Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

09 czerwca 2019

Świadczenie "Mama+". Złożono już ponad 50 tys. wniosków

fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

Do 30 kwietnia 51 423 osób złożyło wnioski o rodzicielskie świadczenie # uzupełniające – wynika z najnowszych danych MRPiPS. – Do tej pory przyznano ponad 44 236 świadczeń.

Program „Mama 4+” wszedł w życie 1 marca br. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługujące osobom, które urodziły, wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie mają prawa do minimalnej emerytury lub ich świadczenia są niższe.

Z najnowszych danych przekazanych MRPiPS przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+” złożyły 51 423 osoby. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że łączna liczba uprawnionych do świadczenia to 85 tys. osób. Oznacza to, że wnioski złożyła już większość uprawnionych.

Najliczniejszą grupą wnioskujących są osoby między 60 a 69 rokiem życia – 38 431. Kolejne są osoby w wieku od 70 do 79 lat – 9 802. Z kolei liczba wnioskujących powyżej 90 lat wynosi 152 (w tym jedna osoba ma powyżej 99 lat). Zdecydowana większość to kobiety – w gronie 51 190 tys. wnioskujących o świadczenie znalazło się 110 mężczyzn.

Do tej pory przyznano łącznie 44 236 świadczeń, w tym 67 mężczyznom. Co ciekawe, 1 691 osób z przyznanym świadczeniem to rodzice, którzy wychowali powyżej 9 dzieci.

Zdecydowana większość przyznanych świadczeń, bo blisko 27 907, to świadczenie dopełniające do minimalnej emerytury. Liczba samoistnych świadczeń to 16 329. Przeciętna wysokość świadczenia dopełniającego to 355 zł w przypadku kobiet i 280 zł w przypadku mężczyzn.

– Zachęcam wszystkich, którzy mają w swoim otoczeniu osoby z prawem do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, by informowały je o możliwości złożenia wniosku – apeluje minister Elżbieta Rafalska.

materiał: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Naczepa platforma
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Meble młodzieżowe systemowe
Meble pokojowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Botox zmarszczki lwie
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)