 24 godziny na dobę ?!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (4)

  Kierowca busa, w dniu 22-07-2019 07:20:22 napisał:

  A ja akurat jestem zadowolony, bo przez osiem lat rządów popsl nasza jednostka nie dostała ani złotówki, ani umundurowania ani sprzętu. Żyliśmy z 300 zł składki i z tego jeszcze 50 szło ma ZOSP. Wielki prezes Pawlak nie pomógł nic strażakom a ceny w sklepach związkowych to kosmos. Za PiSu w ciągu dwóch lat dostaliśmy mocną pilarkę, latarki i pomoc z nadleśnictwa. Większe jednostki dostały dużo więcej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Gimnastyka korekcyjna
Kanapa
Usta - powiekszanie
Lipoliza injekcyjna
Modne aranżacje
Pokój dzienny/ jadalnia
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)