Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2021

Wesela coraz droższe. Młoda para wydaje średnio 40 tysięcy złotych

fot. pow.

fot. pow.

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z# roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

Pandemia zrewolucjonizowała rynek weselny w Polsce. Coraz więcej par decyduje się na imprezę „ad hoc”, czyli spontaniczne przyjęcie organizowane z miesiąca na miesiąc. Dlaczego? Wszystko za sprawą zmieniających się przepisów i wprowadzanych obostrzeń. Co ciekawe, część imprez odbywa się w nietypowe dni, tj. w środę lub czwartek. Ile kosztuje wesele organizowane w tygodniu? Średnio od 10 do 15 proc. mniej za osobę niż w przypadku weekendów.

Weekendowe wesela górą

– Przed pandemią przyjęcia weselne z reguły były organizowane w weekend. To najwygodniejszy termin dla młodych par i ich gości pod wieloma względami – mówi Joanna Hoc-Kopiej, reprezentująca Dwór Korona Karkonoszy. – Z naszych obserwacji wynika, że młodzi nadal najchętniej wybierają sobotę oraz niedzielę na organizowanie przyjęć. Te wciąż są wystawne, a młodzi nie szczędzą pieniędzy na dodatkowe atrakcje. Co ciekawe, są w stanie wydać więcej pieniędzy, jeśli zaproponujemy im nietypowe rozwiązania w postaci dodatkowych, niestandardowych atrakcji.

Ile kosztuje wesele? Przeciętnie para młoda wydaje średnio 40 tysięcy złotych. Mowa o małym przyjęciu dla rodziny i najbliższych. Jednak coraz więcej par chce, aby ten dzień był wyjątkowy pod wieloma względami, nie szczędząc przy tym środków.

Ile kosztuje wesele? Lista wydatków

Ile kosztuje wesele? To pytanie zadaje sobie każda para narzeczonych. Najnowsze dane rynkowe pokazują, że wydatki kształtują się następująco:

• Catering: od 120 do 500 zł/os.
• Alkohol i napoje: 5000-7000 zł
• Orkiestra: 7000-10000 zł
• Wynajem samochodu: 1000 zł
• Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego / kościele wraz z przystrojeniem: 1000-3000 zł
• Koszt zaproszeń: 300-500 zł
• Strój pani młodej i pana młodego: 10000 zł

To tylko wybrane koszty organizacji wesela. Cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od liczby gości, miasta, w którym organizowane jest przyjęcie (z reguły im większa miejscowość, tym drożej) oraz indywidualnych preferencji pary młodej. Można wybrać suknię od krawcowej za kilka tysięcy albo model od Very Vang za niebotyczne pieniądze.

– Młoda para coraz częściej chce zaskoczyć swoich gości. W związku z tym wynajmują czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorów – dodaje Joanna Hoc-Kopiej. – Zdarza się, że młodzi wypuszczają białe gołębie z klatki czy motyle, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie. Niektóre wesela przybierają mniej formalny charakter, a zamiast orkiestry o oprawę muzyczną dba DJ, niekiedy organizując również karaoke.

Organizacja wesela podczas pandemii to dla młodej pary ogromne wyzwanie. Warto – mając na uwadze powyższe koszty – przygotować się na wiele możliwości i znaleźć alternatywne miejsce na urządzenie przyjęcia. Wybór odpowiedniego lokalu na pewno pomoże uniknąć rozczarowania i sprawi, że ten dzień będzie wyjątkowy.

Materiał: Karolina Cempel

Oceń artykuł: 0 45

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 9 (9)

    Masakra , w dniu 16-08-2021 11:10:12 napisał:

    To już jest chore, tyle kasy za parę godzin. Dobrze że mam to za sobą

    odpowiedz

    • 9 (15)

    W, w dniu 16-08-2021 11:28:17 napisał:

    Zastaw się a postaw nienormalni. Lepiej za te pieniądze by se kupili mieszkanie

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Ela, w dniu 16-08-2021 13:32:38 napisał:

    Jeszcze nie zdążą spłacić kredytu a już rozwód. Dziwne czasy.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    ooo, w dniu 16-08-2021 21:19:58 napisał:

    Idioci tylko się zapożyczają lepiej by sobie naieszkanoe.odlozyli albo w coś za inwestowali. Ale co zrobic jak trzeba się pokazać.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa hal
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)