Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

08 stycznia 2020

Tej pracy nie można traktować jak każdej innej. Wybrano położne na medal!

Mirosława-Rutkowska - Brodnica

Mirosława-Rutkowska - Brodnica

31 grudnia ub.r. zakończyła się 6. edycja ogólnopolskiego konkursu "Położna na medal", #w którym przez 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia) można było głosować na najlepsze położne w kraju. Najlepszą położną została Janina Frączek z Krosna, a tytuł najlepszej położnej w województwie kujawsko-pomorskim zdobyła Mirosława Rutkowska z Brodnicy. W konkursie wzięło udział 519 położnych.

Najlepsze położne w Polsce

Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia ub.r. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie - Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem, patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja "Rodzić po Ludzku", Stowarzyszenie "Dobrze Urodzeni" oraz Polskie Centrum Edukacji.

Mirosława Rutkowska (645 głosów) poza pracą na oddziale od 5 lat dodatkowo jest również położną środowiskową w POZ przy szpitalu. W ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia prowadzi edukację przedporodową i udziela porad laktacyjnych. Najlepsza położna w województwie kujawsko-pomorskim odbyła szereg kursów i szkoleń, w tym m.in.: kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka i kurs komunikacji z pacjentem.

– Pracy położnej nie można traktować jak każdej innej pracy. Dla mnie to misja, której oddaję się w całości. Obcując na co dzień z cudem narodzin pomagam rodzicom w tym pięknym, ale i bardzo trudnym i emocjonalnym dla nich okresie. Pracy podporządkowane jest całe moje życie, w tym także prywatne, gdyż obdarzona zaufaniem moich pacjentek przyjmuję poród i kontynuuję dalszą opiekę nad matką i dzieckiem jako położna rodzinna. Nie odmawiam pomocy niezależnie od pory dnia i nocy. Położnictwo to wielka pokora. Nie ma tu miejsca na schematy i rutynę. Każdą rodzącą i młodą matkę traktuję indywidualnie, z empatią i zaangażowaniem – tak jak sama chciałabym być traktowana – mówi Mirosława Rutkowska.

Położne z powołania

Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie, jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

– Tytuł „Położnej na medal” to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.

Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.

Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali.

Nowe standardy i rola położnej

Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości o roli, jaką dziś odgrywają położne. – Dzisiejsze położne, ze znacznie większymi kompetencjami i wiedzą, towarzyszą kobietom na różnych etapach życia i doskonale odnajdują się w przeróżnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z porodem – dodaje Iwona Barańska. Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.

materiał: Piotr Majcher

Oceń artykuł: 14 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Pacjentka, w dniu 08-01-2020 11:53:20 napisał:

    Dedykuję artykuł Ś.P.położnej Haliny Biedroń.Brakuje nam Ciebie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (3)

    Pacjentka , w dniu 08-01-2020 20:27:41 napisał:

    Ś.P. położna Halina Biedroń niezastąpiona. Brakuje nam Ciebie...

    odpowiedz

    • 1 (3)

    szczesliwamatkapolka, w dniu 09-01-2020 07:31:01 napisał:

    kiedyś kobiety rodziły w domu, w szczególnych wypadkach w szpitalu. a teraz robia z tego nie wiadomo co, jak by stawaly się meczennikami. urodzilam 3 dzieci, na prośby męża w szpitalu. i na prawdę to nic takiego, od setek tysięcy lat kobiety rodza ale to teraz robi sie z tego osiągnięcie na miarę podboju kosmosu.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Pacjentka, w dniu 09-01-2020 17:35:43 napisał:

    No proszę Matka polka się znalazła.jestem ciekawa gdyby wystąpiły komplikacje podczas domowego porodu czy by Pani Marta nie wyzwala pomocy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)