Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2019

Wspomnienie "Żołnierza Niezłomnego". Premier oddał hołd bohaterowi

fot. pow.

fot. pow.

Podczas Festynu Rodzinnego „Rodzina 500+ na każde dziecko” w dniu 29.06.br. w # Mroczy, po części oficjalnej wizyty Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Posłem i jednocześnie Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera Łukaszem Schreiberem w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy Jarosława Odrobińskiego udał się w miejsce - plac przy Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, gdzie na ścianie znajduje się Tablica memoratywna poświęcona mroteckiemu „Żołnierzowi Niezłomnemu” Wacławowi Polewczyńskiemu ps. "Połomski”.

Po przybyciu pod Tablicę Premier został zapoznany przez Przewodniczącego RM z historią urodzonego w Mroczy „Żołnierza Niezłomnego”, który zmarł w dniu 5.11.1948r. „skatowany” w więzieniu na Zamku w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, w wyniku poniesionych obrażeń w niezwykle intensywnym i nieludzkim śledztwie.

Było to drugie śledztwo, pierwsze w 1946r., obydwa dotyczyły działalności Wacława Polewczyńskiego ps. „Połomski” w Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej – polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Następnie w/w oddali hołd i cześć zasłużonemu dla Polski mieszkańcowi Mroczy, który w sposób symboliczny powrócił do Mroczy 1 marca 2014r. podczas obchodzonych po raz pierwszy w Mroczy gminnych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego miejsce pochówku nie jest znane.

materiał: Jarosław Odrobiński

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)