Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 grudnia 2017

Świerk czy jodła? Kupujemy choinkę na święta

fot. Monkey

fot. Monkey

Choinki to jeden z najpiękniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas nie wyobraża sobie tego wyjątkowego czasu bez pachnącego drzewka. Jak co roku przed świętami powraca pytanie – jakie drzewko wybrać?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz pomyśleć o choince. W sklepach nie brakuje tych sztucznych, które ładnie wyglądają, a nawet są już ubrane. Jednak zdaniem zwolenników prawdziwych choinek, nic nie zastąpi żywego pachnącego lasem drzewka, które tworzy w domu niepowtarzalny klimat.

Świerk pospolity

Świerki wciąż są najczęściej wybieranymi drzewkami na choinkę. Wiąże się to m.in. z długą tradycją, łatwą dostępnością oraz przystępną ceną. - Świerk pospolity to zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, które uwielbiają intensywny zapach lasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szybko gubi igły. Nie przetrwa więc długo i zostawi po sobie spory bałagan, to zdecydowanie największa wada tego drzewka. - mówi Roman Jaworski, właściciel Plantacji w Starym Jarużynie.

Świerk srebrzysty

Zdaniem plantatorów ze Starego Jarużyna najbardziej rozchwytywany jest świerk srebrzysty – to przede wszystkim zasługa korzystnego stosunku jakości do ceny. W porównaniu ze świerkiem pospolitym, srebrzysty wyróżnia się grubością igieł oraz trwałością. Łatwo go rozpoznać po niebiesko-zielono-srebrzystym kolorze igieł. Może się podobać, ponieważ jego korona posiada smukły, stożkowaty kształt. - Co istotne, świerk srebrzysty nie jest wymagającym drzewkiem, jeśli chodzi o pielęgnację, dlatego powinien wytrzymać do Trzech Króli, a nawet dłużej. Warto też podkreślić, że jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które w przyszłości planują przesadzić choinkę do ogrodu, oczywiście pod warunkiem, że zakupią ją z bryłą korzeniową w donicy. - wyjaśnia Roman Jaworski.

Jodła kaukaska

Kolejną propozycją na bożonarodzeniowe drzewko jest jodła kaukaska - uważana za najszlachetniejszą choinkę świąteczną. Jodły charakteryzują się długimi, ciemnozielonymi igłami, które są elastyczne przez co nie kłują, dlatego idealnie sprawdzają się w domach z małymi dziećmi. Dużą zaletą jodły kaukaskiej jest także jej żywotność. - Jodła doskonale znosi domowe warunki i dzięki temu jeszcze długo po świętach będzie ozdobą domu. Co ciekawe nawet jak zacznie usychać, to w przeciwieństwie do świerków, nie straci igieł. Igły zrobią się białe, ale nie opadną. - tłumaczy Roman Jaworski. - Choć jodły nie pachną, tak intensywnie jak świerki, to wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem - dodaje.

Gdzie i kiedy kupić świąteczne drzewko?

Drzewka choinkowe najlepiej kupować u źródła, czyli na plantacji. Jeśli szukasz pięknej i świeżej choinki w przystępnej cenie, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie na Plantacji w Starym Jarużynie – pod lasem. W okresie przedświątecznym plantacja oferuje zarówno choinki cięte: świerk srebrzysty, świerk pospolity i jodłę kaukaską oraz w donicach z bryłą korzeniową: świerk srebrzysty i jodłę kaukaską.

Już teraz na miejscu dostępne jest wszystko, co niezbędne do przygotowania wybranego drzewka do transportu. Plantacja udostępnia także ciepły kącik, w którym można się ogrzać. To idealne miejsce na rodzinną wyprawę po bożonarodzeniową choinkę.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)