Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2016

Wzięli udział w uroczystości

fot. Marek Maciejewski

fot. Marek Maciejewski

10 kwietnia w Mroczy odbyły się Gminne uroczystości 76. rocznicy Zbrodni #Katyńskiej oraz 6. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Obchody miały bardzo uroczysty charakter. Przybyły na nie liczne poczty sztandarowe oraz delegacje, w tym Sztandary: wojskowy 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej” w Bydgoszczy, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Mroczy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, Bractwa Św. Wojciecha w Mroczy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy na czele ze starszym Bractwa Leszkiem Glapiakiem, przedstawiciele Szkół i Przedszkola Miejskiego z Dyrektorami, organizacji społecznych, organizacji proobronnych, służbami mundurowymi (Policji – Komendant Komisariatu w Mroczy kom. Roman Kalisz, OSP – Komendant Gminny Leszek Karkosz i SM – Komendant Jacek Ćwikła), instytucji publicznych, władz samorządowych, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bydgoszczy ppłk Adam Ciesielski, delegacja 1 blog „Ziemi Nakielskiej” na czele z kpt. Pawłem Baranowskim. Władze samorządowe Powiatu Nakielskiego reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Radosław Mrugowski, Miasto i Gminę Mrocza reprezentowali: Andrzej Brzóska przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy wraz z radnymi RM (Renatą Bolka, Jarosławem Okonkiem, Arkadiuszem Lange, Henrykiem Kimber, Edmundem Klóską oraz autorem powyższego tekstu), Sekretarz MiG Mrocza Zygmunt Gliszczyński i Skarbnik MiG Mrocza Małgorzata Konkowska-Górecka. Nie zabrakło pododdziału honorowego 1 blog „Ziemi Nakielskiej”, którym dowodził ppor. Jacek Warcaba. Ponadto żołnierze w/w batalionu wraz z uczennicami – kadetkami z ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie (kpr. kadet Angelika Sztyma i kpr. kadet Michalina Olejniczak) pełnili wartę honorową przy Tablicach katyńskiej i smoleńskiej umieszczonych na ścianie Kościoła na Cmentarzu Parafialnym w Mroczy.

Uroczystości rozpoczęto zbiórką uczestników na placu przed Kościołem Parafialnym. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych na Wschodzie i poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010r. Mszę Św. odprawił Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja i WNMP w Mroczy ks. dziekan Wojciech Cierniak. Proboszcz nawiązał do zbrodni na Polakach na Wschodzie, na terenach okupowanych przez ZSRR. Były one ukrywane dziesiątki lat i wreszcie przyszedł czas, że możemy o nich głośno mówić.

Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli ulicami Mroczy na Cmentarz Parafialny, przed Tablice katyńską i smoleńską. Ufundowanej z inicjatywy mroteckiego Koła TPPW, z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej tablicy memoratywnej upamiętniającej zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Katyniu strzałem w tył głowy oficerów urodzonych w Mroczy: mjr. Bronisława STOJACZYKA oraz kpt. Wacława LENCKOWSKIEGO, odsłoniętej w dniu 14.04.2010r. Ufundowanej z inicjatywy mroteckiego Koła TPPW, z okazji 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej tablicy memoratywnej upamiętniającej śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią oraz pozostałych 94 osób delegacji udającej się do Katynia na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, odsłoniętej w dniu 11.04.2011r. Ponadto w pobliżu Kościoła tu na Cmentarzu znajduje się, z inicjatywy mroteckiego Koła TPPW oraz ks. Proboszcza Parafii mroteckiej w dniu 17.04.2009r., w ramach Programu Edukacyjnego ”KATYŃ... ocalić od zapomnienia” Katyński Dąb Pamięci, posadzony dla uhonorowania zamordowanego przez NKWD wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy w Katyniu, Powstańca Wielkopolskiego mjr. Pawła SZYFTERA. Tam odbyła się druga część uroczystości, rozpoczęto ją salwą armatnią, którą przygotowało Bractwo Kurkowe z Łobżenicy. Mjr rez. Jarosław Odrobiński występujący w roli głównego koordynatora, narratora i czytającego Katyński Apel Poległych podczas uroczystości, powitał uczestników w imieniu organizatorów. Byli nimi: Zarząd Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy, którego Prezesem jest Maria Nowacka, Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja i WNMP w Mroczy – Ksiądz Dziekan Wojciech Cierniak, Urząd Miasta i Gminy w Mroczy na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Mrocza Leszkiem Klesińskim. Ponadto współorganizatorami byli: 1 batalion logistyczny „Ziemi Nakielskiej” – Dowódca ppłk Andrzej Kondrat, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy – Dyrektor Danuta Radecka-Dubiel, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy na czele z Dyrektorem Marianem Wiśniewskim oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Mroczy – na czele z Dyrektorem Grzegorzem Okoniewskim. Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Big Band, zespół działający przy MGOKiR w Mroczy przemówienia okolicznościowe wygłosili: ppłk Adam Ciesielski oraz Andrzej Brzóska.

Następnie młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy zaprezentowała montaż słowno-muzyczny na temat skrytobójczej zbrodni na polskich oficerach i inteligencji. Podniosłym momentem było odczytanie Katyńskiego Apelu Poległych wraz z salwą honorową 1 batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej”. Po tym elemencie uroczystości ks. Wojciech Cierniak odmówił modlitwę za dusze zamordowanych podczas Zbrodni Katyńskiej i poległych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie delegacje złożyły pod Tablicami kwiaty i zapalono znicze, a oficjalną część uroczystości zakończono sygnałem „Śpij Kolego” w wykonaniu trębacza z zespołu Big Band. Na tym zakończono kolejną już w Mroczy uroczystość z okazji Zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Dowódca pododdziału honorowego odprowadził kompanię oraz Poczty Sztandarowe do wyznaczonego miejsca przed bramę cmentarną. Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym Instytucjom i osobom w przygotowanie tej uroczystości oraz jej uczestnikom za uczestnictwo.

Materiał: Główny koordynator przedsięwzięcia: mjr rez. Jarosław Odrobiński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 42 72

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)