Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2019

Szkolenie instruktorów 8K-PBOT Terytorialsi na kursie doskonalącym

fot.pow

fot.pow

W dniu 4 czerwca br. w CS WOT w Toruniu zakończy się kurs doskonalący#, który trwał 9 dni. Kurs przeznaczony był dla dowódców sekcji lekkiej piechoty i kandydatów na te stanowiska, a jego celem było wyłonienie liderów, urodzonych przywódców. Szkolenie rozpoczęło się testem wytrzymałościowym w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku ponad 10 km i przystąpiło do niego 23 żołnierzy.

„Towarzyszyły nam przede wszystkim bardzo pozytywne emocje, każdy każdego wspierał, każdy każdemu pomagała. Razem z drużyną daliśmy radę, bo indywidualnie każdy w połowie drogi miałby problem …. (…) ale wspólnie się motywowaliśmy i przez to daliśmy radę”- powiedział szer. Michał Sawicki, żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do kursu doskonalącego przystąpiło łącznie 23 żołnierzy. Był to dla nich czas intensywnego wysiłku fizycznego, ale również zajęć teoretycznych i praktycznych w terenie.

„Instruktorzy to ważne ogniwo systemu szkolenia w 8K-PBOT. Stanowią fundament przekazywanej wiedzy i służą doświadczeniem swoim młodszym kolegom. To jest bardzo ważny element systemu wyszkolenia, o którym musimy pamiętać” -  mówi dowódca 8K-PBOT, płk Krzysztof Stańczyk.

W 8K-PBOT utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów, a osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim dzięki kompetentnym, zaangażowanym instruktorom, którzy odpowiadają za transfer teorii i praktyki dla żołnierzy OT w 8K-PBOT.

Aby doskonalić przygotowanie instruktorów w WOT obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu.

Instruktor poziomu I - „BRĄZOWY”: może szkolić na punktach nauczania po zweryfikowaniu przygotowania, pod nadzorem instruktora wyższego poziomu. Osoba ta jest przeszkolona w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego i indywidualnego.

Instruktor poziomu II - „SREBRNY”: może szkolić samodzielnie i być mentorem dla instruktora poziomu I. Osoba ta ma uprawnienia poziomu I, ale dodatkowo jest przeszkolony w zakresie prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia specjalistycznego i zgrywającego.

Instruktor poziomu III - „ZŁOTY”: wyselekcjonowany spośród instruktorów II poziomu i przeszkolony w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z kandydatami na instruktorów I i II poziomu.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000  ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (20)

  zenon, w dniu 04-06-2019 22:41:08 napisał:

  WOT to nic innego jak tylko marnowanie pieniędzy podatników bo ten dziewięcio dniowy kurs doszkalający to nic innego jak zabawa harcerzy w zdobywanie odznak sprawności . Jak jest tylu chętnych do WOT to może należało by przywrócić zasadniczą służbę wojskową i wtedy jestem ciekaw ilu harcerzyków by się zgłosiło pewnie by się okazało że połowa to mami synki i bez mamy nie wytrzymało by w wojsku jednego roku a nie wspomnę jak kiedyś trzeba było być w wojsku dwa lata

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  Joo, w dniu 04-06-2019 23:44:08 napisał:

  To se newrati! Brawo dla WOTU!

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Obserwator, w dniu 05-06-2019 08:36:40 napisał:

  Popieram , tylko służba zawodowa oraz zasadnicza , żadnych harcerzykow weekendowych , gdyby ruskie zaczęli napierdzielac , logistyka nie jest przygotowana na wymianę pampersow

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Paweł , w dniu 05-06-2019 09:58:39 napisał:

  Wojsko ale to były czasy nic lepszego w życiu mnie nie spotkało lato 2001/2002 obecnie cywil

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Obserwator, w dniu 05-06-2019 11:48:26 napisał:

  Harcerzyki weekendowe, nawet piły łańcuchowej nie potrafią odpalić, tylko wojsko zawodowe, bądź wprowadzić służbę zasadniczą , przymus rygor , dyscyplina i gotowość bojowa czyniły zolnierza ,z każdego szło zrobić prawdziwego mężczyznę, to co teraz widzę to płakać mi się chce

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  wojak szwejk, w dniu 05-06-2019 18:10:10 napisał:

  Tęskno co niektórym do zasadniczej służby wojskowej? Czyżby tak krótka pamięć? Kilka miesięcy unitarki czy szkoły podoficerskiej a potem nuuudy...i z tych nudów głąby co w życiu nic nie osiągnęli a, że byli "starsi" wyżywali się na młodych. I Wy to pochwalacie? Szkoda kasy. Jak już to tylko trzymiesięczne szkolenie i do domu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  nakielanin, w dniu 05-06-2019 19:50:24 napisał:

  Prawda jest taka że nigdy nie powinno sie zmuszać do służby wojskowej- mamy prawo sami o sobie decydować. A ci co tak zachwalają to pierwsi powinni zostać wezwani na cwiczenia, a w szczególności kobiety które chcą wprowadzenia obowiązkowej służby.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  Zbyszek niedzielny komandos:), w dniu 13-06-2019 15:21:08 napisał:

  A ja myślę że Ci wszyscy komandosi szydzący z WOT mają rację:D Dlatego zapraszam Was do OT pokażcie nam ciamajdom i harcerzykom jak działa i wygląda prawdziwy żołnierz, nie to co my niedzielni komandosi. Zapraszam nauczcie nas jak strzelać, walczyć i biegać w pełnym rynsztunku, bo mimo że jesteśmy ochotnikami strzelamy z zamkniętymi oczyma, biegamy z pustymi plecakami, a opony to styropian pomalowany na czarno. Więc przestańcie gadać jak stare baby na rynku i wstąpcie do WOT chociaż na te kilka rotek by nam to wszystko jw pokazać. No chyba że musicie najpierw zapytać o pozwolenie mamę lub żonę :D

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Przewóz krajowy
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)