Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 grudnia 2018

Wsparcie dla Lokalnych Grup Działania. Dowiedź się więcej!

fot. archiwum

fot. archiwum

Kluby samopomocy, świetlice środowiskowe, kluby młodzieżowe, działania liderów aktywności lokalnej, usługi wzajemnościowe oraz projekty wspierające # bezrobotnych w powrocie na rynek pracy – w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym są środki na różnego rodzaju formy aktywizacji lokalnych wspólnot oraz wspierania osób zagrożonych wykluczeniem, w których kluczem do sukcesu jest czynny udział mieszkańców i innych partnerów z sąsiedztwa.

Wsparcie dzielimy w ramach konkursów na projekty grantowe – nabory wniosków ogłaszają Lokalne Grupy Działania. Do podziału jest w sumie 75 milionów złotych.

- Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. Wspólnie z lokalnymi grupami działania i działającymi w ich strukturach instytucjami i organizacjami możemy w ten sposób skutecznie reagować na realne potrzeby i problemy mieszkańców. To pieniądze na wiele ważnych społecznie działań, w których świetnie sprawdzą się między innymi organizacje pozarządowe – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Lokalne Grupy Działania to organizacje tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy. Ich cel to realizacja inicjatyw aktywizujących lokalne społeczności. W województwie jest 28 takich partnerstw (lista w załączeniu). Działają w miastach i na obszarach wiejskich w ramach instrumentu ,,Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” (RLKS) i korzystają zarówno ze środków unijnych, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Kujawsko-Pomorskie jest jedynym polskim regionem, który realizuje RLKS w tak dużej skali.

Jednym z instrumentów, w które samorząd województwa wyposażył Lokalne Grupy Działania, jest wsparcie grantowe na realizację projektów ułatwiających społecznościom lokalnym integrację, aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców oraz rozwój przedsiębiorczości społecznej. To działania, które finansujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i które skierowane są zarówno do mieszkańców wsi, jak i wszystkich miast w województwie.

Nabory wniosków o wsparcie Lokalne Grupy Działania ogłaszają na swoich stronach internetowych. Mogą o nie wnioskować między innymi organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej oraz firmy i instytucje, które skierują pomoc bezpośrednio do członków lokalnych społeczności. Chodzi zwłaszcza o pomoc osobom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – w tym bezrobotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym oraz ich otoczeniu.

Wsparcie może trafić na trzy rodzaje przedsięwzięć:

• Działania z zakresu aktywnej integracji o charakterze środowiskowym. Pomoc umożliwi tworzenie klubów samopomocy świadczących usługi opiekuńcze i asystenckie dla osób niesamodzielnych; świetlic środowiskowych i klubów młodzieżowych pomagających w wychowywaniu i aktywizujących młodych członków lokalnych społeczności oraz klubów pracy wspierających osoby bezrobotne w poszukiwaniu zatrudnienia. To także wsparcie na organizację zajęć terapeutycznych, szkoleń pozwalających zdobyć nowe kwalifikacje zawodowych oraz profesjonalne doradztwo umożliwiające aktywizację społeczną i powrót na rynek pracy. Środki trafią również na pokrycie kosztów zatrudnienia asystentów osób niepełnosprawnych oraz osób świadczących pomoc rodzinom marginalizowanym.

• Działania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej. Chodzi między innymi o organizację usług wzajemnościowych i samopomocowych, w tym pokrycie kosztów wolontariatu. To także wsparcie na pokrycie kosztów zatrudnienia animatora lub lidera aktywności lokalnej, czyli osób które integrują mieszkańców i pobudzają ich do wspólnych działań na rzecz lokalnych społeczności. Pomoc trafi też na projekty z zakresu edukacji społecznej i obywatelskiej, oraz organizację imprez i spotkań integracyjnych, kulturalnych, sportowych i ekologicznych.

• Działania wspierające rozwój przedsiębiorczości społecznej. Wsparcie pomoże w budowaniu partnerstw publiczno-społecznych z udziałem samorządów lokalnych i podmiotów ekonomii społecznej, czyli firm i organizacji działających na rzecz reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Projekt grantowy oznacza, że procedura ubiegania się o środki jest uproszczona. Maksymalne wysokość wsparcia to: 150 tysięcy złotych - w przypadku projektu, którego efektem będzie znalezienie zatrudnienia przez część jego uczestników; oraz 50 tysięcy złotych – w przypadku grantów zakładających wzrost efektywności społecznej.

