Dziś mamy 20 października 2018, sobota, imieniny obchodzą:
16 listopada 2017

"Wieczorny spacer ulicami Mroczy to próba dla prawdziwych twardzieli!"

Internauta zwrócił się do nas z problemem dotyczącym smogu #w Mroczy. Oddajemy mu głos.

Jeśli ktoś myśli, że udział w zawodach triatlonowych czy Ironmana to duże wyzwanie, to niech spróbuje przespacerować się wieczorową porą ulicami (zwłaszcza osiedlowymi) Mroczy! To próba dla prawdziwych twardzieli, na dodatek lubiących silne doznania. Wystarczy kilkuminutowy "spacerek", by wrócić do domu z bólem głowy i problemami z oddychaniem. Poziom zadymienia i smrodu dorównuje temu, którym "pochwalić się" mogą największe polskie aglomeracje np. Kraków. Czyżby naszą ambicją jest znaleźć się w tej niechlubnej "elicie" ? A to w zasadzie dopiero początek sezonu grzewczego ...

Zdaję sobie sprawę, że natychmiastowe rozwiązanie tego problemu nie stanie się faktem za sprawą jednej uchwały czy zarządzenia, ale unikanie tego tematu i chowanie głowy w piasek to najgorsze z możliwych rozwiązań. Samo zagadnienie i jego chorobotwórcze konsekwencje są znane od dawna. Nie rozumiem więc na co czekamy? Tak - rozwiązanie problemu wiąże się z dużymi kosztami dla mieszkańców i całego samorządu, ale skutki zaniedbań w tym temacie przyniosą ogromne szkody tak dla zdrowia mieszkańców, jak i dla całego środowiska, w którym żyjemy. Zapewne podobne spostrzeżenia i odczucia mają mieszkańcy innych miejscowości naszego powiatu, ale to marne pocieszenie. Czas, by władze Mroczy (ale też jak sądzę i innych gmin) podjęły temat i określiły swój program ochrony jakości powietrza, którym przecież i one na co dzień oddychają.

Materiał: Interanuta

Oceń artykuł: 12 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (8)

  pozdrawia, w dniu 16-11-2017 16:50:38 napisał:

  Przepraszam bardzo, ale co to za bzdury? Pozdrawiam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (10)

  mieszkaniec, w dniu 16-11-2017 17:09:05 napisał:

  A ten spacerowicz ciekawe czym pali a. nie wszystkich stać na kupno kotła na bio paliwo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (9)

  Obserwator, w dniu 16-11-2017 17:25:10 napisał:

  Mamy nomen omen ustawę śmieciową.. i nic. Wielu nadal pali wszystkie śmieci lub wywozi je do lasu. Firma wywożąca smieci odnotowuje tych, którzy nie wystawiaja pojemnika i dane tde przekazuje do wydziału środowiska w Urzędzie ... i nic z tymi danymi się nie dzieje. Gmina jest zadowolona, bo mniej do zapłaty za mniejszą ilość śmieci!

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Smooggg, w dniu 16-11-2017 17:49:07 napisał:

  Zgadzam sie, na moim osiedlu nie jeden pali czym sie da....z domu nie mozna wyjść jest tak siwo

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Hania, w dniu 16-11-2017 18:55:35 napisał:

  Mrocza to zawsze była biedota i paliła czym popadnie. Brak kontroli pieców przez municyplnych, co co raz droższe ceny węgla i komunistyczna mentalność ludzi i dzieje się co się dzieje. Pytałam w gminie to też brak dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne to jak ma być lepsze powietrze w Mroczy. Radni też nie potrafią zauważyć problemu i zabezpieczyć kasy w budżecie. Wstyd się czasami przyznać ze mieszkam w Mroczy - gminie z hasłem "w zgodzie z naturą".

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Cezary, w dniu 16-11-2017 19:12:36 napisał:

  I tylko zal, ze nie udalo sie poprowadzić przez Mrocze nitki gazu Sępólno-Naklo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Krzysztof, w dniu 16-11-2017 19:22:50 napisał:

  Bardzo trafny artykuł. Pomijam już idi..ów, którzy palą śmieciami, bo do takich powinna zapukać straż miejska. Gmina z własnego budżetu nigdy nie będzie wstanie dopłacać do wymian pieców . Jednym z możliwości są dotacje unijne lub NFOŚ, ale do tego trzeba właśnie chęci u naszych urzędników. Jako przykład mogę podać Gminę Łysomice, która z dotacji "założyła" swoim mieszkańcom instalacje solarne do ogrzania wody. Innym rozwiązaniem, co prawda długofalowym jest lobbowanie za gazem ziemnym jak już ktoś w komentarzach zaznaczył. Gdyby ktoś pomyślał o preferencyjnym kredycie z BOŚ - z własnego przykładu wiem, że to bajki.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Mroczanka, w dniu 16-11-2017 19:25:46 napisał:

