Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 stycznia 2016

Uchwała o odpadach odroczona

fot. MW

fot. MW

Uwagę radnych zaabsorbowała także kwestia przystąpienia gminy do związku metropolitarnego.

Dzisiaj, w sali konferencyjnej w mroteckim ratuszu odbyła się XVI Sesja Rady Miejskiej. Otwarcia sesji dokonał przewodniczący Rady Andrzej Brzóska. Na obradach zebrało się 15 radnych. Po przyjęciu protokołów z XIII, XIV, XV sesji Rady Miasta, wysłuchano sprawozdania burmistrza z działalności międzysesyjnej.

Podczas interpelacji głos zabrało 3 radnych. Radny Odrobiński zaproponował przedłużenie raz w tygodniu godzin pracy Urzędu Miasta i Gminy Mrocza. Radny Wenerski zapytał o wieżę strażacką w Wielu. Radny Bury tradycyjnie wspomniał o likwidacji straży miejskiej, ale również interpelował o usunięcie tablic informacyjnych dotyczących fotoradarów. Zaproponował również, by burmistrz odwiedzał sołectwa i rozmawiał z mieszkańcami. Sołtys Witosławia wspomniał także o konieczności podjęcia wycinki drzew w jego sołectwie.

Radni podjęli szereg uchwał. Głównym tematem było przystąpienie gminy Mrocza do związku metropolitarnego. Dlatego też, na sesji pojawił się Łukasz Krupa - pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy do spraw utworzenia metropolii, który poinformował zebranych o zasadach funkcjonowania związku.

Prace nad powstaniem związku Metropolitarnego rozpoczęły się od serii spotkań z wójtami i burmistrzami 20 gmin. Do współpracy prezydent Bydgoszczy zaprosił gminy: Osielsko, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Białe Błota, Sicienko, Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Nakło, Łabiszyn, Szubin, Żnin, Barcin, Mrocza, Złotniki Kujawskie, Rojewo, Sadki, Kcynia, Pruszcz i Zławieś Wielka. Łącznie z Bydgoszczą dałoby to obszar zamieszkały przez ok. 635 tys. mieszkańców. Przypomnijmy. Ustawa o związkach metropolitalnych, która weszła w życie wraz z początkiem 2016 r., za obszar metropolitalny uznaje spójną pod względem przestrzennym strefę oddziaływania miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, charakteryzującą się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, zamieszkałą przez co najmniej 500 tys. osób.

Łukasz Krupa przedstawił prezentację multimedialną, a następnie odpowiadał na zadawane przez radnych pytania.
Zakłada się, że do 30 kwietnia 2016 r. Rada Ministrów w drodze rozporządzenia ustali granice oraz nazwy poszczególnych związków metropolitarnych w Polsce.

Burzliwym tematem podczas dzisiejszej sesji była uchwała w sprawie zakresu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z zagospodarowaniem tych odpadów, sposobu ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi. Uchwała została odroczona.

Oceń artykuł: 7 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (6)

    Anonim, w dniu 30-01-2016 01:41:42 napisał:

    Komuchy

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Marian, w dniu 30-01-2016 11:10:42 napisał:

    do metropolii to trzeba więcej dopłacać niż z tego zysk

    odpowiedz

    • 0 (0)

    fgh, w dniu 31-01-2016 17:16:34 napisał:

    jestem z Burym !!!!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ertv, w dniu 01-02-2016 13:39:04 napisał:

    do odbioru nieczystości ogłosić przetarg , jak wygra firma zewnętrzna - będzie taniej !!!!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Anonim, w dniu 03-02-2016 00:12:11 napisał:

    Ciągną do koryta3

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ydu, w dniu 03-02-2016 09:02:49 napisał:

    Pewnie Pan Bury ma rację porównując budżet jaki jest przeznaczony na Straż Miejską a jaki na jednostki OSP na terenie gminy Mrocza

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa hal
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)