Wśród aktualnych lub zbliżających się konkursów znajdują się:
• Lokalna Grupa Działania Miasto Włocławek od 6 do 21 grudnia zaprasza do składania wniosków grantowych w pięciu konkursach o różnych zakresach tematycznych, między innymi działania aktywnej integracji o charakterze środowiskowym poprzez kluby samopomocy, kluby pracy, usługi wzajemnościowe i samopomocowe, działania wspierające rozwój gospodarki społecznej i przedsiębiorczości społecznej. W sumie włocławskie LGD na granty przeznaczy 1,15 mln złotych. Więcej na stronie LGD.

• Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli od 5 do 12 grudnia informuje o możliwości składania wniosków o dofinansowanie na projekty, których celem jest wzmocnienie kapitału społecznego i włączenie społeczne. Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 1,2 mln złotych. Więcej na stronie LGD.

• Lokalna Grupa Działania Pałuki – Wspólna Sprawa od 3 do 19 grudnia przyjmuje wnioski w konkursie grantowym na działania na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w zakresie wdrożenia rozwiązań z obszaru aktywnej integracji o charakterze środowiskowym takich jak: świetlice środowiskowe (w tym z programem rówieśniczym obejmujące m.in.: rówieśnicze doradztwo, edukację, liderowanie, coaching rówieśniczy). Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie wynosi 300 tysięcy złotych. Więcej na stronie LGD.

• Lokalna Grupa Działania „Zakole Dolnej Wisły” proponuje konkursy o dofinansowanie działań, których celem będzie wzrost aktywności społeczno-gospodarczej oraz społeczno-zawodowej środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Termin składania wniosków trwa od 28 listopada do 12 grudnia, a kwota przeznaczona do dofinansowania to 300 tysięcy złotych. Więcej na stronie LGD.

• Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska od 3 do 14 grudnia przyjmuje wnioski w dwóch konkursach, których celem jest ożywienie społeczno-zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kwota przeznaczona do dofinansowania to 1,15 mln złotych. Więcej na stronie LGD.

• Lokalna Grupa Działania ,,Dolina Drwęcy" od 14 do 28 grudnia przyjmuje wnioski w czterech konkursach, których tematem jest utworzenie klubu samopomocy, klubów młodzieżowych, aktywizacja społeczna i wyłonienie lidera społecznego. Kwota przeznaczona do dofinansowania to 850 tysięcy złotych. Więcej na stronie LGD.

• Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ od 20 grudnia do 11 stycznia zaprasza do składania wniosków w czterech konkursach na realizacje projektów na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Do podziału jest 1,7 mln złotych Więcej na stronie LGD

• Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie od 11 do 21 grudnia prowadzi nabór w trzech konkursach grantowych na rzecz organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej oraz działania przeciwko ubóstwu i wykluczeniu społecznym. Limit środków w konkursach to 1,9 mln złotych. Więcej na stronie LGD.
Inne LGD zakończyły przyjmowanie wniosków, bądź są na etapie planowania konkursów.

Konkursy zakończyły:
Lokalna Grupa Działania Miasta Brodnicy, Lokalna Grupa Działania "Grudziądzki Spichlerz", Lokalna Grupa Działania Inowrocław, Lokalna Grupa Działania Chełmno, Lokalna Grupa działania "Dla Miasta Torunia", Bydgoska Lokalna Grupa Działania "Dwie Rzeki", Lokalna Grupa Działania "Gminy Powiatu Świeckiego", Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki, Stowarzyszenie ,,Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej", Lokalna Grupa Działania „Podgrodzie Toruńskie” , Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Nasza Krajna”.

W fazie przygotowawczej do konkursów są:
Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie, Stowarzyszenie ,,Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", Lokalna Grupa Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego", Lokalna Grupa Działania ,,Vistula-Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję", Lokalna Grupa Działania ,,Trzy Doliny", Lokalna Grupa Działania Ziemia Gotyku.

materiał: Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Sama_prawda, w dniu 10-12-2018 21:06:04 napisał:

    O znowu cos dla miłosiernego. Znowu zgarnie cała pule tak, ze dla malych przedsiębiorców i malo znaczących dla niego ludzi nic nie zostanie, bo musi się nachapac? Swoja droga ciekawe jest, ze jak jest konkurs pasujący do jego zamiarow to mamy grube miliony, a jak dla Kowalskiego to marne kilka tysiecy. Plan na penwo byl juz ugadany na dlugo przed wybirami. Mam nadzieje ze niedlugo sie takie cos skończy. Czekam z niecierpliwością na ogłoszenie wynikow konkuru.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)