Dziś mamy 25 stycznia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2021

Szkolenie dobiegło końca. Druhowie przystąpili do egzaminu

fot. st. kpt. Paweł Przybylski, mł. kpt. Maciej Klimek, ogn. Jarosław Wilke

fot. st. kpt. Paweł Przybylski, mł. kpt. Maciej Klimek, ogn. Jarosław Wilke

Przez ostatnie trzy miesiące w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży# Pożarnej w Nakle nad Notecią trwało szkolenie podstawowe dla strażaków-ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu nakielskiego.

Zajęcia odbywały się w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych w Nakle nad Notecią oraz w Szubinie. Słuchacze zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami: sprzęt ochrony układu oddechowego, sprzęt mechaniczny, taktyka działań gaśniczych, taktyka działań ratowniczych, drabiny pożarnicze, podstawy kwalifikowanej pierwszej pomocy, organizacja łączności oraz sprzęt hydrauliczny. Ponadto, każdy z druhów ukończył pozytywnie test w komorze wysiłkowo-dymowej.

Egzamin końcowy w dniu 26 listopada 2021 r. zaliczyło z wynikiem pozytywnym 38 kursantów.

Gratulujemy pozytywnego ukończenia szkolenia. Druhowie wzmocnią siłę podziału bojowego poszczególnych jednostek OSP, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Słowa podziękowań kierujemy w stronę firmy „Moto-Centrum Szubin Stanisław Zieliński” za użyczenie pojazdów na potrzeby szkoleniowe. Co więcej, dziękujemy funkcjonariuszom z KP Policji w Nakle nad Notecią, współprowadzącym zajęcia obejmujące kierowanie ruchem.

Materiał: mł. kpt. Maciej Poraj - KP PSP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)