Dziś mamy 17 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 września 2019

Termomodernizacja Zakładu Karnego. Koszt inwestycji ponad 41 mln zł

por. Agata Zmarlik-Kufel

por. Agata Zmarlik-Kufel

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię, efektywność energetyczna, zmniejszenie kosztów# eksploatacyjnych, tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju regionu poprzez poprawę jakości powietrza na terenie Kujawsko – Pomorskim dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, poprawa warunków użytkowania obiektów - to kilka z zalet rozpoczęcia przez Zakład Karny w Potulicach ogromnej inwestycji jaką jest termomodernizacja tutejszej jednostki.

41 059 212,06 PLN to koszt realizacji Projektu „Zmniejszenie energochłonności obiektów jednostki penitencjarnej – Zakładu Karnego w Potulicach” nr POIS.01.03.01-00-0107/16 w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Projekt jest wynikiem podpisanej w dniu 14 kwietnia 2017 r. umowy o dofinansowanie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, a Skarbem Państwa - Zakładem Karnym w Potulicach. Podpisanie umowy zapewniło otrzymanie przez potulicka jednostkę penitencjarną dofinansowania w wysokości 39 944 734,36 PLN, w tym 15 % tytułem środków krajowych oraz 85 % tytułem płatności.

Termomedernizacja

Projekt realizowany będzie do końca 2020 r. Realizacja tak wielkiej inwestycji pozwoliła w okresie prawie trzech lat jej trwania zmodernizować w pełnym zakresie dziewięć spośród siedemnastu budynków przeznaczonych do modernizacji na terenie Zakładu Karnego w Potulicach. W pozostałych obiektach trwają intensywne prace budowlane związane przede wszystkim z modernizacją instalacji c.o., wentylacji mechanicznej i chłodu, instalacji elektrycznej, docieplenie stropu, podłogi i ścian zewnętrznych, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, montaż hybrydowych paneli solarno – fotowoltanicznych.

Ważnym etapem prowadzonych prac termomodernizacyjnych jest modernizacja źródła ciepła z kotłowni miałowej na kotłownię gazową, co w większej części udało się już zrealizować poprzez ukończenie prac przyłączeniowych do sieci gazowej oraz podpisanie umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem Sp z o.o. z siedzibą w Warszawie na kompleksowe dostawy gazu ziemnego do Zakładu Karnego w Potulicach.


Materiał: por. Agata Zmarlik-Kufel

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)