Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2015

Trudna sytuacja hodowców bydła. Pogłowie spada

fot. PP

fot. PP

W październiku Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka \#w specjalnym raporcie podała, iż krajowe pogłowie krów mlecznych spadło. To najprawdopodobniej wynik niskiej opłacalności produkcji. Sytuacja może być jeszcze gorsza. Brakuje paszy.

– W I połowie 2015 roku pogłowie krów mlecznych wyniosło 2 279 tys. sztuk – poinformowała Federacja. – Tym samym stopa redukcji pogłowia zmalała do poziomu 1,3% – dodano.

Statystyczne dane o spadku pogłowia w dwunastu województwach potwierdzają to, o czym od kilku już miesięcy mówią niektórzy rolnicy zajmujący się produkcją mleka – to się nie opłaca. Uwolnienie kwot mlecznych, zamiast polepszenia sytuacji, pogorszyło ją.

Niemniej jednak trzeba pamiętać o jednej rzeczy. W skali całego kraju w latach 2004-2014 co prawda liczba gospodarstw zajmujących się produkcją mleczną spadła o około... 60%, jednak statystyczne stado wzrosło do 8,1 szt. z 3,8 szt.

Ratunkiem dla części producentów bydła okazały się opasy. To jednak może się zmienić. Tak jak u krów mlecznych, tak i u tych mięsnych występuje bardzo poważny problem – brak paszy. – Syn chce rozwijać gospodarstwo, buduje oborę dla bydła opasowego, no ale żeby spłacać z czegoś kredyt, musi mieć cały czas produkcję – powiedziała jedna z rolniczek z gminy Nakło. – Niestety, ma on duży problem, ponieważ nie ma w ogóle paszy. Susza spowodowała, że np. drugiego sianokosu praktycznie nie było. Udało mu się sprowadzić nieco paszy, ale aż z Pszczyny. To daleko i koszt transportu był ogromny. A najgorsze jest to, że tą samą paszę spala się w ciepłowniach – podkreśliła. 

Widać, jak trudna może być sytuacja na przednówku. Wystarczy tylko uświadomić sobie, że w skali poszczególnych gmin rolnicy mówią o dodatkowych kosztach zakupu karmy dla zwierząt rzędu 100-150 tys. złotych. Nawet i więcej. Zaś zwykły przegląd ofert pasz suchych w jakimkolwiek portalu rolniczym, może zaskakiwać kwotami, za które np. oferowane jest do sprzedaży siano.

Hodowcy bydła zbytnich powodów do optymizmu raczej nie mają. Tak czy inaczej, niedobór wody w glebie jest duży. Jesienią łąki, które w okresie wiosenno-letnim odczuły skutki braku opadów – ujmując to dość kolokwialnie – nie odrobiły strat.  

Oceń artykuł: 42 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (7)

    hodowca, w dniu 14-11-2015 16:29:24 napisał:

    Dziwne,zauważalny jest tylko problem hodowców bydła a co z hodowca mi trzody chlewnej? Niska cena (3,20) pogrąża nielicznych juz hodowców świń. Zostali tylko nieliczni o silnych nerwach . Nie długo polska,zdrowa wieprzowina będzie tylko wspomnieniem.Polski rynek zalewa duńska wieprzowina naszpikowana różnymi swinstwami .

    odpowiedz

    • 3 (9)

    era, w dniu 14-11-2015 16:40:40 napisał:

    a kiedy dostawali 1,8 zł za litr to bez kija nie podchodź !

    odpowiedz

    • -1 (3)

    tola, w dniu 14-11-2015 20:53:01 napisał:

    nic już mnie nie zdziwi ....nasza kochana POLSKA

    odpowiedz

    • -2 (8)

    pracownik, w dniu 14-11-2015 22:54:22 napisał:

    kilka tygodni wstecz to hodowcy trzody mieli problem. Z tego wynika ze rolnicy mają same problematyczni. A może jeszcze ci co maja same uprawy i np. cena zboża niska. Tylko nikt nie mówi ile rolnicy dostają dopłaty. Robotnik musi pracować kilka lat, co rolnik dostaje rocznie. A jeszcze zawsze za mało

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (6)

    bogdan, w dniu 15-11-2015 06:38:49 napisał:

    Hodowla i chów bydła nie może być oparta tylko o sytuację na rynku mleka! Gdzie są nasze łąki ,które winny być głównym źródłem paszy! Jeden pokos i baloty leżące kilka lat nie wspominając o melioracji ,składzie biologicznym, nawożeniu i zabiegach pielęgnacyjnych! To decyduje o plonach i jakości trawy i siana! Pasza z upraw polowych jest za droga!

    odpowiedz

    • 1 (7)

    mm, w dniu 15-11-2015 10:22:26 napisał:

    Dzisiejszy hodowca to jest taki,,,,,on nie wyszuka nie pomyśli bo jak nie dostanie paczki z uni to krówce nie da, niech ryczy UNIA! musi dać wtedy wydoje,,,przypomnijcie sobie lata gdzie hodowca o 5 rano pędził krowy na swoje pastwisko już po dojeniu,,kany mleka!,a teraz?,o 5 hodowca(rolnik),wstaje, ale się wysiusiać,trudno rolnik to też zawód nikt nie musiał się na to decydować ale jak już to zrobił to niech nie narzeka bo to wybór na przysłość.

    odpowiedz

    • 3 (7)

    rolnik, w dniu 15-11-2015 13:34:59 napisał:

    Nie wiem kto to pisał ,ale chyba ktoś kto nie ma pojęcia o rolnictwie ,możesz wziąć dotacje kredyt na oborę wtedy nie będziesz musiał nic robić ,spać a pieniądze same wpłyną na konto .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)