Dziś mamy 20 października 2018, sobota, imieniny obchodzą:
02 grudnia 2017

"Widzieć i być widocznym". Policja przypomina o podstawowej zasadzie bezpieczeństwa na drogach

Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę # bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo potracenia pieszego.

Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierowcom jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.

Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła pojazdu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich. Ale czy zawsze tak to działa?

W grudniu 2016 roku zginęło ponad 3-krotnie więcej pieszych niż w maju (143 do 45). Części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub nie doprowadził do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, zwłaszcza w okresie złej widoczności, również powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim używać elementy odblaskowe w taki sposób, aby były widoczne w światłach samochodów i to nie tylko w miejscach gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

materiał: KGP

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  cna, w dniu 02-12-2017 19:45:19 napisał:

  jedna kijanka policyjna ,,,,,radiowóz ,,,,ma zle załozoną żarówke to widać i oślepia

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Teresa, w dniu 03-12-2017 09:31:08 napisał:

  Szkoda, że w Występie nie ma posterunku policji. Debile przestaliby szaleć na swoich ryczących rajdowych motorach po ulicach. Co niektórzy nauczyliby się, że znajdują się na drogach publicznych i zapalili by wymagane światła i dotarłoby do nielicznych kto gdzie ma pierwszeństwo przejazdu. Zauważyłem, że ci co jadą nowymi ulicami, myślą, że mają pierwszeństwo na skrzyżowaniach, jadą szybko nie zwracając uwagi na wyjeżdżających z prawej strony, tych co mają pierwszeństwo przejazdu.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  jan, w dniu 03-12-2017 09:36:43 napisał:

  Też zauważyłem w Występie, że niektórzy ( zwłaszcza kobiety) będąc na pierwszeństwie ustępują przejazdu na skrzyżowaniach pojazdowi nadjeżdżającemu z lewej strony i w ten sposób utwierdzają ich bezprawie, które może skończyć się nieszczęściem.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  stiw, w dniu 03-12-2017 09:50:26 napisał:

  Po pierwsze piesi powinni nauczyć się, którą stroną drogi powinni chodzić i tego, że powinni umożliwiać przejazd samochodu usunięcie się z drogi w sytuacji zwłaszcza jak mijają się pojazdy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  grzegorz2828, w dniu 05-12-2017 17:01:14 napisał:

  A co z rowerzystami.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

UWAGA: Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Pokój dzienny/ jadalnia
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Lipoliza injekcyjna
Nowe stylizacje
STOŁY I KRZESŁA
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)