Dziś mamy 20 marca 2019, środa, imieniny obchodzą:

15 lutego 2018

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Fot. Andrzej Goiński

Fot. Andrzej Goiński

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

- Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. Bywa, że realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” narażają siebie, niosąc pomoc innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  
 
Nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego czuwa 1,6 tysiąca zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, którzy służą w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych, działających pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Do ich dyspozycji jest w sumie 426 pojazdów, w tym 73 samochody gaśnicze oraz 212 samochodów specjalnych. W ubiegłym roku strażacy przejechali nimi łącznie półtora miliona kilometrów.
 
Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 855 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.
 
Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, w  2017 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zanotowano w sumie 31,3 tysiąca zdarzeń, a liczba interwencji wzrosła o 25 procent w stosunku do roku poprzedniego. Jedna szósta wszystkich strażackich akcji to wyjazdy do pożarów. W ubiegłym roku odnotowano 5,4 tysiąca takich interwencji (17 procent mniej niż w roku poprzednim), a w działaniach gaśniczych uczestniczyło 10,7 tysiąca strażackich zastępów. Życie w pożarach w 2017 roku straciło 16 osób, a 193 osoby zostały ranne.
 
Zdecydowana większość strażackich akcji – ponad 24 tysiące – to wyjazdy do tzw. miejscowych zagrożeń, między innymi wypadków komunikacyjnych, niebezpiecznych awarii, a także interwencji związanych z usuwaniem następstw katastrof naturalnych. W 2017 roku liczba tego rodzaju strażackich akcji wzrosła o 42 procent, uczestniczyło w nich 36 tysięcy strażackich zastępów. Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku miejscowych zagrożeń wyniosła w ubiegłym roku 167, rannych zostało 3348 osób.
 
Ubiegłoroczny wzrost liczby tego rodzaju interwencji związany był przede wszystkim z usuwaniem skutków nawałnicy, która przeszła nad regionem w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 roku. Strażacy odnotowali wówczas 6077 zdarzeń, zabezpieczyli 2009 zerwanych i uszkodzonych dachów oraz budynków, prowadzili działania na drogach regionu o łącznej długości ponad 260 kilometrów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach bydgoskim, żnińskim, nakielskim, sępoleńskim i tucholskim.
 
Informację o stanie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w regionie przedstawił na ostatniej sesji sejmiku (5 lutego) zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP  mł. bryg. Jacek Kaczmarek.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (10)

  ochotnik , w dniu 15-02-2018 18:58:05 napisał:

  Dlaczego zawsze PSP na pierwszysm miejscu nawet w takim artykule , przyjedzie na akcje 12 jednostek z tego 1 to PSP to i tak zawsze wymieniane na pierwszym miejscu jest PSP . Po nawąłnicach tak samo , minister , komendant i cała reszta zawsze to samo PSP no i coś tam druhowie z OSP na szarym końcu . Przecież to my ochotnicy bylismy główną siłą podczas nawałnic i to my obsługujemy większość zdarzeń w kraju , tylko duże miasta samodzielnie obsługiwane są przez PSP . Ja bym chciał wszystkich tych mądrych z PSP widziec jak by nas ochotników zabrakło tak chociaż na miesiąc. Dwa zdarzenia w jednym czasie w odległości od siebie o 10 km i koniec albo jeden wiekszy pożar !!!! A ludzie by Was za....... .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (11)

  Janek, w dniu 15-02-2018 20:24:25 napisał:

  Ktoś tu ma kompleksy...dla czego PSP?bo ponad w 90% jest pierwsza nie miejscu akcji i podejmuje najbardziej strategiczne decyzje i działania,po wyjedzie zawsze i to w pare sek nie min,bo posiada jednaj bardziej wyszkoloną i doświadczoną załogę,tak jak i w duzych miastach(jakoś dają rade bez druhów) tak i tu jest możliwe samodzielne działanie PSP tylko specyfika naszego regionu jest taka a nie inna,bo taka tez jest politka rządu by promować i przypisywać sobie zasługi i robic sobie kampanie na plecach straży.No ale w końcu nie o to chodzi by licytować się kto jest lepszy trzeba po prostu znac sowoje miejsce w szeregu...bo chyba nie jesteś Ochotnikiem po to by o Tobie pisali,promowali itp.Cel tego jest chyba inny co?czy nie chodzi o to nieść pomoc...każdy w taki sposób jaki został do tego powołany,co?wiec czasami lepiej sobie darować niż publicznie wylewać gorzkie żale.pozdrawiam wszystkich ratujących życie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (4)

  rocznik 68, w dniu 16-02-2018 09:36:05 napisał:

  Romek chłopie co się z Tobą stało ? Zawsze trzymałeś swoje wojsko twardą ręką i był porządek a teraz widzę młodzież wchodzi Ci na głowe . Stare czasy juz nie wrócą . Kompletny brak szacunku do munduru .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Janek, w dniu 16-02-2018 20:10:16 napisał:

  To strasznie smutne to co piszecie w jaki sposob nadinerpretujecie to o czym pisze np fakty uznajecie za gloryfikacje a tym samym ma to byc obrazliwe dla OSP,piszecie o mundurowych starej daty,o trzymaniu krotko,pietnowaniu kogogos,wchodzeniu na glowe...ludzie zyjecie w poprzednim systemie jest Was wiecej agresji niz myslelem,komunistycznym pisaniem wystawiacie swiadectwo temu srodowisku.boje sie takich ludzi jak Wy!Mam nadzieje ze jest to opinia mniejszosci druhow a slowa o komendancie to zwykle pomowienia i prowokacja.zycze Wam duzo refleksji i tyle samo powrotow co wyjazdow.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Obserwujący, w dniu 17-02-2018 12:35:36 napisał:

  Powiem krótko,prawda boli a szacunek do osp za to co robią.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zabiegi dla panów
Konstrukcje stalowe
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Zabieg parafinowy
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)