Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2020

Świąteczne upominki dla najstarszych mieszkańców regionu

fot. Szymon Zdziebło

fot. Szymon Zdziebło

Urząd Marszałkowski w Toruniu w okresie przedświątecznym pamięta o stuletnich i #starszych mieszkańcach naszego województwa. Wszystkim uhonorowanym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przekazuje świąteczne życzenia i upominki, które dostarcza do ich domów i miejsc pobytu.

-Obchodzimy tegoroczne święta Wielkiejnocy w czasie, kiedy nasze serca przepełniają troska o zdrowie i życie najbliższych, bojaźń o przyszłość. Myślą i modlitwą jesteśmy z bliskimi, rodziną, tymi, z którymi nie zasiądziemy tym razem przy wspólnym wielkanocnym stole, a także z tymi, którzy z poświęceniem troszczą się o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Życzmy sobie nawzajem, abyśmy, tworząc wspólnotę solidarności, dostrzegli w Zmartwychwstaniu prawdę i sens miłości, cierpienia i ofiary. Niech ta wiara będzie dla nas źródłem nadziei i radości. Alleluja! – życzy seniorom marszałek Piotr Całbecki

W obliczu epidemii zachowujemy szczególne środki ostrożności. Przekazując świąteczne upominki ograniczamy kontakt z rodzinami i opiekunami uhonorowanych do minimum. Upominki wręczane wszystkim uhonorowanym zawierają miody, pierniki, słodycze i życzenia.

W roku stulecia odzyskania niepodległości w sposób szczególny honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Z myślą o nich Urząd Marszałkowski wybił specjalną edycję Medalu Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kwietniowa sesja sejmiku województwa, w której wzięło udział dziewięcioro seniorów w wieku od stu do stu sześciu lat, była początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dziewiętnaście osób. Każde spotkanie jest dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.

Ze względu na epidemię Covid-19 planowane wizyty u najstarszych mieszkańców naszego regionu przekładamy na inny termin. Do odwiedzin i wręczania marszałkowskich medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców naszego regionu powrócimy po ustaniu epidemii. Nadal można zgłaszać do nas osoby, które w 2020 roku kończą sto lat, a także osoby powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

Przypominamy, że z myślą o osobach starszych pozostających w domach, zbieramy ciekawe publikacje i książki, które następnie przekazujemy seniorom. Nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, zebraliśmy już kilka kartonów z różnorodnymi publikacjami. Książki można wrzucać do specjalnie oznakowanych kartonów wystawionych przed budynkami Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 oraz przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73, a także przed przedstawicielstwami w Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Budowa hal
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pieczątki Colop
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
39PLN od 15zł/mcPLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)