Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2020

Świąteczne fo paux w pracy

Wiele firm organizuje wigilie dla swoich pracowników, inne rozdają podarunki, wydają uroczyste kolacje, rozdają bony podarunkowe, a czasem sami pracownicy# organizują składki na prezenty świąteczne. Jak nie popełnić fo paux w tych wszystkich sytuacjach, by po nowym roku przyjść do pracy bez skrępowania?

Świąteczne wpadki pracowników i szefów.

1. Prezenty od pracodawców. Niekiedy szefowie firm chcą pokazać, jak bardzo cenią pracowników i jak dobrze ich znają, w związku z czym decydują się na prezenty indywidualnie wybrane dla każdego. To bardzo zły pomysł rodzący kontrowersje i niedomówienia wśród zespołu pracowników. Zaczynają się porównania, kto dostał lepszy, kto gorszy, jeden prezent może okazać się trafiony inny nie. Najlepszym pomysłem dla pracodawców, jest równe obdarowanie swojego zespołu, tymi samymi, uniwersalnymi podarunkami.
2. Prezenty od pracowników. Pracownicy często organizują Mikołajki, obdarowując się wzajemnie, wcześniej zakupionymi prezentami. Oczywiście może być to świetna zabawa, pod warunkiem, że nie odbywa się w pracy. Na stanowisku pracy powinna być odpowiednia atmosfera sprzyjająca temu, by pracować wydajnie. Plotki, komentarze, rozdawanie prezentów, czekanie na reakcję kolegów niepotrzebnie zabierają czas. Można spotkać się po pracy lub chwilę przed jej zakończeniem obdarować się prezentami, jednak jeśli zrobimy to rano lub w środku dnia, może być to bardzo źle odebrane przez szefa.
3. Wigilia i przełamywanie się opłatkiem. Przełamywanie się opłatkiem może prowokować niektórych do nadmiernego spoufalania się. Praca nie zawsze zbliża ludzi na tyle, by całowali się w policzek i ze łzami w oczach składali sobie najszczersze, osobiste życzenia. Oferty pracy często zawierają informacje o tym, że Praca odbywa się w miłej, rodzinnej atmosferze, jednak nie usprawiedliwia to nadmiernego, nieprofesjonalnego spoufalania. Rodzinna atmosfera w pracy oznacza, że zespół jest przyjaźnie nastawiony, miły, chętnie udziela pomocy i nie szykanuje za niepowodzenia.

Firmy dbające o swój wizerunek często organizują wigilię i obdarowują pracowników prezentami lub premiami świątecznymi. To miły akcent budujący więzi. Jednak należy pamiętać, by nie przesadzić z poufałością, gdyż może to narazić nas niepotrzebnie, na krępujące sytuacje. Może to popsuć relacje między pracownikami oraz między pracownikami i szefem. Święta powinny zbliżać ludzi i są dobrym pretekstem do tego, by poczuć się swobodniej w pracy, jednak nie należy z tą swobodą przesadzać.

 

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)