Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2019

Waga dziecka w pierwszych miesiącach życia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

To, ile niemowlę waży, potrafi powiedzieć bardzo wiele o stanie jego zdrowia i o tym, #czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo. Dlatego chcąc w porę zapobiegać ewentualnym problemom zdrowotnym dziecka tak ważne jest, żeby systematycznie kontrolować jego wagę. Porad udziela położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Spadek masy ciała noworodka tuż po narodzeniu

Przez pierwsze dni życia dziecko traci na wadze średnio między 5% a 10% masy urodzeniowej. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Wiąże się z utratą wody przez skórę i płuca, a także z wydalaniem smółki i moczu. Warto podkreślić, że im cięższe dziecko po porodzie, tym większego ubytku masy ciała należy się spodziewać. Około 14. dnia życia maluszek wyrównuje masę ciała do poziomu z momentu narodzin.

Przyrost masy ciała

Według prof. Ruth Lawrence, w pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę powinno przybierać na wadze około 26-31 gramów na dobę. W drugim kwartale dobowy przyrost masy ciała u niemowlęcia jest już mniejszy i wynosi między 17 a 18 gramów. Między 6. a 9. miesiącem życia w ciągu doby dziecko przybiera na wadze około 12-13 gramów, z kolei w czwartym kwartale wartość ta zatrzymuje się na 9 gramach na dobę. Normy wskazują, że zazwyczaj do 6. miesiąca życia niemowlęta podwajają swoją masę urodzeniową. Szacuje się, że maluszek na swoje 1. urodziny powinien ważyć około 3 razy więcej, niż przy porodzie.

Brak przybierania na wadze maluszka

Przyrost masy ciała może być chwilowo zatrzymany przez spadek apetytu spowodowany przez infekcję czy ząbkowanie. Znaczny wpływ na to, ile maluszki przybierają na wadze ma również ich charakter. Te spokojniejsze i dużo śpiące maluchy spalają mniej kalorii niż te, które są bardziej aktywne i ruchliwe. W sytuacjach, gdy dziecku nic nie dolega, nie ma żadnych niepokojących objawów zdrowotnych, gdy nie ząbkuje, ma apetyt i prawidłowo się odżywia, a mimo to nie przybiera na wadze, niezwłocznie należy udać się do lekarza, żeby ustalić co jest przyczyną problemu.

Racjonalna kontrola wagi dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecka warto systematycznie sprawdzać przyrosty masy jego ciała i porównywać wyniki z siatkami centylowymi. Pozwalają one ocenić poziom wagi ciała i tempo przybierania danego dziecka na tle innych dzieci. Siatki umożliwiają identyfikację niemowląt, których nietypowa dla danego wieku waga może być wynikiem chorób lub zaburzeń rozwoju. Diagnostyką obejmuje się dzieci, które znajdują się poniżej 2-3 centyla i powyżej 97-98 centyla. Niepokojący jest też spadek na siatce o więcej niż 2 kanały centylowe. Jest sygnał, żeby objąć dziecko diagnostyką i poszukać przyczyn zaburzenia.

Częstotliwość kontroli wagi

O ile nie ma specjalnych zaleceń związanych z częstym ważeniem dziecka, w zupełności wystarczą kontrolne pomiary podczas wizyt profilaktycznych u lekarza. Przesłankami do częstszego ważenia mogą być problemy ze ssaniem piersi, nadmierne ulewanie, choroba dziecka lub brak apetytu.

Waga dziecka odbiegająca od normy

W przypadku, gdy waga dziecka odbiega znacząco od normy określonej dla jego wieku, należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry. Warto jednak pamiętać, że dzieci rosną w różnym tempie, jedne wolniej inne szybciej. Ich waga w danym tygodniu czy miesiącu życia zależy od masy ich ciała w momencie narodzin. Tempo wzrostu masy ciała zależy również od genów. Dzieci karmione mieszanką przybierają na wadze szybciej, niż dzieci karmione mlekiem swojej mamy.

Materiał: Monika Majcher

Oceń artykuł: 21 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)