  Popieram internautkę, może dobrym rozwiązaniem były by wieczorne spacery straży miejskiej ulicami miasta. Idąc ulicą naprawdę można wyczuć kto czym pali. Może warto byłoby zmienić czas pracy straży miejskiej. Jeżdżenie samochodem w godzinach przedpołudniowych i południowych nie rozwiąże problemu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Mroczek, w dniu 16-11-2017 20:24:31 napisał:

  Zgadzam się z Cezarym. GAZ. GAZ. GAZ. Bez gazu będziemy grajdołkiem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mrocznaka 1, w dniu 16-11-2017 22:20:13 napisał:

  Zgadzam się w pewnym sensie z Mroczanką z tym że panowie ze Straży Miejskiej kontrolują czym pali się w piecach. Miałam dziś przykład przy ulicy Kościuszki. Widzę ich w godzinach popołudniowych i wieczornych tylko też zmieńmy swoje nastawienie na problem palenia śmieciami w piecach i zgłaszajmy ten problem do municypalnych.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mroczanka , w dniu 17-11-2017 09:21:43 napisał:

  To prawda czasem jak przechodze ul Nakielska przy biedronce nie da się przejść !!! Dym smrud na całej ulicy nie widać niczego

  odpowiedz

  • 4 (4)

  mieszkaniec , w dniu 17-11-2017 09:58:30 napisał:

  Zacznijmy od tego że nasze kochane władze samorządowe od 25 lat nie zrobiły nic aby do Mroczy pociągnąć nitkę z gazem nie mówiąc o dofinansowaniu mieszkańcom wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Niestety to się mści w końcu choroby nowotworowe które się szerzą nie tylko w naszej gminie z niczego się nie biorą. Chemia w jedzeniu, tucizny w powietrzu i mamy efekty. Społeczeństwo jest biedne a dobry opał jest bardzo drogi i jeśli to się nie zmieni to pisanie o zadymieniu i paleniu czym popadnie niczego nie zmieni.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Zybi, w dniu 17-11-2017 10:26:49 napisał:

  To sie na wies przeprowadz

  odpowiedz

  • 3 (3)

  hjp, w dniu 17-11-2017 11:32:04 napisał:

  Tak Straż Miejska ma prawo do kontroli czym się pali w piecach ale jak mają to robić jak oni pracują tylko rano czasem mam wrażenie że jest to straż burmistrzowska a nie miejska pijaczków na rynku też nie widzą

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ssj, w dniu 17-11-2017 14:18:00 napisał:

  Żeby poprawić sytuację wystarczy trochę chęci, nie tylko pieniądze. Po pierwsze anulować śmieci a po drugie nawet w zwykłym piecu wystarczy zmienić system palenia na tzw. Górne palenie i już będzie poprawa.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  ghjk, w dniu 17-11-2017 18:09:59 napisał:

  A może tak by włodarze gmin zamiast pieniądze na remont rynku przeznaczyliby na dopłaty do pieców ekologicznych. Ale tak daleko to nie myślą razem z radnymi. Co z tego, że będzie ładny rynek a nie będzie czym oddychać na tym rynku. Jaka jest przyczyna, że w ostatnim czasie tyle osób choruje na nowotwory?

  odpowiedz

  • 4 (4)

  mro, w dniu 17-11-2017 21:55:37 napisał:

  No cóż... najwidoczniej część mieszkańców Mroczy sortuje śmieci... na te, które pali w dzień i na te, które pali o zmierzchu tudzież w nocy. Dopóki się nie zmieni świadomości, będzie to walka z wiatrakami.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Kat, w dniu 18-11-2017 10:50:39 napisał:

  To wszystko dzięki naszym dzielnym strażniką miejskim których życiowym osiągnięciem jest złapanie małolata na fajce brak słów większość służby obijają sie w samochodzie a to wszystko z naszych podatków

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  Maria, w dniu 18-11-2017 11:05:10 napisał:

  SMOG- najwięcej emitowanych jest pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla, benzopirenów co powoduje zapalenie błony śluzowej drzewa oskrzelowego.Dla zdrowia pozostaje schować się w domu pod kocem!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Mroczanka, w dniu 18-11-2017 12:49:27 napisał:

  Problemem jest też to że wielu pracowników firmy MB wynosi tak zwane skrawki i odpady i nimi pali w piecu a później wszyscy mieszkańcy ponoszą konsekwencje i odwiedzają centrum onkologii w Bydgoszczy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  mój głos, w dniu 18-11-2017 13:07:26 napisał:

  Nie obwiniajcie za taki stan rzeczy Straży Miejskiej. Tu winne jest słabo wyedukowane społeczeństwo. Świadomość ekologiczna jest na bardzo niskim poziomie. I tu wiele do zrobienia mają władze w zakresie edukowania starszej części społeczeństwa i szkoła kształtując postawy proekologiczne wśród młodzieży. Czas zmienić stare nawyki spalania wszystkiego co możliwe.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
GratisPLN
BIURKA
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Botox i kwas hialuronowy
Jadalnia / pokój dzienny
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
SALONY
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)