Dziś mamy 8 grudnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

20 listopada 2019

Terytorialność fundamentem formacji. Szkolenie dla ponad 150 terytorialsów

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

Terytorialność wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych ma dla nas # wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy.

W WOT rozumiemy to jako przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy „jak własną kieszeń”.

Terytorialność dla żołnierzy 8K-PBOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski.

Ten weekend był dla żołnierzy 8K-PBOT kolejnym szkoleniowo bardzo dynamicznym czasem.

W Aleksandrowie Kujawskim i w okolicach Grudziądza szkoliło się ponad 150 terytorialsów poza miejscem gdzie na co dzień stacjonują żołnierze. Ich główne działania polegały na rozpoznaniu terenu oraz ochrony i obrony infrastruktury krytycznej typu szpital miejski, szkoła podstawowa, czy oczyszczalnia ścieków. Kolejne takie szkolenia odbędą się już za kilka tygodni w innych miastach województwa kujawsko-pomorskiego.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie formacja jest w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 23 tys. żołnierzy.

materiał: kpt. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 5 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (9)

  s, w dniu 20-11-2019 13:25:03 napisał:

  kończ waść, wstydu oszczędź...

  odpowiedz

  • 4 (12)

  ......, w dniu 20-11-2019 13:26:25 napisał:

  Ludzie po co kolejna straż miejska? Co wy robicie, dajciepieniądze na byle jaki dom dziecka,, żenada

  odpowiedz

  • 2 (10)

  Sasasasa, w dniu 20-11-2019 13:27:31 napisał:

  Patykiem od loda bym ich załatwił,,,, porażka na skalę światową

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (9)

  ja, w dniu 20-11-2019 15:54:25 napisał:

  A co to za wojsko antoniego m? tragedia

  odpowiedz

  • 4 (8)

  alkoholik, w dniu 20-11-2019 18:26:05 napisał:

  az mi wstyd ze to czytałem

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Obserwator, w dniu 20-11-2019 21:15:54 napisał:

  Żołnierze zawodowi nie dostają sprzętu i umundurowania a te pajacyki na gumce nowy sprzęt, dac im grabki i szmatę i rejony niech robią, połowa by się poplakala jak bym im kazał pianę trzepac szczotką do kibla albo wodę sznurowkami ściągać do wiadra , zobaczyli by rosyjskiego żołnierza to by się posikali

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  czytelnik, w dniu 21-11-2019 12:08:18 napisał:

  Wspieranie rodzin,czyżby nowa służba socjalna/? OTK do inwigilacji społecznej patologii.Ciekawe zadania szczególnie dla bezrobotnych członków OTK , nie płacących alimentów.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  nakielanin, w dniu 21-11-2019 20:45:24 napisał:

  Widzę że nakielskim leśnym dziadkom nie podoba się to że wojsko nie musi być przymusowe i nie trzeba golić łbów na łyso tak jak oni mieli. Teraz w wojsku jest w końcu normalbie a nie takie patologie jak kiedyś.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Stół z blatem szklanym + krzesła
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Siłownia
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)