Dziś mamy 8 lipca 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2018

Twoja pierwsza umowa o pracę

Nareszcie, udało się! Zdobyłeś pierwszą, wymarzoną pracę w swoim życiu.

Nieważne, czy za pośrednictwem portali, np. Pracuj.pl, czy przez znajomości. Wreszcie będziesz mógł się rozwijać i realizować, ale przed tym – koniecznie podpisz umowę o pracę.

Czym  jest umowa o pracę?

To nic innego jak nawiązanie stosunku pracy. Polega na wspólnych i zgodnych oświadczeniach pracownika oraz pracodawcy. Pracownik, podpisując dokument zobowiązuje się do świadczenia usług w konkretnym miejscu, czasie, zgodnie z ustalonymi warunkami i zasadami. Obowiązkiem pracodawcy jest comiesięczne wynagrodzenie podwładnego ustaloną wcześniej pensją. Pierwsza umowa o pracę to ważne wydarzenie w życiu każdego pracownika, dlatego warto się jej dobrze przyjrzeć, dokładnie przeczytać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, coś dla ciebie nie jest jasne – pytaj zanim podpiszesz dokument.

Zasady ogólne

Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie wymagane elementy. Na początku warto sprawdzić ilość oraz kolejność poszczególnych stron. W przypadku, kiedy brakuje którejś z nich – umowy nie należy podpisywać pod żadnym warunkiem. Dokument powinien zawierać takie informacje jak: data, miejsce, wymiar czasu pracy oraz warunki, wynagrodzenie i stanowisko pracownika. Umowa powinna zostać sporządzona pisemnie (jest to obustronny rodzaj zabezpieczenia). Każda ze stron powinna otrzymać po jednym jej egzemplarzu.

Co na początek?

Pamiętaj, że pierwsza umowa, jaką zawierasz jest na okres próbny, który wynosi średnio trzy miesiące. Ten okres pozwala pracodawcy na poznanie twoich umiejętności i predyspozycji, a tobie na obserwację tego, jak funkcjonuje dana firma, jaka jest jej struktura. Jeżeli twoja umowa na okres próbny wygasła – należy podpisać nową na czas określony lub nieokreślony. Inną możliwością jest też całkowite zakończenie współpracy.

Jakie przywileje wynikają z umowy o pracę?

Niewątpliwie, umowa o pracę ma kilka zalet. Oto niektóre z nich:

  • Urlop wypoczynkowy
  • Ochrona wynagrodzenia
  • Ochrona czasu pracy
  • Ubezpieczenia społeczne

 Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Szkolenie zintegrowane. Unikalne warunki, bezcenne doświadczenie

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych #(CPSP) w Ustce zakończyło się intensywne szkolenie poligonowe żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Blisko 230 terytorialsów z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu uczestniczyło w dwutygodniowym zgrupowaniu, które zwieńczyło roczny cykl szkolenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) – indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

(czytaj więcej)
0

Wakacje to idealny moment. Dołącz do grona Honorowych Dawców Krwi

Wakacje to idealny moment, by dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi.

(czytaj więcej)
0

Dziś Sławosz Uznański-Wiśniewski połączy się z dziećmi. "Halo Kosmos"

8 lipca Sławosz Uznański-Wiśniewski# połączy się z polskimi dziećmi i młodzieżą w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS. Podczas spotkania astronauta odpowie na pytania młodych ludzi, jak również przeprowadzi zaproponowane przez nich eksperymenty prosto z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

(czytaj więcej)
0

Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.

(czytaj więcej)