Dziś mamy 21 maja 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

30 listopada 2018

Z cyklu: Spotkania z... . Małgorzata Szweda - Czerwińska - lekcja poezji

O pani Małgorzacie Szwedzie-Czerwińskiej możemy śmiało powiedzieć – nasz przyjaciel. Wieloletnia# więź z biblioteką Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy owocuje wyjątkowymi spotkaniami „z poezją”.

29 listopada gościliśmy autorkę siedmiu tomików poetyckich. Pani Małgorzata przybliżyła uczniom klasy VI i VII tematykę wierszy z wydanego niedawno tomiku poetyckiego pt. „Między ustami”.

Przygotowana przez autorkę lekcja poezji okazała się być "spektaklem słowa". Poetka weszła w rolę recytatora, występ wzbogaciła muzyką podkreślającą metafizyczny wymiar jej twórczości. Zgromadzone wokół pani Małgorzaty rekwizyty wpisywały się w założenia spotkania. Autorka próbowała przybliżyć słuchaczom tajemnice aktu kreacji. Opowiedziała o początkach kariery, fascynacji Norwidem, źródłach natchnienia...

Pani Małgorzata w ostatnim tomiku poetyckim dowodzi, że jest wnikliwym i zarazem czułym obserwatorem rzeczywistości, której subtelne elementy zostają współcześnie przytłoczone popkulturowym zamętem.

W „Między ustami” wrażenia zmysłowe wynikające z codziennych doświadczeń znajdują odzwierciedlenie w słowach. Zaskakujące jak lapidarne frazy niosą wiele treści – krytyczną prawdę o nie napawającym optymizmem „tu i teraz”, o wartościach bezwzględnych – a może raczej coraz częstszym umniejszaniu ich znaczenia.

„Między ustami” to poetyckie wyznanie o „braku” - poetka więc nie poprzestaje poszukiwań... poszukiwań odpowiedzi na pytania najważniejsze - dlatego też często tak trudne.

 

materiał: organizatorzy spotkania:Marlena Rosińska, Justyna Misterkiewicz – Hamowska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)