Dziś mamy 28 listopada 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

22 września 2023

Światowy Dzień Bez Samochodu. Pod hasłem "Oszczędzaj Energię"

fot. GIOŚ

fot. GIOŚ

Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu, który w tym roku# odbywa się pod hasłem „Oszczędzaj Energię”. Aby uczcić to wydarzenie, zachęcamy do rezygnacji tego dnia z podróżowania autem i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu.

Światowy Dzień bez samochodu to inicjatywa mająca na celu zamianę nawyków dotyczących korzystania z indywidualnych środków transportu i zamiana ich  na bardziej przyjazne dla środowiska.

W wielu miejscach w Polsce zachętą do zmiany są obowiązujące tego dnia darmowe bilety na koleje regionalne oraz autobusy i tramwaje.

Dlaczego warto przyłączyć się do akcji?

Promowanie transportu zbiorowego, rowerowego, czy też pieszego, przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczania hałasu w miastach.

Zgodnie z wynikami wieloletnich pomiarów jakości powietrza prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, stężenia zanieczyszczeń powietrza takich jak tlenki azotu (NOX) czy pyły zwieszone są szczególnie wysokie wzdłuż dróg. Jest to spowodowane emisją NOX z silników samochodowych, zwłaszcza pojazdów z silnikiem Diesla. Przejeżdżające samochody są jednocześnie przyczyną powstawania zjawiska tzw. wtórnego unosu zanieczyszczeń pyłowych, czyli dostawania się ponownie do atmosfery cząstek pyłu zalegających na drodze. Zanieczyszczenia transportowe pochodzą również ze ścierania się nawierzchni dróg, tarcz i klocków hamulcowych.

Zmniejszanie ruchu pojazdów, a także zmniejszanie ich emisyjności sprzyja poprawie jakości powietrza zwłaszcza w miastach, dlatego zachęcamy nie tylko do przyłączenia się do akcji 22 września, ale również do częstszego korzystania transportu publicznego lub roweru w codziennych wyborach.

Źródło: GIOŚ

Oceń artykuł: 13 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)