Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 lutego 2017

Telefoniczny dyżur eksperta ZUS. O co pytano?

fot. ZUS

fot. ZUS

We wtorek odbył się kolejny dyżur telefoniczny eksperta ZUS. Odpowiedzi udzielała Dorota # Wachowiak - pracownik Samodzielnego Referatu Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS.

Oto kilka pytań wraz z odpowiedziami, które były tematem wtorkowego dyżuru:

Złożyłam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika uznano mnie za zdolna do pracy. Czy świadectwa pracy i inne dokumenty które złożyłam jestem zobowiązana odebrać z ZUS? Czy mogą tam być do czasu przejścia na emeryturę, na którą wybieram się za 2 lata?

Dorota Wachowiak pracownik Samodzielnego Referatu Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS: - Dokumenty, które Pani złożyła wraz z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy znajdują się w Pani aktach emerytalno-rentowych. Nie ma obowiązku ich odbioru. Pani dokumentacja będzie potrzebna do ustalenia emerytury.

Mam 15 lat stażu pracy plus 3 lata na wychowywanie dziecka. Łącznie 18 lat. W latach 1980 – 1988 byłam na rencie inwalidzkiej i nie mogłam pracować ze względu na stan zdrowia. Następnie wyjechałam zagranicę, gdzie też nie pracowałam. Czy do stażu pracy zalicza się okres pobierania renty by otrzymać minimalną kwotę 1000 zł?

- Okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest okresem, który uwzględnia się do stażu pracy. Prawo do podwyższenia do kwoty najniżej emerytury mają osoby które posiadają staż uprawniający do tego podwyższenia zgodnie z art. 87 ustawy emerytalnej. W przypadku emerytur do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia lub emerytur przyznanych osobom, które nie mają stażu uprawniającego do podwyższenia do kwoty najniższej emerytury i które na dzień 28 lutego 2017roku przysługiwały w kwocie niższej od kwoty najniższej emerytury obowiązującej w tym dniu, waloryzacja od 1 marca 2017 polega na podwyższeniu kwoty świadczenia wskaźnikiem waloryzacji 100,44 %. Do emerytur tych nie stosuje się gwarantowanej kwoty waloryzacji.

Pobieram rentę rodzinną, po zmarłym mężu. Mąż miał wskaźnik podstawy wymiaru emerytury ograniczony do 250 %. Czy w związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów w 2015 roku dotyczących przeliczenia podstawy zgodnie z art. 110a mogę przeliczyć rentę rodzinna po zmarłym mężu w 2013 roku?

- Przepisy nowelizujące ustawę emerytalną weszły w życie 1 maja 2015 roku. Renta rodzinna podlega ponownemu przeliczeniu z uwzględnieniem art. 110 a ustawy emerytalnej, o ile została ustalona po emeryturze, przysługującej emerytowi, który zmarł po dniu 30 kwietnia 2015r., a więc emeryt mógł zgłosić wniosek o przeliczenie emerytury z zastosowaniem nowej regulacji. Pani mąż zmarł w 2013 roku wobec tego nie ma możliwość przeliczenia świadczenia w związku z art. 110 a.

 materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 67 89

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (4)

    Spełeczny Komitet Kontroli Władzy, w dniu 26-02-2017 17:17:12 napisał:

    Pytaliśmy o to czy postawa władz ratusza w tym Burmistrza licuje z powagą tego urzędu i może być podstawą do jego odwołania w referendum z uwagi na SPP.Bezpłatne parkowanie w SPP w dni ustawowo wolne od pracy to nie jałmużna ani łaska to ustawowe prawo kierowców.A panujący Nam jeszcze Burmistrz-szeryf tego miasta łupie bezprawnie kierowców w strefie PP pobierając w dni ustawowo wolne od pracy „haracz” Czy to przystoi by Burmistrz z jego administracją stał ponad prawem a kierowców traktował jak dojne krowy-? Co Burmistrz ma do ukrycia lub czyich interesów broni-?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)