Dziś mamy 21 lutego 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2018

Turniej Słowa zakończony sukcesem. Uczniowie z Mroczy na podium

fot. powierzone

fot. powierzone

Dwoje recytatorów z Mroczy stanęło w Bydgoszczy na podium Turnieju Słowa. Aleksander Leks # zachwycił jury i przede wszystkim widownię fragmentem prozy Joanny Olech.

Zdobył wspaniałe drugie miejsce. Aleksander od lat należy do zespołu teatralnego BAJzel Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy. Wieloletnia praca niejednokrotnie przynosiła efekty. Ten rok należy jednak do wyjątkowo udanych dla Olka. Na Przeglądzie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu zdobył uwagę jury, które wyróżniło jego wyjątkowy występ. W sztuce recytacji występujący nie zdoła "ukryć się" za  rekwizytem. Zdolność skupienia uwagi na słowie oraz wzmocnienie słowa emocjami rysującymi się na twarzy, w trafnym geście - to trudna sztuka. Aleksander opanował ją doskonale. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna uzdolniona recytatorka z Mroczy - Sara Rzendkowska, która uplasowała się na 3 miejscu Turnieju Słowa. Sara potrafi skupić uwagę widowni, bo to wyjątkowo inteligentna i wrażliwa dziewczynka  z  zamysłem opowiadająca poetyckie historie.  Serdecznie gratulujemy naszej młodzieży. Dzięki wam  w województwie panuje słuszny pogląd, że w Mroczy dbamy o kulturę naszego pięknego języka - języka polskiego.
 
"Turniej stanowi  próbę podjęcia poszukiwania nowych, atrakcyjnych form zachęcających dzieci i młodzież do poznawania tekstów literackich, a zwłaszcza poetyckich. Wydaje się to przedsięwzięciem karkołomnym zważywszy fakt, że przywilej czytania wierszy jest przynależny w dzisiejszych czasach tylko „niektórym”/ czytaj: „nielicznym”/. A jednak… cytując naszą noblistkę  Wisławę Szymborską: „niektórzy lubią poezję…” Ważne, aby tych „niektórych” odnaleźć! Nasz Turniej pokazuje, że słowo pisane wierszem może być inspirujące nie tylko samo w sobie, ale może stać się także punktem wyjścia do wspaniałej przygody w interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Turniej to kolejna propozycja przygotowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury  dla dzieci w wieku 7- 15 lat z regionu bydgoskiego, czytających poezję, lubiących twórczą zabawę, poszukujących własnej drogi artystycznej. Dużą wagę we wszystkich edycjach Turnieju Słowa przykłada się zawsze do indywidualnych poszukiwań repertuarowych zarówno w świecie polskiej , jak i światowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, opublikowanej w książkach oraz uznanej prasie literackiej. Każdego roku turniej gromadzi około 2 tys.! wykonawców (tylko w samym regionie bydgoskim), dlatego konieczne były wcześniejsze eliminacje, które odbyły się w ośrodkach kultury i w placówkach oświatowych województwa- Żninie, Świeciu, Gostycynie, Mogilnie, Inowrocławiu, Sępólnie Krajeńskim, Ostromecku, Solcu Kujawskim, Czerwcowy finał skupi około stu interpretatorów. Dla młodych wykonawców obok występów organizatorzy przewidują udział w omówieniach warsztatowych oraz imprezach towarzyszących. "

materiał: Justyna Misterkiewicz - HamowskaOceń artykuł: 11 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Gość, w dniu 19-06-2018 21:39:23 napisał:

    Brawo nasze dzieciaki ! Brawo ... Justyna !

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meblościanka z oferty firmy FADOME
Botox i kwas hialuronowy
Zabieg parafinowy
Nowoczesne zabiegi laserowe
Przewóz krajowy
Pokój dzienny/ jadalnia
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Tonery Directions
27PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)