Dziś mamy 21 lipca 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

09 lipca 2019

Wspomnienie "Żołnierza Niezłomnego". Premier oddał hołd bohaterowi

fot. pow.

fot. pow.

Podczas Festynu Rodzinnego „Rodzina 500+ na każde dziecko” w dniu 29.06.br. w # Mroczy, po części oficjalnej wizyty Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Posłem i jednocześnie Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera Łukaszem Schreiberem w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy Jarosława Odrobińskiego udał się w miejsce - plac przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, gdzie na ścianie znajduje się Tablica memoratywna poświęcona mroteckiemu „Żołnierzowi Niezłomnemu” Wacławowi Polewczyńskiemu ps. "Połomski”.

Po przybyciu pod Tablicę Premier został zapoznany przez Przewodniczącego RM z historią urodzonego w Mroczy „Żołnierza Niezłomnego”, który zmarł w dniu 5.11.1948r. „skatowany” w więzieniu na Zamku w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, w wyniku poniesionych obrażeń w niezwykle intensywnym i nieludzkim śledztwie.

Było to drugie śledztwo, pierwsze w 1946r., obydwa dotyczyły działalności Wacława Polewczyńskiego ps. „Połomski” w Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej – polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Następnie w/w oddali hołd i cześć zasłużonemu dla Polski mieszkańcowi Mroczy, który w sposób symboliczny powrócił do Mroczy 1 marca 2014r. podczas obchodzonych po raz pierwszy w Mroczy gminnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego miejsce pochówku nie jest znane.

materiał: Jarosław Odrobiński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)