Dziś mamy 26 października 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

20 września 2021

Uczniowie nakielskiego liceum z wizytą w sądzie. Poznali m.in. pracę sędziego

fot. Olga Dawidowicz

fot. Olga Dawidowicz

16 września 2021r. moja klasa - III prawnicza wraz z# wychowawcą zamieniła szkolne ławki na ławę dla publiczności w Sądzie Rejonowym w Nakle nad Notecią.

Rozmowa z sędzią, możliwość ujrzenia sądu od środka, na żywo, okazała się niezwykle inspirującym doświadczeniem dla nas - młodych ludzi stojących przed ważnymi wyborami życiowymi. Sędzia Radosław Trzeciak na sali rozpraw szczegółowo wyjaśnił specyfikę pracy, wady i zalety zawodu sędziego, prokuratora i adwokata. Zapoznaliśmy się z procedurami obowiązującymi w sądzie, poznaliśmy również interesujące fakty o systemie prawa działającym w naszym kraju. Sędzia wyjaśnił jak wygląda proces rekrutacji i przyjmowania przyszłych studentów na kierunek prawo, a następnie aplikacje prawnicze. Sędzia zarekomendował nam dobre i warte zainteresowania uczelnie. Z uwagi na zasadę jawności toczących się rozpraw mieliśmy możliwość omówienia przebiegu jednego procesu karnego, toczącego się aktualnie w nakielskim sądzie. Po cennych dla przyszłych studentów radach mieliśmy możliwość obejrzenia „przyjaznego pokoju przesłuchań”.

Wizyta w sądzie była niewątpliwie atrakcyjną i praktyczną lekcją edukacji prawnej. Serdeczne podziękowania dla Sędziego - Radosława Trzeciaka za poświęcony czas, a zwłaszcza za tak wartościowe dla nas spotkanie.

Materiał: Olga Dawidowicz - III prawnicza I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie 

Oceń artykuł: 20 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)