Dziś mamy 22 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2019

Wyjątkowy czas dla pasjonatów przyrody. Projekt Jurka Napierały

fot. Jurek Napierała

fot. Jurek Napierała

„Rykowisko Jeleni 2019” to produkcja filmowa autorstwa Jurka Napierały. Autor pokazuje jak # szczególny jest ten okres w przyrodzie. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

„Rykowisko jeleni to okres, który dla pasjonatów przyrody jest szczególny pod wieloma względami. Oprócz możliwości zobaczenia samych jeleni, można też zaobserwować piękne sceny związane z godami tych zwierząt połączone z potężnymi rykami, które towarzyszom rykowisku.

Kiedy kilkanaście lat temu pierwszy raz wszedłem do lasu nie na grzyby tak jak zawsze, ale aby obserwować przyrodę, po jakimś czasie przyszedł pomysł, aby rejestrować to co widzę. Mimo wszystko aparat i jego możliwości nigdy nie były priorytetem w moich obserwacjach i dziś mimo upływu tylu lat bardziej czuję się jako dokumentalista życia w lesie, miłośnik przyrody, niż fotograf przyrody, który skupia się na artystycznym wymiarze fotografii przyrodniczej.

Przykładem tego jest ten film, który powstał w celu ukazania tego co widzę ja, jako zwykły obserwator, a nie filmowiec, który wykształcony w zawodzie kieruję się prawidłami sztuki filmowania. Bardziej zależało mi na ukazaniu zwierząt, ich zachowań w naturalnym środowisku, niż na kierowaniu się podstawami zasad filmowania. Oczywiście mimo, że jestem amatorem, to jakąś wiedzę na ten temat posiadam i starałem się tym kierować podczas nagrań.

Największy jednak był dylemat, fotografować czy nagrywać. Było to niebywale trudne. Mógłbym mieć oczywiście kamerę i aparat jednocześnie, ale wtedy pewnie plątałby mi się ten sprzęt miedzy nogami i płoszyłbym wszystko w około.

Na koniec dodam tylko, że ten film jest efektem doświadczeń, nocy spędzonych w lesie, wielu dni przy montażu i zwyczajnie mojego punktu widzenia, który i tak został ograniczony przez redukcję związaną z czasem trwania filmu, bo nie każdy ma czas na swoje życie, a co dopiero na oglądanie życia innego gatunku.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na film o zwierzętach, które są szczególnie bliskie memu sercu.”

materiał: Jurek Napierała 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 31 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Zła pogoda opóźnia lot. Jakie prawa mają pasażerowie?

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają # pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień połączeń, a nawet ich odwoływania.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)