Dziś mamy 16 lipca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2018

Turniej Słowa zakończony sukcesem. Uczniowie z Mroczy na podium

fot. powierzone

fot. powierzone

Dwoje recytatorów z Mroczy stanęło w Bydgoszczy na podium Turnieju Słowa. Aleksander Leks # zachwycił jury i przede wszystkim widownię fragmentem prozy Joanny Olech.

Zdobył wspaniałe drugie miejsce. Aleksander od lat należy do zespołu teatralnego BAJzel Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy. Wieloletnia praca niejednokrotnie przynosiła efekty. Ten rok należy jednak do wyjątkowo udanych dla Olka. Na Przeglądzie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu zdobył uwagę jury, które wyróżniło jego wyjątkowy występ. W sztuce recytacji występujący nie zdoła "ukryć się" za  rekwizytem. Zdolność skupienia uwagi na słowie oraz wzmocnienie słowa emocjami rysującymi się na twarzy, w trafnym geście - to trudna sztuka. Aleksander opanował ją doskonale. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna uzdolniona recytatorka z Mroczy - Sara Rzendkowska, która uplasowała się na 3 miejscu Turnieju Słowa. Sara potrafi skupić uwagę widowni, bo to wyjątkowo inteligentna i wrażliwa dziewczynka  z  zamysłem opowiadająca poetyckie historie.  Serdecznie gratulujemy naszej młodzieży. Dzięki wam  w województwie panuje słuszny pogląd, że w Mroczy dbamy o kulturę naszego pięknego języka - języka polskiego.
 
"Turniej stanowi  próbę podjęcia poszukiwania nowych, atrakcyjnych form zachęcających dzieci i młodzież do poznawania tekstów literackich, a zwłaszcza poetyckich. Wydaje się to przedsięwzięciem karkołomnym zważywszy fakt, że przywilej czytania wierszy jest przynależny w dzisiejszych czasach tylko „niektórym”/ czytaj: „nielicznym”/. A jednak… cytując naszą noblistkę  Wisławę Szymborską: „niektórzy lubią poezję…” Ważne, aby tych „niektórych” odnaleźć! Nasz Turniej pokazuje, że słowo pisane wierszem może być inspirujące nie tylko samo w sobie, ale może stać się także punktem wyjścia do wspaniałej przygody w interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Turniej to kolejna propozycja przygotowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury  dla dzieci w wieku 7- 15 lat z regionu bydgoskiego, czytających poezję, lubiących twórczą zabawę, poszukujących własnej drogi artystycznej. Dużą wagę we wszystkich edycjach Turnieju Słowa przykłada się zawsze do indywidualnych poszukiwań repertuarowych zarówno w świecie polskiej , jak i światowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, opublikowanej w książkach oraz uznanej prasie literackiej. Każdego roku turniej gromadzi około 2 tys.! wykonawców (tylko w samym regionie bydgoskim), dlatego konieczne były wcześniejsze eliminacje, które odbyły się w ośrodkach kultury i w placówkach oświatowych województwa- Żninie, Świeciu, Gostycynie, Mogilnie, Inowrocławiu, Sępólnie Krajeńskim, Ostromecku, Solcu Kujawskim, Czerwcowy finał skupi około stu interpretatorów. Dla młodych wykonawców obok występów organizatorzy przewidują udział w omówieniach warsztatowych oraz imprezach towarzyszących. "

materiał: Justyna Misterkiewicz - HamowskaOceń artykuł: 11 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Gość, w dniu 19-06-2018 21:39:23 napisał:

    Brawo nasze dzieciaki ! Brawo ... Justyna !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Stół z blatem szklanym + krzesła
Makijaż ślubny
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sprawdzanie świateł
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)