Dziś mamy 26 maja 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2019

Wspomnienie "Żołnierza Niezłomnego". Premier oddał hołd bohaterowi

fot. pow.

fot. pow.

Podczas Festynu Rodzinnego „Rodzina 500+ na każde dziecko” w dniu 29.06.br. w # Mroczy, po części oficjalnej wizyty Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Posłem i jednocześnie Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera Łukaszem Schreiberem w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy Jarosława Odrobińskiego udał się w miejsce - plac przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, gdzie na ścianie znajduje się Tablica memoratywna poświęcona mroteckiemu „Żołnierzowi Niezłomnemu” Wacławowi Polewczyńskiemu ps. "Połomski”.

Po przybyciu pod Tablicę Premier został zapoznany przez Przewodniczącego RM z historią urodzonego w Mroczy „Żołnierza Niezłomnego”, który zmarł w dniu 5.11.1948r. „skatowany” w więzieniu na Zamku w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, w wyniku poniesionych obrażeń w niezwykle intensywnym i nieludzkim śledztwie.

Było to drugie śledztwo, pierwsze w 1946r., obydwa dotyczyły działalności Wacława Polewczyńskiego ps. „Połomski” w Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej – polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Następnie w/w oddali hołd i cześć zasłużonemu dla Polski mieszkańcowi Mroczy, który w sposób symboliczny powrócił do Mroczy 1 marca 2014r. podczas obchodzonych po raz pierwszy w Mroczy gminnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego miejsce pochówku nie jest znane.

materiał: Jarosław Odrobiński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)