Dziś mamy 21 września 2019, sobota, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Termomodernizacja Zakładu Karnego. Koszt inwestycji ponad 41 mln zł

por. Agata Zmarlik-Kufel

por. Agata Zmarlik-Kufel

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię, efektywność energetyczna, zmniejszenie kosztów# eksploatacyjnych, tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju regionu poprzez poprawę jakości powietrza na terenie Kujawsko – Pomorskim dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, poprawa warunków użytkowania obiektów - to kilka z zalet rozpoczęcia przez Zakład Karny w Potulicach ogromnej inwestycji jaką jest termomodernizacja tutejszej jednostki.

41 059 212,06 PLN to koszt realizacji Projektu „Zmniejszenie energochłonności obiektów jednostki penitencjarnej – Zakładu Karnego w Potulicach” nr POIS.01.03.01-00-0107/16 w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Projekt jest wynikiem podpisanej w dniu 14 kwietnia 2017 r. umowy o dofinansowanie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, a Skarbem Państwa - Zakładem Karnym w Potulicach. Podpisanie umowy zapewniło otrzymanie przez potulicka jednostkę penitencjarną dofinansowania w wysokości 39 944 734,36 PLN, w tym 15 % tytułem środków krajowych oraz 85 % tytułem płatności.

Termomedernizacja

Projekt realizowany będzie do końca 2020 r. Realizacja tak wielkiej inwestycji pozwoliła w okresie prawie trzech lat jej trwania zmodernizować w pełnym zakresie dziewięć spośród siedemnastu budynków przeznaczonych do modernizacji na terenie Zakładu Karnego w Potulicach. W pozostałych obiektach trwają intensywne prace budowlane związane przede wszystkim z modernizacją instalacji c.o., wentylacji mechanicznej i chłodu, instalacji elektrycznej, docieplenie stropu, podłogi i ścian zewnętrznych, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, montaż hybrydowych paneli solarno – fotowoltanicznych.

Ważnym etapem prowadzonych prac termomodernizacyjnych jest modernizacja źródła ciepła z kotłowni miałowej na kotłownię gazową, co w większej części udało się już zrealizować poprzez ukończenie prac przyłączeniowych do sieci gazowej oraz podpisanie umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem Sp z o.o. z siedzibą w Warszawie na kompleksowe dostawy gazu ziemnego do Zakładu Karnego w Potulicach.


Materiał: por. Agata Zmarlik-Kufel

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)